La Multi Ani MAZARICHILOR !!!! - mai_iun '10 (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Ruxi, da... sunt singura cu fetele...

Ma rog, in prezent beneficiez de putin ajutor din partea maica-mii, care a ramas somera la 52 de ani gratie crizei mondiale si nicidecum guvernului Boc , iar acum isi umple timpul in vizita la noi...

Dar pana acum o saptamana am fost singura cu ele. Doar afara nu m-am descurcat cu ele, de cand au inceput sa mearga... de fapt a trebuit sa o las pe una in carucior si s-o plimb pe cealalta putin, iar apoi sa fac rocada...

Acasa insa le fac fata... desi nu-mi mai ramane timp pentru nimic altceva. Mi-am gasit o fata ce-mi face o data pe saptamana o curatenie generala, in rest deretic eu zilnic dar m-am eliberat macar de povara aceasta.

Bona nu-mi iau, pentru ca eu sunt o fire introvertita si n-as mai putea sa ma manifest liber cu fetele, de fata cu ea... adica n-as mai putea sa cant, sa ma prostesc, sa ma stramb etc... Pentru mine e foarte important aspectul asta, prefer sa ma chinui singura cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Va postez retetele de pe mail aici:
RETETE BEBE 7-12 LUNI
RETETE BEBE 1-2 ANI
si ALIMENTATIA COPILULUI 0-6 ANI

Si ca tot a venit vb de dinti. I-a iesit Justinei si dintisorul nr 7. ()


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

doamne ce frumos este acum forumul asta
parca sunt acasa,atatea prietene de care nu mai stiam nimic,bine ati revenit dragelor

somn-cand ne este facem aaaaaaaaaaaa,asa ma anunta,cam de 3 ori pe zi cate o ora,noaptea la 10 ne culcam,papam un bibe de lapte pe la 2,apoi putin pe la 5 si ne trezim pe la 8

pestepapam salau pe care mi-l aduce un nene
pupici

fericita mamica de florian cristian 21.06.1998 si mica, BIANCA MARIA 09.06.2010
pozici
http://family.webshots.com/album/578091226pChrLJ?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hello si de la noi

Multumesc ptr urarile de sanatate. Se pare ca au avut efect.
Am avut un mare mare mare noroc. Mergand vineri la un dr care imi tratase infectia urinara am avut sansa ca sa fie in clinica un alt medic, urolog. Acesta din urma m-a sunat cateva ore mai tarziu in urma rugamintii primului dr si m-a invitat la cabinet luni (iar aici sa ai o programare asa de pe o zi pe alta numai minune se poate numi).
Asa ca azi sunt deja cu medic urolog, care m-a trimit la radiografie sa vada daca vede piatra ca sa ma programeze sa o sparga cu nustiuce unde.
Sunt f preocupati sa nu afectam cu nimic alaptatul si mi-a spus din start ca nu imi da nici un medicament ptr care nu exista studii ptr alaptat.

Ruxi, ma intrebai cum e Sabina cu mersul. Pot sa spun ca ar fi putut fi f bine daca m-as fi ocupat doar de ea. Insa sunt multe situatii in care ea ar vrea sa mearga iar eu o iau pe sus ptr ca suntem pe fuga. In plus stam cam putin pe acasa. Iar acasa e mediul in care se simte cel mai safe sa mearga singura.

Peste noi nu mancam asa ca nu ma pricep. Insa o sa invat ce si cum sa ii dau Sabinei.
Incaltari stiu ca sunt o mie si una de variante insa nici la capitolul acesta nu investim.

Am fugit la treaba.

Multa multa sanatate tuturor!


Ioana & Arturicii'SIn limba ta ti-e dor de mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Tatyana o singura data i-am dat peste Nadia si a fost din acela din bazin viu de de la metro. Noi mai luam de la pastravarie, desi ingrijitorul de acolo ne-a spus cu toata sinceritatea ca si aceia sunt crescuti cu concentrate asa ca nu cred ca e mare diferenta.
Carla tu le-ai facut ceva analize de sange mazarichilor? Ca dr nostru ma inebuneste ca prematurii sunt predispusi la anemie, rahitism si boli respiratorii si ca ar fi bine sa ii facem ceva insvestigatii dar sincer mi-e groaza sa iau sange asa de micuta din vena.

Legat de alimentatie am auzit si eu cazuri de fetite cu par pubian si alte cele pe la un an si sincer mi-e groaza de asa ceva dar nu cred ca mai gasim ceva bio pe piata nici chiar la tarani ca mai noi si ei folosesc chimicale. Cat despre mere daca e de la alaea e nasol ca fiica-mea nu mananaca alt fruct decat marul. Ce sa fac sa nu ii mai dau fructe deloc?
Eu tocmai am inceput cura de slabire fortat (ceea ce imi prinde tare bine) ca m-am trezit azi dimineata toata umflata. Se pare ca am facut alergie la ceva, nu se stie la ce asa ca sunt pe regim si tratament. Asa ceva nu am mai patit niciodata si nici nu stiam ca sunt alergica la ceva mai ales ca am facut testele subcutanate dar se pare ca mai trebuie sa investigam.

Mami de fetita frumusica foc!
Nadia 29.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

buna dimineatza

am facut o cafea bunannnnnnnnnnnnnnnnaaaaaaaaaaaaaaaa raaaaaaaaaaau

peste am luat aseara o sperietura,am crezut ca ajungem la urgenta
in ciorbita de peste am scapat un os ,care bineinteles a ramas in gatul lui bia,s-a inecat ,a vomat si cred ca pana la urma la inghitit
AM SCAPAT
m-a injurat sotul meu cat nu m-a injurat in 20 ani,ce blegi sunt barbatii,se sperie mai rau ca noi


fericita mamica de florian cristian 21.06.1998 si mica, BIANCA MARIA 09.06.2010
pozici
http://family.webshots.com/album/578091226pChrLJ?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata

pestele mai sanatos un pic e cel de captura (asa scrie la magazin pe eticheta), adicatelea e pescuit din lacuri, din mare, etc, unde mananca ce gaseste. cel de crescatorie (inclusiv pastravarii) sunt crescuti cu concentrate. (eu stiu ca un pastrav ajunge natural la dimensiunea din supermarket in 5-6-7 ani, n-au rabdare astia de la noi atata, asa ca ii indoapa cu "ingrasamant").
pestele de captura la noi e cam nesimtit de scump, cam dublu fata de celalalt, de crescatorie.

in caz de inec cu os de peste - am citit ca se recomanda sa mananci o bucatica de paine, sa "destabilizezi" osciorul de unde s-a intepenit. acum, eu n-am experimentat, sper sa n-am ocazia vreodata. si la copii asa mici, nu stiu cum ar merge sa-i convingi sa manance paine chiar in momentul ala.


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Neata

Am un Tudor cu un inceput de raceala. Si un sot la fel. Deocamdata eu si pitica suntem ok, dar sa vedem cat ne tine.

Despre inecul cu os de peste, aveti grija fetelor ca nu e de gluma. Sotul meu, acum cativa ani...nu multi (deci om in toata firea) a ajuns la spital ca i-a ramas un os de peste in gat si orice ar fi facut nu iesea de acolo, ba mai mult, mai tare intra. Cand a ajuns la camera de garda si a auzit ce problema are l-a bagat primul in cabinet si i l-a scos.

Fug sa doftoricesc copilul ca vad ca s-a mai dezmeticit si sper sa imi poata povesti toate simptomele, sa vad ce ii dau ca nici nu am tot ce imi trebuie in casa. Uffffff

Vivela tu lui David i-ai dat remediul constitutional? In ce dilutie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

ce paine,i-am bagat degetul pana la amigdale si i l-am deplasat,pt ca l-am simtit la mana, la un moment dat cred ca l-a inghitit pt ca nu l-a scuipat si nici eu nu l-am putut scoate afara

oricum ea este o supravetuitoare,se descurca aproape in toate situatiile grave,seamana cu mine nu cu speriosu de taicasu...cra ,cra/.

fericita mamica de florian cristian 21.06.1998 si mica, BIANCA MARIA 09.06.2010
pozici
http://family.webshots.com/album/578091226pChrLJ?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Alina, i-am dat 200CH, o dilutie mare pt ca problemele noastre erau la nivel psihic si destul de inradacinate. vreo 3 saptamani am innebunit amandoi, pur si simplu ne certam non-stop, a fost groaznic. apoi s-a linistit parca de-odata si a devenit mult mai calm si mai cooperant, parca e alt copil. eu sunt convinsa ca de la homeopate i se trage schimbarea.

de dimineata s-a trezit f bine dispus (pana de curand era mai mereu cu dosul in sus, ne lua cam 20 de minute sa se stabilizeze cat de cat). si cica: "mami, te iubesc, stai un pic sa-ti dau un buchet de flori!" si mi-a adus un ghiveci cu niste primule, le-am cumparat noi in we din brico. gestul conteaza, nu?
si imi face peste zi multe "cadouri" imaginare, ma pupa si imi zice: "uite, ti-am adus o papusica" (sau flori, sau o prajitura, etc). e baiat galant, ce mai (craaaa-craaa ).


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput