Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bury30 spune:

furajele sunt de la crevedia.... deci nu cred ca ar avea probleme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Furaje de la crevedia folosesc si eu, sunt fffffff bune, nu vad sa fie o problema de la hrana, cu atat mai mult daca stau in forma lor naturala.
Vezi daca poti sa faci o analiza la dejectii. Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna seara,

Intru si eu scurt ca sa intreb daca este cienva care doreste sa dea ouale de prepelita la colectat (din bucuresti sau imprejurimi) ca deja am ramas in urma rau cu onorarea comenzilor. Am deschis inceput de acum sa primesc comenzi pentru Paste. Numarul meu de telefon este afisat pe forum asa ca cine dorest ma poate contacta sa discutam.

Ma bucur ca sunt din ce in ce mai multi crescatori de prepelite si sa vad ca subiectul capata amploare.

O seara palcuta si nu uitati ca ma puteti contacta ptr orice problema/intrebare referitoare la cresterea prepelitelor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bury30 spune:

de azi intru si eu in afacere!!!! am colectat primele 2 oua!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipin spune:

Am vreo 3 prepelite care sar ca nebunele!Dau cu capul in baterie pana la sange. Am incercat sa le izolez dar cand sunt cat de cat vindecate si le bag la loc in baterie incepe iar circul. M-au exasperat! Ce sa le fac?
Sa nu-mi spuneti sa le fac supa, friptura...!
Apropo, cat trebuie sa fie inaltimea in interorul custii? Am impresia ca la mine e cam mare (desi custile sunt facute de o firma).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_laur14 spune:

Multa bafta si noroc in afaceri.Sa ne tii la curent cu observatiile facute despre cresterea dragalaselor!
Eu mai am 4 zile si astept cu nerabdare sa vad ce scot de la incubator.O seara buna in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filip.morar spune:

salut.am fost azi cu un prieten care are prepelite la o fabrica de furaje. a cerut furaj pentru gaini ouatoare.pret 1,6 lei/kg.(pentru prepelite) doamna de acolo ia recomandat furaj pentru gaini tinere ouatoare (puicute).pret 1,60si ceva pana-n 1,70lei/kg(nu mai retin sigur) zice ca-i mai bogat in proteine si la prepelite merge mai bine ala. ce parere aveti despre asta? si inca o chestiune. pentru puii este furaj special de pui de gaina.pret 2,01lei.ce ziceti? e bun furajul ala pentru puii de prepelita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bury30 spune:

pt cipin:
sa stii ca si eu cateva care sar ca nebunele de-si dau sangele in cap... daca stie cineva rezovvarea, astept cu nerabdare...
mai am o problema... unele prepelite au rani la ochi.... nu stiu daca se bat sau au vreo boala... cine se pricepe , va rog sa-mi raspunda si mie.
va multumesc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Pt bury si cipin.
Este prea inalta cusca, au instincte inca salbatice, de a sari, cusca sa aiba maxim 25 cm inaltime.
Ranile de la picioare pot fii si rezultatul zgarieri in plasa in plasa, aveti grija ca daca dau putin de sange, ciugulesc pana moare pasarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Citat:
citat din mesajul lui filip.morar

salut.am fost azi cu un prieten care are prepelite la o fabrica de furaje. a cerut furaj pentru gaini ouatoare.pret 1,6 lei/kg.(pentru prepelite) doamna de acolo ia recomandat furaj pentru gaini tinere ouatoare (puicute).pret 1,60si ceva pana-n 1,70lei/kg(nu mai retin sigur) zice ca-i mai bogat in proteine si la prepelite merge mai bine ala. ce parere aveti despre asta? si inca o chestiune. pentru puii este furaj special de pui de gaina.pret 2,01lei.ce ziceti? e bun furajul ala pentru puii de prepelita?

Eu la pui de gaina de o zii le dau mancare de prepelite faza 1, dar invers nu prea am curaj.
Problema la hrana este ca prepelita se solicita mult mai mult sa faca un ou decat o gaina, nu ma refere la procesul de a oua ci la formarea acelui ou in interiorul ei. Sanatate

Mergi la inceput