Drepturile mamelor

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Daca ai optat pentru un an de CIC si te intorci mai devreme mai beneficiezi de reducerea de program ?

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

DE TOATE PENTRU TOTI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca alaptezi da.
Baza legala OG96/2003 art. 17

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ameli2008 spune:

firma la care lucrez este in proces de insolventa,eu sunt insarcinata in2luni dar am inteles ca vor sa concedieze toti angajatii.momentan sunt in concediu medical,ma pot concedia?Si ce pot face pt.a putea beneficia de indemnizatia de crestere copil.Mentionez ca nu cred ca pot beneficia de somaj pt. ca imi lipsesc cateva zile pentru a avea1an muncit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Verifica concret la AJOFM situatia ta, chestia asta "cu imi lipsesc cateva zile" ma cam enerveaza (scuze) ce este asta:
"imi lipsesc cateva zile pentru a avea1an muncit"?


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Buna Marius,
Desi am citit ultimele reglementari de pe site-ul tau nu m-am lamurit . Asa cate intreb pe tine...
Cumnata mea a nacut in august 2011, a optat pentru CIC 2 ani. Ar vrea sa se intoarca mai devreme.
Poate sa se intoarca
- inainte de 1 an
sau
- doar dupa 1 an?
Are drept la program scurt?, caci de stimulent de insertie am inteles ca nu e cazul...
Care ar fi procedura in cazul intoarcerii? Doar o cerere la locul de munca sau... si altceva.
Multumesc deja!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1.Poate sa revina incepand cu a 43 a zi de la data nasterii.
2.Doar o adresa de revenire este suficienta.
3.Daca alapteaza are drept la program redus(a se citi mai sus)
....

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cum se calculeaza concediul pentru risc maternal, care e baza de calcul si daca se impoziteaza.

Multumesc de ajutor.

Mami si fetita cu fundita Maria

http://hailamasacunoi.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

75% din veniturile realizate in ultimele 6 luni. Este neimpozabil ca orice concediu medical.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

75% din veniturile realizate in ultimele 6 luni. Este neimpozabil ca orice concediu medical.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa



Concediul medical pentru boala obisnuita se impoziteaza cu 16% impozit pe venit.

Se aplica acest impozit de 16% si la concediul de risc maternal?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelay_28 spune:

Buna Marius!
am o intrebare. Tocmai am aflat ca sunt insarcinata. La servici am fost anuntati ca in iunie vor fi reduceri de personal si vom candida pe posturile ramase toti califiati pentru pozitia respectiva. Asta presupune ca cel putin 4 persoane sa ramana fara loc de munca.
In ce masura pot sa fiu eu afectata? Au dreptul prin reducerea aceasta de pozitii sa ma dea afara? Tinand cont ca ii incurc cu sarcina mea. Voi participa oare la interviuri, etc?
Sper ca imi intelegi nedumerirea si multumesc.

Lorelay - mami de Maya (20.08.2009)
camera Mayei
Maya

Mergi la inceput