Drepturile mamelor

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intreband.
Nu s-a publicat.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andree_anina spune:

Buna, ma numesc Andreea si am si eu cateva intrebari, daca ma poate ajuta cineva. Sunt studenta in anul 1, la zi, sunt insarcinata si in luna august o sa nasc primul copil. O sa beneficiez de indemnizatie, tinand cont ca nu lucrez? Daca da, cati ani?
Daca da, din anul 2 pot sa stau acasa sa cresc copilul si ma duc la facultate doar la examene? Daca da, cati ani?
Va rog, daca ma puteti ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui andree_anina

Buna, ma numesc Andreea si am si eu cateva intrebari, daca ma poate ajuta cineva.
Sunt studenta in anul 1, la zi, sunt insarcinata si in luna august o sa nasc primul copil.

1. O sa beneficiez de indemnizatie, tinand cont ca nu lucrez?
2. Daca da, cati ani?
3. Daca da, din anul 2 pot sa stau acasa sa cresc copilul si ma duc la facultate doar la examene?
4. Daca da, cati ani?
Va rog, daca ma puteti ajuta.

1. Da, beneficiezi
2. Maxim pana implineste copilul 2 ani
3. Da. Nu cred ca poti sa mergi la examene din cate stiu se intrerupe anul universitar dar cel mai corect este sa te interesezi direct acolo.
4. Daca accepta sa te prezinti la examene desigur maxim 2 ani dar sunt rezervat. Cred ca se solicita intreruperea si reluarea anului universitar.

Am sa te rog daca nu iti cer prea mult sa vii sa scrii aici pentru ca nu stiu si sunt si eu curios. Multumesc.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andree_anina spune:

ok, multumesc mult. O sa ma interesez si o sa va spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hribg spune:

Dragele mele, pentru ca se schimba legile asa peste noapte iar altele se bat cap in cap am si eu o intrebare: se mai acorda indemnizatie pentru al 4-lea copil?Am 3 copilasi si ma gandesc ca peste cativa ani as dori sa mai incerc poate iese si o fetita.Adevarul e ca se schimba multe pana atunci dar ma gandeam ca poate s-a discutat prob. asta in parlament.Ce stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pana iti raspund dragele tale - vin eu cu raspunsul.
Nu.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hribg spune:

Multumesc Marius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Daca ii ai pe toti 3 nascuti dupa 01.01.2006 si ai beneficiat de ICC pt. toti, nu mai poti beneficia pt. al 4-lea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hribg spune:

Da sunt nascuti dupa aceasta data, respectiv 2007, 2009 si 2011.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia_laura spune:

Sunt una dintre mamicilie `destepte` care a optat pentru CIC de 1 an cu gandul sa nu-mi pierd locul de munca. M-am dus la munca sa depun cererea de reangajare, acolo surpriza era o noua tanti angajata in locul meu, iar mie imi este propus somajul. Din nefericire nu-mi cunosc drepturile, ce ar trebui sa fac? Sa accept sau sa ii oblig sa ma tina cel putin cele 6 luni, imi e teama ca au sa ma determine sa-mi dau demisia. Am citit undeva ca ar avea obligatia sa-mi plateasca un salariu compensator, asa este? Stie cineva ce acte trebuiesc pentru dosarul de somaj in cazul asta?

Mergi la inceput