FIV - dr. Laura Dracea - 11

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Multumesc Hellen.

Si cultivarea pt blastocisti de 220 euro de pe prima pagina nu te-a costat? Nici anestezia de 180 euro?
Scuze, dar sunt si eu in calcule.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flyhigher77 spune:

maria apropo de analizele de trombofilie, eu sunt foarte sceptica in ce priveste competenta celor de la gynera strict referitor la aspectul asta. n-ar fi rau sa consulti si un hematolog in paralel.
Cand le-am scris celor de la gynera despre oprirea din evol. a unuia dintre gemeni, mi-au spus ca n-are rost sa fac analizele de trombofilie, pentru ca nu-s relevante in sarcina, ci eventual sa le fac pe viitor. Dar o trombofilie ereditara, cum s-a dovedit ca am eu este relevanta in orice moment, chiar si in sarcina.
Ideea e ca nu e suficient sa obtinem o sarcina, ci sa o si putem pastra.
In rest, n-am ce sa le reprosez, dar ma tot gandesc ca daca nu as fi demarat de capul meu investigatiile de trombofilie si daca n-as fi ajuns la Fundeni, poate as fi pierdut si fetita si ar fi fost mare mare pacat!
toate fetele si multe, multe reusite!

23+ cu

Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot-sarcina obtinuta prin FIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inna08 spune:

Felicitari Hellen.

Mutatia C677T heterozigot; A1298C-heterozigot
Orice zi este o mica viata - orice desteptare o mica nastere, orice dimineata o mica tinerete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena1981 spune:

Uraaaaaa! Bravo, Hellen! Ma bucur enorm pentru tine si acum putem schimba mai multe impresii despre sarcinile noastre micutze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gilona spune:

Hellen: Ce veste minunata!! Felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

honeys da am platit si astea dar nu am mai stiu cat au fost exact ca au fost ultimii banii dati, si pt asta am stors toate cardurile care le aveam,
miercura viitoare ne ducem sa vedem ce aveam dar eu mai imi fac un beta vineri sa vad cum a mai crescut
inna, elena eu am geturi de joia trecuta de carne nu ma pot apropia de nici o culoare manac supe strecurate si salata , dar nu ma supar ca e semn de la bebe ca e acolo sau cati or fi
maria eu am avut de toti 3 embrioni al patrulea nu mai crestea, si doar unul, si m-am gandit ca le-a placut impreuna ca au crescut repede si nu m-am indurat sa-i despart
elena ai cand vezi bebei?
inna la tine ce face luptatoare ai vazut inimioara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Multumesc mult Hellen.
Poti sa-ti faci maine beta, la 2 zile e cel mai bine sa-l faci.
Pupici

MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero
FIV 1 reusit, sarcina oprita in evolutie, FET nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica31 spune:

Fetelor pentru trombofilie ce analize se fac in afara de cele obligatorii pt FIV?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutza_L spune:

Buna fetelor!

Am nevoie de un sfat. Dr Dracea mi-a recomandat Gonapeptyl 1/2 fiola zilnic (vine ambalata in seringi preumplute) si ma intrebam daca se poate folosi jumatatea ramasa din ziua precedenta. Adica daca se poate imparti in doua?

Voi aveti vreo idee?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica31 spune:

Buna Monicutza,

Si mie mi-a recomandat Gonapeptyl 1/2 /zi. Sigur ca se poate refolosi cealalta 1/2 dar trebuie tinuta la frigider. Pentru prima injectie mergi la clinica si iti explica cum faci dozarea. Pe fiecare seringa este o eticheta. In prima zi faci pana unde incepe eticheta si a 2-a zi restul.


Mergi la inceput