Cat timp i-ati lasat singuri acasa?

Cat timp i-ati lasat singuri acasa? | Autor: saskia

Link direct la acest mesaj

Fiul meu cel mare, 12 ani si 2 luni, nu vrea sa mearga cu noi, restul, tati, mami si fratele lui mai mic la un barbecue la prieteni. Acum, noi plecam devreme pe la 9 dimineata si ajungem cel mai probabil inapoi seara dupa 12 noaptea, ei stau departe de noi. Nu stiu ce sa fac, vecinii sunt amici cu noi, au zis ca-l mai controleaza. El zice ca se descurca, ca e mare, dar eu tot stau cu indoiala. Voi cat timp i-ati lasat singuri in casa pe cei mari?

Multumesc de raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

eu am doua bucati, baiat si fata. un an diferenta. dar pana acum nu i-am lasat atatea ore singuri. desi lor le-ar surade ideea. cel mai mult cred ca au stat cam 5 ore singuri, dar dupa doua ore deja sunau sa intrebe cand venim.
da, e cam varsta cand copii nu mai vor sa ne insoteasca la prieteni, la plimbare. vor independenta si libertate. eu cred ca e prea mult aproape o zi intreaga. cumva trebuie sa gasesti solutii de compromis.

*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Kariguld, asa m-am gandit si eu. De dimineata pana seara mi se pare cam prea mult, asa a mai stat el sa zic, vreo 3-4 ore. Dar i-am zis ca daca se duce la prietenul lui acasa (de aceasi varsta si sta pe aceasi strada cu noi), jumatate de zi, acolo o sa-l las (sunt si parintii lui acasa, si o sa vorbesc cu ei, ne cunoastem). Nici sa-l oblig nu prea imi vine, el se plictiseste, este exact la granita sa zic asa...adultii il plictisesc , deh, aere si fite, iar cu prietenii fratelui lui (10 ani) nu ii mai place, sunt prea pusti pentru el. O sa ma mai gandesc pana duminica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adry00 spune:

Eu am 13 ani, dar cifrele chiar nu conteaza. Dati-le libertate copiilor vostri, pentru ca se poate ca atunci cand va da de libertate singur, sa se schimbe ;). [cum am facut eu.]
Eu la 12 ani am iesit cu baietii din cartier pe afara, si de atunci mama nu mai afla nimic despre viata mea. Imi spune cand sa vin acasa, ma intreaba unde sunt, dar atat. M-am transformat in fata de cartier.

Cazul unei prietene este ca ea este foarte copilaroasa, are nevoie de bunica ei si pentru a se da jos din pat. Daca copilul vostru este asa, nu pot spune "Felicitari" parintilor. Pentru ca daca copilul va intra intr-un anturaj care ii place, va ramane acolo si se va detasa complet de copilarie.

Succes!

Mergi la inceput