Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

Salutare, imi spuneti si mie niste firme care colecteaza oua ca mi s-au adunat cam multe si trebuie sa le dau neaparat. Sau poate alte solutii ca am depasit 100 de oua pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai mai sus o solicitare din cate am vazut.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

salutare,
D-le Marius doresc sa te felicit pt acest forum si tot odata pe toti cei care ne-au impartasit cunostintele lor si noua celor mai putin experimentati in cresterea prepelitelor. Am invatat multe de aici, suficient incat sa pot sa incep cu incredere si optimism o mini afacere cu prepelite.
Am pus ieri la incubat 240 oua si acuma astept cu emotii sa treaca cele aprox 2 saptamani si sa-mi iasa "minunile cu ochi si cioc"
Singura mea dorinta (deocamdata) ar fi daca ar putea cineva sa-mi trimita la adresa: catalina.aurelia@yahoo.com poze cu o maternitate sau postati un link unde pot gasi ceva de genul.
o seara placuta tuturor si bafta mesterilor prepelitari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

M-am descurcat, merci frumos de ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erdei_Marius spune:

Buna seara tuturor! Ma numesc Marius si sunt din Tasnad, judetul Satu Mare. As vrea si eu sa incep aceasta afacere, vreau sa precizez ca am mai avut prepelite in trecut pentru consum propriu. Marea mea rugaminte e daca stiti centre de colectare atat pt oua cat si pentru carne de prin zona mea (Satu Mare, Oradea, Baia Mare, Cluj). Cu restul informatiilor sunt foarte lamurit, multumita acestui forum si desigur membrilor acestuia. Iar pe aceasta cale vreau sa va multumesc tuturor! Astept raspunsurile voastre si va multumesc anticipat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

salutare,
In sfarsit pot trage linie:
- am pus la incubat 240 oua
- mi-au iesit 173 pui vi din care in 2 zile mi-au murit 3 puiuti
In maternitate au temperatura constanta de aprox 36 grade. E ok? La ce intervale trebuie sa o scad si cu cate grade?
Furaje le dau cu concentratie mare de proteina aprox 30%. Poate avea efecte negative daca e concentratia prea mare de proteina?
Referitor la vitamine tin mite ca am citit aici pe forum de ceva vitamine solubile, dar am mai cautat si nu am gasit cum se numesc. Ma poate ajuta cineva?
Nu credeam ca sunt asa dragalasi puiutii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

buna ziua . m-ar interesa si pe mine cresterea prepelitelor, dar mai degraba pt consumul familiei noastre. din ce am vazut prepelitele astea traiesc aproape ca gainile de avicola, inghesuite in niste custi mititele. exista posibilitatea sa le cresc in conditii mai apropiate de mediul lor? sau daca nu le tin in custi risc sa le pierd prin curte? mai citisem pe aici ca in custi prea inalte sar pana isi sparg capul, deci o cusca mai mare nu pare o solutie prea buna pt ce vreau eu, nu?poate doar sa las custile asa scunde cum am vazut, dar sa tin mai putine prepelite in ele? si mancare naturala exista pt ele? sacii astia gata preparati ce contin? ca as vrea sa le hranesc cat mai natural. auzisem pe cineva care le da doar grau, dar mi se pare ciudat sa fie asa simplu in timp ce restul lumii se chinuie cu fel si fel de amestecuri

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Custile au o numita forma nu intamplator. Ele trebuie sa fie potrivite din toate punctele de vedere - iti recomand sa respecti aceste dimensiuni. Motive sunt destule de la cele expuse de tine pana la densitatea populatiei de pasari la igiena la colectarea oualor la hrana si alimentare cu apa.
Desigur exista solutii si pentru cresterea in tarcuri insa este vorba de posibilitati de spatiu mai mari de exploatare industriala si nu in ultimul rand de pastrarea temperaturii.
Iti recomand cu mare caldura sa citesti mai mult despre prepelite de la custi la igiena la mediu ambiant la hrana. Fiecare dintre aceste elemente sunt importante si nerespectarea lor poate duce la esec din start.
Sunt o gramada de informatii pe internet dar si aici pe acest forum - unde sunt subiecte dedicate doar la acest capitol.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Adita eu cresc 10 prepelite in balcon intr-o cusca cf standardelor. Custile sunt ok pt ele daca respecti indicatiile si nu le suprapopulezi.

Da inainte de a mi le lua am stat cateva saptamani pe diverse forumuri unde alti crescatori isi impartaseau experientele (threadul asta de pe DC cu ale sale 4 capitole este de departe cel mai complet si concret ).

Am intalnit in peregrinarile mele multe experimente, de la custi cu izolatie din polistiren pentru iernat pana la cresterea prepelitelor in voliere. Ca sa le cresti in voliera trebuie sa construiesti una. Domnul care a intreprins asa ceva are chiar si filmulete puse pe youtube. Dar daca te decizi pt voliera tre sa stii ca aceasta necesita o oarecare investitie initiala (mult mai mare decat o cusca standard) si ca supui pasarile unor riscuri - de la a fi mancate de serpi sau alti pradatori pana la inexistenta unei productii de oua datorita conditiilor atmosferice.

Hrana lor este foarte importanta, daca o sa le hranesti cu grau si porumb ca pe gaini o sa obtii 2 oua/zi (daca le obtii si pe alea). Eu am avut ghinionul sa nu gasesc odata mancare buna pt ele in timp util si le-am cumparat de la pet-shop una care mi-a decimat productia. Am remediat cat de repede am putut situatia, am contactat un crescator local si le-am procurat iar hrana buna si am din nou 8-10 oua zi de la 10 pasarele.

Cf. noilor reglementari europene nu se mai foloseste in alimentatia animalelor faina de oase sau de sange, exista si furaje bio deci ai de unde alege inainte de a hotari ca vrei sa le dai porumb...

Cum zice si Marius, mai citeste, informeaza-te, creste 10 pasarele asa, barbar in custile speciale si apoi dupa ce te familiarizezi cu mersul lucrurilor, poti sa faci si experimente de crestere in alte conditii



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Multumesc mult de sfaturi. mai am o intrebare. la mine in zona gasesc de cumparat pui de la nenea asta de care spuneam ca le creste cu grau. citisem ca nu prea ies pui din ouale facute de prepelite hranite asa. dar puii sunt ok?eu nu vreau sa pun oua la incubat, vreau doar prepelite care sa-mi faca oua. daca le iau pe astea crescute cu grau, or sa faca oua daca eu le dau mancare speciala de prepelite?sau e important cum au fost crescute de mici si mai bine caut sa cumpar de la cineva care le-a crescut cum trebuie?
Boticellina, referitor la prepelitele crescute pe balcon, nu fac galagie? mi se pare o idee tare buna, ca nu ocupa mult spatiu

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput