Prietene la bine si la greu - 114

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Daca aveti hainute ramase mici sau alte chestii bebelusesti si nu aveti ce sa faceti cu ele, uite 2 idei.

http://www.mami .ro/familia-ta/forum/anunturi-umanitare/urgent-a-venit-primavara-si-copiilor-din-grupa-mea-le-au-ramas-hainutele-mici~f5.63.9680/


http://www.mami .ro/familia-ta/forum/anunturi-umanitare/ajutor-copii-orfani~f5.63.9679/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Aici vom merge la vara.

http://www.carpediemclaroshotel.com/en/index.html

sau pagina asta (are pozele in josul paginii)

http://www.aquatravel.ro/hotel-carpe-diem-claros-resort-spa-kusadasi.htm


De abia astept sa plec la mare sa stau ori pe ori si sa mananc numai bunaciuni cum fac turcii O sa plecam cu Stam 10 nopti. Sper ca Pinky sa fie ok si cu avionul si cu soarele. Au si o piscina acoperita, ceea ce e bine. Insemna ca putem si cand e soare tare la amiaza, fara sa ma bata in cap. Sper ca pana atunci sa fiu Plecam toti 3, plus Zbuciumix cu maica-sa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Dana, Dozz, multumim pentru raspunsuri !

Magda, mami de Rares si Iarina
_Blogul lui Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

asta vrea sa fie o zi record cu 2 postari?

neata




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

No ca vin io cu a treia postare

De fapt vin cu o intrebare, cine a mai avut dermatita atopica pe aici cu ce a tratat?? si noi aveam mai demult cate o pata, doua in spatele genunchilor pe bulanele, dar in ultimul timp s-au extins petele si nu vor nicidecum sa mai treaca...Am dat cu unguent de galbenele, pe urma probat si laptele de la bubchen, acum suntem pe ulei de masline, sa vad daca trece cu asta..
Banuiesc de dermtatita atopica de mult timp, dar stiu ca majoritatea cremelor recomandate sunt pe baza de cortizon, super scumpe si de multe ori apa de ploaie, dai cu ele trec petele, nu mai dai, reapar.
Am mai citit ca DA poate sa apara si de la alergia la proteina din laptele de vaca. Si cum noi marsam pe lapte de vaca la greu dupa intarcat...cam de vreo luna doua, cam tot de atunci parca sa zic ca s-au agravat si petele ei.
Stiu ca DianaR luase mai anul trecut vreo 2-3 creme pt DA, dar nu am retinut, aia cu denumire asemanatoarea cu galaxia..sau ..Nici nu stiu ce sa fac, oricum mai mult ca sigur daca ajungem la pediatru, primim recomandari pt dermato, si de acolo probabil o gama super scumpa pt piele super sensibila, de la sapun, sampon, lapte de corp, si crema..
Ea nu se scarpina la pete, nu pare a fi deranjata de ele ,dar ma deranjeaza pe mine ca vad ca s-au tot extins..si nu vor sa mai treaca deloc.

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 17+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Buna seara

sa fie 4 postari

Noi am avut diagnostic de dermatita atopicaLicurici. Si mie mie mi-a fost teama sa nu primesc o crema cu cortizon ceva... si am spus despre temerea mea dr . Am plecat de la cabinet cu recomandare pentru 3 variante de crema pentru piele atopica, creme de corp. Sunt destul de scumpe dar la noi si-au facut perfect treaba . Fiind creme si nu medicamente poti sa le incerci si tu linistita:
Exomega ( de la Aderma)
Lipikar Baume AP (de la La Roche -Posay)
Si mai era una ( pe care nu am incercat-o) : Trixera crema

Cele 2 pe care le-am incercat costa in jur de 50-60 ron una. Mie Lipikarul mi-a ajuns vreo 2 luni si ceva, poate 3. Deci nu e exagerat de scump. Si de aderma sunt multumita. Prima oara Lipikar am avut si in 2-3 saptamani de aplicare au disparut zonele uscate de pe piele. 2-3 saptamani am aplicat zilnic. Acum le folosesc la 2 zile macar, dar mai sarim cate o zi de lene


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

PS: nici Mihnea nu se scarpina


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

IonelaSi ce ti-a mai zis dr de dermatita atopica? ca nu se trece?, cam ce ar trebui sa facem nonstop ca masuri profilactice? si tre sa tii in tratamente de astea tot timpul? Spre exemplu daca zici ca i-a trecut lui Mihnea trebuie totusi sa continui cu cremele respective? Ai facut o pauza mai mare de cateva zile sa vezi daca reapar?

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 17+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

IonelaSi ce ti-a mai zis dr de dermatita atopica? ca nu se trece?, cam ce ar trebui sa facem nonstop ca masuri profilactice? si tre sa tii in tratamente de astea tot timpul? Spre exemplu daca zici ca i-a trecut lui Mihnea trebuie totusi sa continui cu cremele respective? Ai facut o pauza mai mare de cateva zile sa vezi daca reapar?

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 17+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU


Mai, din ce retin eu e ca fiind pe fond atopic va reveni iar si iar. Nu mi-a spus sa folosesc neaparat cremele astea. De fapt a spus ca daca nu fac astea fata sa mergem iar sa ne dea"bau-bau" de care ne temem noi. Pauza nu am facut de cateva zile ca eu o folosesc acum aceasta crema dupa baie. Deci il dau pe tot corpul si mi-a ajuns aproape 3 luni asa ca am hotarat ca 20 lei pe luna nu e chiar asa mult.... si crema e fara parabeni fara dracovenii incornorate asa ca e foarte buna.
Imi spunea ca pe langa fondul alergic si aerul rece, vantul si soarele ii vor usca pielea si vor ajuta la reaparitia petelor. Ea spunea sa il dau inainte de fiecare iesire din casa cu crema pe fata si maini. Desi petele aparusere si pe fata la noi, dupa ce au disparut nu am mai dat inainte de fiecare iesire ci numai si numai dupa baie.



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dozz
Azi am fost in parc cu o prietena care mi-a povestiti f convinsa si incantata despre cum aplica ea de 2 saptamani metoda cu lasatul copilului sa planga noaptea si cum observa progrese, copilul doarme tot mai bine si plange tot mai putin. Am fost uimita sa vad ca era convinsa de beneficiile metodei, citise si argumentele contra dar nu era de acord cu ele... Incredibil mi s-a parut, ea si sotul ei sunt f atenti cu o gramada de aspecte legate de copil, dupa gustul meu sunt chiar prea stresati uneori, dar uite ca li se pare f bine si util sa lasi copilul sa planga.

Am citit despre metoda aceasta cu plansul, ca de altfel si despre metoda cu minutele de "time-out". Desi exista explicatii si diferente evidente eu le asociez cumva cu categoria celor care iti explica metode de a-ti bate copilul cu calm...
Cel mai bun sfat privind cresterea copilului pe care l-am citit este cel care face apel la bunul simt al fiecaruia dintre noi.

Magda, mami de Rares si Iarina
_Blogul lui Rares

Mergi la inceput