Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

Marius, iti vand eu puii daca vrei. Spune-mi pe cand ii vrei si cum am face cu transportul de la Arad pana la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Perfect. mariuspernes@gmail.com un mail te rog de contact si iti spun despre ce este vorba.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zgribtzi spune:

Buna ! :D Am pus si eu prima tura de oua de prepelita (154 buc) la incubat. Astept pe vineri, sambata sa inceapa sa iasa. Am cumparat un sac de concentrat 5 kg vivabio pt pui de gaina, pe el scrie 25-35%. Nush cum sa prepar furajul. Sa imbin 5kg concentrat cu 10 kg de cereale macinate marunt? Cereale cum sa le macin 50% porumb si 50% grau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

Buna,
Daca te ajuta cu ceva, mai jos reteta pe care o folosesc eu si am randament bun la ouat. Pt pui, cresc concentratia de proteina si le dizolv in ceai de musetel (1 lingurita/l timp de 4 zile)si oxivit 10 picaturi/l vitamino quell. Tine cont ca nu este o reteta standard, este doar ce folosesc eu si am rezultate satisfacatoare:
4 kg-concentrat pentru gaini ouatoare marca PURINA
10 kg -faina porumb
2kg-tarate grau
1 kg-srot floarea soarelui
1kg-frunza de lucerna
cate 1 lingura de calciu pentru fiecare kg de furaj
Daca nu ai varianta sa il cumperi gata combinat, fa-l tu. Dar riscul este destul de mare. Si eu am dat chix la primele serii de pui, dar am mers mai departe pana am invatat cum sa-i cresc.
Bafta sa ai si pui cat mai sanatosi ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

ida_rus de ce zici ca ai dat chix la primele serii de pui? La furaje te referi?

Am si eu 86 de oua la incubat, azi sunt in a zecea zi de incubatie si recunosc ca am emotii grase. Furajul mi-l face un inginer agronom foarte priceput, tot el mi-a dat si niste vitamine. Ii asteptam sa iasa, si eu si copilul, cu sufletul la gura. Trebuie sa le mai iau o hranitoare si o adapatoare, inca n-am gasit de cumparat, toate petshopurile din oras sunt vad doar pentru caini-pisici-canari-chincila . Mai am o speranta la magazinul fitosanitar din sat.



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru adapatoare este bun orice sistem din care sa se poata bea apa dar sa nu se ude, mare atentie!. Nu conteaza forma sau culoarea. Pentru mancare trebuie sa ajunga sa manance din nou nu conteaza forma sau culoarea dar sa nu scormone prin ea ca o risipesc si e pacat de bani.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

Buna Boticelina,
Aveai dreptate referitor la chixul meu.
Am terminat ingineria chimica si am crezut ca este o joaca sa combin furajele si sa scot concentratia necesara. Dar m-am inselat! Si mi-au murit pe capete si nu stiam de ce. Credeam ca le-am oferit toate conditiile. Cand mi-am dat seama ca putea fi de la furajele ce le dadeam am luat legatura cu un medic veterinr din zona. Prima oara m-a intrebat ce le dau sa manance. Dupa ce i-am spus m-a intrebat daca nu imi mor multi. Cand i-am raspuns pozitiv la intrebarea dansului mi-a zis ca puneam prea multa proteina in concentratie. Nu stiu ce termen a folosit, dar era echivalentul "constipatiei" la oameni din cate am inteles. Eu credeam ca fac un lucru bun daca le dau mai multa proteina ... Am redus cantitatea de proteina si nu mi-au mai murit.
Eu mi-am luat adapatori pt pui: un rezervor de 1 litru care se monteaza pe un suport de plastic gen farfurie, cu gauri, pt pui. Cand sunt mici incap in gaurile respective, asa ca am legat o sarma care trece prin mijlocul fiecarei gauri astfel incat o imparte in 2 semicercuri egale. Puii pot sa bea apa, dar nu incap acolo. Nu mi s-a inecat nici unul de cand am facut improvizatia respectiva. Inainte s-au facut cativa "marinari"
Cum a zis si Marius, grija mare sa nu se ude. Si a doua problema, dar la fel de importanta ai grija cu temperatura in primele 2 sptamani.
Si eu am 220 acum la incubat si in week-end mai pun vreo 400.
Bafta cu puitii, sa-ti iasa multi si sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

ma gandeam sa le mai inmultim si noi (avem doar 25), dar pana la urma m-am gandit ca e prea multa tevatura pt cateva prepelite, mai bine cumpar pui mai marisori si gata, ca eu as mai vrea inca 25, maxim 50.
am o intrebare. am o prepelita cu o galma pe "nas", la radacina ciocului, parca e niste carne crescuta acolo. ce poate sa fie? nu pare s-o deranjeze, e vioaie, mananca bine, dar galma aia nu scade nici pic. o fi vreo boala? ati patit asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca e vioaie bine merci.... o admiri si gata

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zgribtzi spune:

Ouale pentru tratament trebuie sa nu fie cocosite?
Oxivit cate zile sa-le dau? (la pui si dupa la prepelitele mature)

Mergi la inceput