Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Clubul cartilor

Concurs - "Cartea de pe noptiera"

Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 4

Anda08

1711 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui Anda08 Adauga semn de carte la mesaj Trimite Anda08 un Mesaj Privat  Reply with Quote

Concurs - "Cartea de pe noptiera"

Humanitas va invita la un nou concurs cu premii frumoase!

Emil Andreev este unul dintre cei mai importanti prozatori bulgari. El isi va lansa romanul "Raul de sticla" la Libraria Humanitas Kretzulescu (miercuri, 30 martie, ora 18.00). Vor vorbi: Emil Andreev, Mircea Cartarescu, Mariana Mangiulea, Ivan Stankov. Lansarea va fi urmata de o sesiune de autografe.

Volumul "Raul de sticla", aparut de curand la Humanitas, in colectia "Cartea de pe noptiera", in traducerea Marianei Mangiulea, a obtinut in 2005 Premiul Vick pentru cel mai bun roman bulgar, precum si Premiul cititorilor.

Pentru a intra in concurs:
- trebuie doar sa ne scrieti la acest topic ce stiti despre scriitorul bulgar Emil Andreev ?

Cine poate participa:
-orice membru inregistrat desprecopii.com

Premiile oferite:
-premiile sunt 3 la numar si consta intr-un exemplar din romanul "Raul de sticla" (de Emil Andreev )

Desemnarea castigatorilor:
- castigatorii sunt desemnati prin tragere la sorti

Atentie!
- Inscrierea in concurs se incheie la data de 23 Aprilie
- Premiile vor fi expediate numai pe teritoriul Romaniei

Succes tuturor!

O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)
      (0 aproba) (0 dezaproba) |

Editat de - Anda08 on 23/03/2011 16:06:20

Serialbastre

1560 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Serialbastre Adauga semn de carte la raspuns Trimite Serialbastre un Mesaj Privat  Reply with Quote
Recunosc cu mana pe inima ca nu am auzit de Emil Andreev pana acum. Am intra pe site-ul celor de la Humanitas si m-am mai luminat, dar nu voi da copy/paste de acolo ca nu e frumos. Dar e de retinut ca a obtinut în 2005 Premiul Vick pentru cel mai bun roman bulgar, precum si Premiul cititorilor. Al doilea mi se pare mai important.
Am citit cateva pagini din carte pe site-ul Humanitas si m-au convins: Raul de sticla e o carte de avut pe noptiera ... si nu de bibelou.

Andreea si Cezara - Ilinca (2.06.2009)

In bucataria mea

POZE

Editat de - Serialbastre on 23/03/2011 19:17:05
Mergi la inceput

capra cu trei iezi

951 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite capra cu trei iezi un Mesaj Privat  Reply with Quote
nu am auzit despre el pana acum, si nici nu am citit vreun autor bulgar. insa meritul acestui topic este ca mi-a trezit curiozitatea si am sa caut informatii despre el si chiam am sa caut sa-l citesc!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!
Mergi la inceput
AnaErsz
AnaErsz

26 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Nu stiu nimic despre acest scriitor bulgar dar mi-ar face placere sa ii citesc cartea.
Mergi la inceput
carminabulina
carminabulina

3706 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicarminabulina Adauga semn de carte la raspuns Trimite carminabulina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Pana azi, acum nu stiam ca exista acest autor. Acum stiu. Am si googalit putin...am mai invatat ceva .

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si Nadia 3 decembrie 2009
Poze cu noi

Cei 3
Mergi la inceput

Anda08

1711 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiAnda08 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Anda08 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Importat!

Pentru a intra in concurs trebuie sa scrieti la acest topic ce stiti despre scriitorul bulgar Emil Andreev - ce stiati sau ce ati aflat nou despre el

O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)
Mergi la inceput

capra cu trei iezi

951 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite capra cu trei iezi un Mesaj Privat  Reply with Quote
Volumul Râul de sticla, care a obtinut în 2005 Premiul Vick pentru cel mai bun roman bulgar, precum si Premiul cititorilor, a fost ecranizat în 2010 de regizorul Stanimir Trifonov.
În martie 2010 i-a aparut romanul Luca cel nebun.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Editat de - capra cu trei iezi on 29/03/2011 10:31:43
Mergi la inceput

Anda08

1711 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiAnda08 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Anda08 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Inscrierea in concurs se incheie la data de 23 Aprilie

Trebuie doar sa ne scrieti la acest topic ce stiti despre scriitorul bulgar Emil Andreev ?

Succes!

Mergi la inceput

Mik

4739 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mik un Mesaj Privat  Reply with Quote

Am aflat cu surprindere ca scriitorul exista, in Franta nu s-a publicat nimic de el.
Am sa stau curioasa pe topic sa vad ce se scrie despre.

(in loc logic trebuie sa fe un scriitor bun sau interesant daca i se traduce cartea).

Mik.
Mergi la inceput
carminabulina
carminabulina

3706 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicarminabulina Adauga semn de carte la raspuns Trimite carminabulina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Dupa cum am mai spus, am cautat pe Google si am aflat ca este si dramaturg nu numai prozator. ca a lucrat ca profesor, ceva prin televiziune, ziarist...
Ca a primit pentru aceasta carte premiul Vick pentru cel mai bunt scriitor bulgar dar cel mai important, adica ce m-a interesat pe mine , este ca primit si premiul cititorilor. Ei asta da, chiar il face interesant .

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si Nadia 3 decembrie 2009
Poze cu noi

Cei 3
Mergi la inceput

Anda08

1711 Mesaje
Haideti - va puteti inscrie in concurs doar pana la data de 23 Aprilie!

Asteptam sa ne scrieti la acest topic ce stiti despre prozatorul Emil Andreev?

Succes!

Mergi la inceput
Pag. din 4 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com