Cand dam bebelusului apa?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Intr-adevar , tot mai putine mamici reusesc sa treaca de 2 luni cu alaptatul, eu fac parte din aceasta categorie, si nu din rea vointa , si pt motivul pomenit mai sus de fete. Poate nu e corect termenul de "lapte slab" , insa cu siguranta copilul nu se satura. Si atunci, cu toata parerea de rau , si cu tot regretul , nu ai ce face.

Nu cred ca fetele care alapteaza se vor opri sau le va influenta faptul ca se scriu aici anumite opinii . Pentru ca fiecare isi cunoaste organismul , si fiecare stie care ii sunt limitele.

E un fel de test , pe care unele il trecem si unele nu. Si fiecare e liber sa aleaga , nu ?
Uite asa am pierdut eu laptele : o asistenta din Matern imi tine teoria chibritului ca nu VREAU sa alaptez, ca e mai comod LP ..etc.
Am plans o zi intreaga , ca nu sunt o mama buna ( fiind la primul bebe ) ,
La consultul medicului se constata ca nu am alapte suficient si se recomanda suplimentarea cu LP .
Sa nu condamn acel comportament ostil - calificat vrandu-se???
Cand am ajuns acasa de abia -de abia de mai aveam ceva laptic. Si sunt sigura ca stresul emotional a avut un aport considerabil .



de gaza mica Luca Adrian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Ei cum a constat Medicul ca nu ai lapte suficient, sunt curioasa? Ca eu habar nu am cit lapte am, nici citi ml maninca al meu si nici nu imi pasa. Are si al meu zile cind maninca si ai senzatia ca nu se satura. Alea sunt pusee de crestere firesti si asa se regleaza si cantitatea de lapte. Daca bagi lapte praf clar nu vei avea lapte suficient.

Si da, exista si cazuri in care lsptele matern nu e suficient, dar sunt extrem de rare, nu cum cred bunicile romance, daca le asculti ai zice ca jumate din femei au lapte slab.

Eu sunt de parere ca e ok sa dai apa la bebelus doar cind e o situatie de canicula extraordinara. E ok, dar nu e necesar.

Dar de fapt eu m-am bagat in vorba fiindca am citit un mesaj aici care zicea ceva de miere. In nici-un caz nu se da miere la copil, indiferent din ce flori este. E vorba de botulism pe care un bebelus asa mic nu il poate dovedi, se poate muri din asta deci e pericol mare. Asa ca, ceai sau apa sau ba, dar NU CU MIERE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

n-am dat apa deloc pana pe la 6 luni, nu a baut mai deloc pana pe la 1 an, adica aproape cat timp a fost alaptat. Abia spre un an a manifestat interes, in rest lua o gura maxim "de politete" si o scuipa.
Nu m-am agitat.
N-am dat ceai deloc. I-a mai dat soacra-mea de vreo doua ori.
Insa sa fiu sincera acum chiar ma gandesc ca ar merge si pt el un ceai rece (nu de la frigider dar ma rog, rece) si racoritor. Sper sa nu fiu f off topic dar daca stiti cu ce plante as putea face un ceai gustos si ok pt copil mic, ziceti aici. Eu stiu doar menta / musetel / lamaie si alea pt mine care contin ceai verde / negru.
Acum la 1.3 luni apa sta prin casa la indemana sa, in sticlute cu cioc de silicon. Cand ii e sete bea, ii schimb apa totusi cat mai des sa fie proaspata.
referitor la lapte slab: presupunand ca exista, oricum cel mai "slab" lapte matern (dar nu uita ca ala de inceput e normal sa fie straveziu, abia cel din urma e gros) e mult mai bun decat cel mai bun lapte praf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Ei cum a constat Medicul ca nu ai lapte suficient, sunt curioasa?


Cristoiu, o mica poveste.
a nascut o colega la vreo jumate de an dupa mine.
am zbarnait-o si eu la cap cum m-au zbarnait si altele pe mine (si bine au facut si le multumesc): nu te gandi la lapte praf, nu te gandi ca nu vei avea, nu baga in seama asistente sau medici care iti spun asa ceva, asteapta, colostru, stomac mic, nu te speria, lactatie, saptamani, proba laptelui e pure bullshit, NU E MAI COMOD, n-o sa patesti nimic, Nestle, spitalul, spaga catre asistente, minciunile, va fi bine, ai incredere in tine mai presus de orice lalalalala" ma rog, tot tam tamul.

N-am dat de ea vreo 4 luni. trecuse printr-o depresie neagra saracuta, atat post partum cat si din cauza pediatrei. se inscrisesera la o hoasca (si nu-mi cer scuze madam, oriunde ai fi, vedea-te-as pensionata anticipat) care o intampinase din prag zicand "nu ai lapte de ajuns, din cate vad". Din cate vezi ce? presupunand ca marimea bustului - desi e stupid! - prietena mea e mandra posesoare ale unor cupe D+ naturale si semete. De udne dracului as dai asa diagnostic din ochi, daca nu de foame si din pura rautate gratuita ca altfel nu imi explic? femeia era imbracata, nu proba laptelui nu nimic, asa, din ochi "nu ai tu lapte, treci pe lapte praf iete din asta de care iti scriu eu acilea." faza e ca prietena mea e blanda si moale si timida si politicoasa asa ca a bagat capul intre umeri, s-a dus acasa cu recomandarea de a trece pe LP si a plans trei zile.
edit: si evident, am uitat partea in care ma laud lol. mi-a zis ca in momentul ala si-a amintit de insistenta mea si de sfaturile repetate de atatea ori si de rugamintile mele de a suna daca are nevoie de ajutor si de o vorba buna
dupa trei zile si-a avertizat barbatul ca daca se mai invarte cu biberonul si reteta de la medic pe langa ea i le va introduce intr-un anume lacas, nu intr-o anumita ordine. Apoi si-a alaptat exclusiv copilasul si o duc bine fericiti amandoi. iar pediatra cea rea n-o mai are ca pacient de atunci, usca-i-s-ar retetarul.
si-am incalecat pe-o sa, si ti-am explicat cum determini o femeie vulnerabila si blanda sa renunte la alaptat asa.
pam-pam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

salutare mamici,

pitica mea are 7 saptamani acum si ieri i-am dat jumatate de lingurita de suc de mere, nu a patit nimic, totul e normal. Mai dam si azi jumatate de lingurita si de poimaine incepem cu o lingurita intreaga! Ceiuc de musetel caldut si neindulcit ii dam de cand avea 5 saptamani cate o lingurita inainte de tzitzi seara, si acum bem cate trei lingurite pe seara si ne place muuuuuult!
Alaptez si doar suculetul si ceiucul sunt altceva .

inainte sa ma judecati, ca mi s-a mai spus ca sunt nebuna, lingurita pe care o folosesc e o lingurita din aia micuta pt bebei iar pana acum nu am vazut nimic diferit la somnic, la papa. Am inceput diversificarea sub indrumarea mamei mele care a facut la fel cu mine si a soacrei mele care a facut la fel cu sotul meu.


va pup pe toate!

Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

Roxi, sunt doar curioasa, de ce ai inceput dversificarea atat de devreme?
Sigur, pe vremea cand mamele noastre ne-au crescut pe noi asa era "moda", sa se inceapa diversificarea devreme. Pentru ca pe vremea aia nu exista concediu de crestere a copilului de 1 sau 2 ani, statul comunist le vroia pe mamele noastre in campul muncii dupa doar 126 de zile de la nastere. Asa ca erau incurajate sa inceapa diversificarea si sa se intoarca la munca.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

Am decis sa incep asa devreme pt ca vreau sa o pregatesc pe micuta mea pt perioada rece, adica sa cresc aportul de vitamina c cu ajutorul sucurilor de fructe facute in casa. Acum printesa mea are 3 luni si totul merge de minune! Nu am introdus nimic altceva decat sucul de fructe pe care i-l dau zilnic si nici nu am crescut cantitatea, pt legume si fructe pasate, carnita sau budinca mai asteptam un picut, pana pe la 4-5 luni, cam atunci as vrea sa incep cu mancarurile solide.






Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxi_mami

Am decis sa incep asa devreme pt ca vreau sa o pregatesc pe micuta mea pt perioada rece, adica sa cresc aportul de vitamina c cu ajutorul sucurilor de fructe facute in casa. Acum printesa mea are 3 luni si totul merge de minune! Nu am introdus nimic altceva decat sucul de fructe pe care i-l dau zilnic si nici nu am crescut cantitatea, pt legume si fructe pasate, carnita sau budinca mai asteptam un picut, pana pe la 4-5 luni, cam atunci as vrea sa incep cu mancarurile solide.






Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

.
heath visitor-ul stie de planul tau de crestere a aportului de vitamine?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui roxi_mami

Am decis sa incep asa devreme pt ca vreau sa o pregatesc pe micuta mea pt perioada rece, adica sa cresc aportul de vitamina c cu ajutorul sucurilor de fructe facute in casa. Acum printesa mea are 3 luni si totul merge de minune! Nu am introdus nimic altceva decat sucul de fructe pe care i-l dau zilnic si nici nu am crescut cantitatea, pt legume si fructe pasate, carnita sau budinca mai asteptam un picut, pana pe la 4-5 luni, cam atunci as vrea sa incep cu mancarurile solide.






Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

.
heath visitor-ul stie de planul tau de crestere a aportului de vitamine?!

Nina,mami de,







da, bineinteles ca stie! Nu a fost foarte fericita cand i-am spus pt ca ea imi recomandase mie vitamine post natale de la care m-am facut cat China. I-am spus ca am luat prea mult in greutate de la vitamine si i-am zis ca as prefera sa ii dau fetei suc de fructe daca se poate si ea mi-a zis ca atat timp cat nu face diaree sau daca nu isi schimba pofta de mancare e ok.
Fata mananca bine si creste frumos. Pe growing chart e exact unde trebuie sa fie. In concluzie : Maia e fericita si nu are probleme, eu sunt fericita pt ca e ea fericita si health visitor-ul e fericit ca suntem noi doua fericite .






Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

ok, nu stiu cum e corect, ce dezbateri se fac pe tema asta, insa va pot spune din propria experienta:
Avem 9 luni de viata si papat la tzitzi. Diversificare foarte putin, doar gustat fructe si legume. Am trecut prin coduri galbene si portocalii fara pic de apa, doar tzitzi la discretie. Bebe este foarte bine, sanatos, voios !!!

aaa si sa va spun, am pieptul mic, asistentele imi spuneau ca nu am lapte, sa iau LP, pediatra la fel. Din tzitzili mele mici si fara lapte a crescut Bebe ca are 10 kg acum....poate am fost noi mai norocosi.

Stiu ca mamicile sunt panicate la inceput, nu stiu, asculta de cine pot.Asa am fost si eu si mai sunt cateodata. Mai bine sa asculte de ele. Instinctul de mama e cel mai bun pediatru!!!

Mergi la inceput