Drepturile mamelor

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns D_Anka spune:

Buna ziua.
Sunt mamica unei fetite care in 2 martie face 2 ani.
As vrea sa stiu in primul rand ce presupune intoarcerea mea la munca si ce acte trebuie depuse. Sefa mea spune ca trebuie facute o gramada de acte, eu stiam ca trebuie doar cererea facuta de mine pt reluarea activitati si decizia de incetare a indemnizatiei. In al doilea rand as vrea sa stiu ce trebuie facut daca eu am o alta oferta de munca si as vrea sa incep munca in alta parte, trebuie sa incep munca la vechiul loc de munca si apoi sa-mi dau demisia si sa plec sau cum trebuie sa procedez?
VA multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Trebuie doar o adresa simpla Subsemnata ... prin prezenta va informez ca incepand cu data de.... imi voi relua activitatea in cadrul....

2. Trebuie sa revii la serviciu sa depui o cerere de incetare a activiatii, prin lege exista un preaviz dar dacaambele parti nu doresc poate sa inceteze in oricare zi prealabila cu acordul partilor.
Dupa aceea te poti angaja dincolo.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns D_Anka spune:

Multumesc din suflet pt ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Din punct de vedere financiar ce este mai rentabil pentru o gravida de 20 saptamani :somaj tehnic sau amanarea lui cu medicale?

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

DE TOATE PENTRU TOTI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Depinde de medical cum este platit.
Daca este pt caz obisnuit nu conteaza ca medical ca somaj tehnic tot 75% se da.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Multumesc

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

DE TOATE PENTRU TOTI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

buna mamici.
ati auzit si voi de cei 500 de euro pentru bebelusi - s-a votat la inceputul anului trecut: "Statul va aloca fiec#259;rui nou n#259;scut echivalentul a 500 de euro īn scop educa#355;ional, īntr-un cont de depozit deschis la trezoreria statului pe numele copilului, banii putānd fi sco#351;i numai de c#259;tre titular la vārsta de 16 ani #351;i numai pentru achizi#355;ia de tehnic#259; de calcul sau finan#355;area studiilor."
Va dau un link despre chestia asta, cat de cat actualizat -http://www.pernegravide.ro/cms/index.php/500-euro-pentru-bebelusul-tau.html.
Stie cineva mai multe? A incercat cineva sa faca cont bebelusului sau e praf in ochi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

referitor la cei 500 de Euro pentru copil: am vrut sa vad ce si cum trebuie facut, caci ma incadrez, am un bebelus nascut dupa 9 febriarie 2011.
Am sunat la trezorerie - si la Iasi, si la Bucuresti - unde am fost intampinata cu o mare mirare si stupoare pentru ca la ei nu se stie nimic. Mai mult decat atat, trezoreria nu permite deschiderea unui cont de catre sau pentru o persoana fizica, ci doar daca esti persoana juridica.
De aici am fost trimisa la primarie. Fireste, am intuit raspunsul si m-am adresat celor care au initiat si publicat aceasta lege - la Ministerul Educatiei. Aici m-au trimis si directioant prin vreo trei cabinete pana am ajuns la Juridic: "doamna, da asta nu tine de noi, sunati la Ministerul Muncii!"
Sun la Ministerul Muncii: desigur, am ajuns iar prin vreo 3-4 cabinete pana la Juridic: "pai noi ne ocupam doar cu alocatii, indemnizatii si alte ajutoare, sunati ma Invatamant, ca ei au dat legea, ei tre sa stie de banii astia, noi nu stim nimic!".
Sun iar la Ministerul Educatiei, de data asta ajung mai repede la Juridic unde... trebuie sa revin maine pentru ca era ora 16:00 fara cateva minute si se termina programul.
Va tin la curent pentru ca este un drept al copiilor nostri pe care statul se face ca il uita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns D_Anka spune:

Salutare tuturor,
Am 2 intrebari: 1.Daca am nascut in martie 2010 beneficiez de OUG 111/2010 reactualizata prin legea 132/2011 M Of 452/2011, adica de obligativitatea firmei de a ma tine 6 luni de la revenirea la munca conform art 25 aliniat 3 sau nu?
2. E gresit daca in cererea de reintoarcere mentionez si oug 111/2010, adica ceva de genul Subsemnata....v#259; rog s#259;-mi aproba#355;i īncetarea suspend#259;rii contractului individual de munca #351;i reluarea activit#259;#355;ii īn baza aceluia#351;i contract īncepānd cu data de 02 martie 2012, data la care īnceteaz#259; concediul pentru cresterea copilui conform OUG 111/2010 art 25.

Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns D_Anka spune:

imi cer scuze pt semnele aparute in textul meu

Mergi la inceput