Drepturile mamelor

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coana_andreea spune:

Stiu ca nu e bine sa ma contrazic cu un moderator, dar totusi eu am chestii concrete, si va dau link catre pagina Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectie a Copilului sect. 4:

http://www.dgaspc4.ro/indemnizatie-de-crestere-copil-pana-la-2-3-ani.htm

singurul lucru neschimbat este acel 75% care probabil ca nu este modificat inca pentru ca din cate stiu nu s-au dat inca normele de aplicare....Deci, daca stii exact legea care modifica ceea ce spun acum te rog spune-mi-o si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Sa inteleg ca daca fica-mea a implinit anul pe 1 noiembrie si eu am inceput munca de-atunci, as putea beneficia de acel stimulent?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@coana_andreea:
Nu am acum acces la server - probleme tehnice pe care le voi remedia treptat, insa ai mai jos.

Baza legala:

Info:
pct.12 alin 2 lit. b

http://blog.ucmsgroup.ro/wp-content/uploads/2012/09/OG_124_2011.pdf



"Stiu ca nu e bine sa ma contrazic cu un moderator"

Chestia asta nu am inteles-o, poate detaliezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui BlackCat4evR

Sa inteleg ca daca fica-mea a implinit anul pe 1 noiembrie si eu am inceput munca de-atunci, as putea beneficia de acel stimulent?

In love with life.

Da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Super! Asta da o veste buna! Ai cumva idee si ce acte tre' sa strang si sa depun, sau se deruleaza de la sine procesul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu se deruleaza de la sine. Dar nici nu stiu concret procedura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

ok, multumesc! o sa ma lamuresc si daca e o sa scriu si aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorinne spune:

Se depune un dosar asemanator celui pentru indemnizatia de crestere. Mie - in sectorul 3 - mi s-au cerut urmatoarele :
- certificat nastere copil (original si 2 exemplare - unul pentru dosarul propriu zis, celalalt pentru a fi anexat la declaratia conform careia m-am intors la serviciu si solicit intreruperea indemnizatiei de crestere)
- cerfificat casatorie - original si o copie
- carte de identitate mama (original si 2 exemplare, ca in cazul de mai sus, pentru declaratia de renuntare la indemn.)
- carte de identitate tata (original si o copie)
- o adeverinta de la angajator - nu este vorba de un formular tipizat, ci o simpla declaratie din care sa reiasa clar data la care s-a reluat contractul de munca
- un dosar cu sina
- extras de cont de la banca unde ai cont deschis (daca vrei ca banii sa fie transferati pe card)
- certificat fiscal de la administratia financiara
- o declaratie prin care se solicita acordarea stimulentului - formularul se ridica direct de la Directia unde se depune dosarul si se completeaza aproximativ pe loc.

Si cam atat.

Mare atentie la termen, am inteles ca ai reluat munca pe 1 noiembrie. Termenul limita de depunere a dosarului este de 30 de zile de la data reluarii contractului. In caz contrar, nu mai beneficiezi de stimulent...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaF spune:

Buna ziua

Fetita mea face un an pe 23 ianuarie, iar eu voi incepe serviciul pe 7 ianuarie. Trebuie sa depun actele in termen de max 15 zile de la reluarea serviciului.
Am si eu o intrebare:
Am auzit ca am dreptul pana la 2 ani, in afara de stimulentul de insertie si de o reducere a timpului de lucru de la 8 la 6 ore.
Eu in legea modificata nu am gasit decat reducerea cu 4 ore in cazul copiilor cu dizabilitati.
Stiti ceva de aceasta reducere?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este vorba de legea 448/2006 art. 12 alin.c din cate retin si este valabila dar pentru cazul in care detineti certtificat de incadrare pentru copil cu handicap.

Vad ca am legea la mine pe site

http://www.romleas.ro/legi/juridic.html


Sau direct:
http://www.romleas.ro/legi/legea%20448-2006/index25052011.html

Mergi la inceput