Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cipin spune:

Dar jgheaburile pentru hrana si pentru apa? Ce dimensiuni au?
Am citit undeva ca erau facute din profile U care se folosesc la rigips.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipin spune:

Nimeni nu stie sa-mi raspunda la intrebarile de la paginile 23 si 24?
Ma indoiesc ca din atatia crescatori sa nu stie macar unul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

ce ciudat!a venit caldura si nu mai scrie nimeni nimic despre prepelite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Citat:
citat din mesajul lui cipin

Nimeni nu stie sa-mi raspunda la intrebarile de la paginile 23 si 24?
Ma indoiesc ca din atatia crescatori sa nu stie macar unul!

Marimea custii este raportata la numarul de prepelite pe care le detii, in 1 mp se pot pune 80 de prepelite, iarna chiar 100.
Custile nu trebuie sa fie mai inalte de 25 cm, la interior ma refer, altfel risti sa ai prepelite cu capul spart, ele sar de felul lor
Pt mancare jghiabul ar fii bine sa fie de cel putin 5 cm adincime si fundul la fel, important este ca partea dinspre exteriorul custii sa fie mai inalta. Multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Pai asa e normal, ca acum sa incalzit si cei care sunt crescatori au curte si o data cu vremea frumoasa a venit si multa munca. Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipin spune:

Multumesc, cipik!

As fi vrut niste dimensiuni concrete.
Pentru 100 de prepelite, adica 2 custi. Ce lungime, latime si inaltime? Iar plasa de cat? De 2mm, de 3mm grosime? Cati cm intre ochiuri? 50x9mm ptr podea si 50x30mm ptr restul custii? Sau cat?
Poate cineva stie, totusi.
25 de cm trebuie sa fie in interior, am inteles. Dar 25 de cm in fata sau in spate (asta tinand cont ca podeaua este inclinata cu 4-5cm si atunci ar fi 25 cm in spate si 29 in fata sau 20cm in spate si 25cm in fata)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vgm78 spune:

La mine au implinit 51 de zile si nu am vazut nici un ou pana acuma. Mancare le dau speciala pentru prepelite cumparata de la magazin, iar temperatura o au cam de 18grade. Oare mai dureaza pana sa vad un ou? Stres nu cred ca au pentru ca tin cusca intr-un sifonier sa le fie si cald si liniste.M-am uitat la unii masculi care au o spuma alba dar.....nu se prinde nica.\mai astept zile mai bune. din 24 de pasari macar un ou sa vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Citat:
citat din mesajul lui cipin

Multumesc, cipik!

As fi vrut niste dimensiuni concrete.
Pentru 100 de prepelite, adica 2 custi. Ce lungime, latime si inaltime? Iar plasa de cat? De 2mm, de 3mm grosime? Cati cm intre ochiuri? 50x9mm ptr podea si 50x30mm ptr restul custii? Sau cat?
Poate cineva stie, totusi.
25 de cm trebuie sa fie in interior, am inteles. Dar 25 de cm in fata sau in spate (asta tinand cont ca podeaua este inclinata cu 4-5cm si atunci ar fi 25 cm in spate si 29 in fata sau 20cm in spate si 25cm in fata)?

O cusca "standard" ar avea cam 1 metru lungime, despartita pe jumate in 2 diviziuni, si latimea de 50 cm, in interior sa aiba la partea din spate max 20 si in fata sa ai max 24-25, daca e mai inalta isi sparg capul.
Pt podea plasa sa fie deasa atat cat sa nu intre piciorul la prepelita sa si-l rupa dar suficient sa cada dejectiile, as fii bun cum ai zis de 50x9 mm( nu stiu unde ai gasit tu asa ceva, vrem si noi pontul) grosimea ar fii suficienta de 2mm, la trei este prea grea si scumpa, pt laterale la fel ca si exemplul tau, 50x30mm.
In cusca de 50cm pe 100cm, se pot pune 40 de prepelite, 20 in stanga si 20 in dreapta. Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Citat:
citat din mesajul lui vgm78

La mine au implinit 51 de zile si nu am vazut nici un ou pana acuma. Mancare le dau speciala pentru prepelite cumparata de la magazin, iar temperatura o au cam de 18grade. Oare mai dureaza pana sa vad un ou? Stres nu cred ca au pentru ca tin cusca intr-un sifonier sa le fie si cald si liniste.M-am uitat la unii masculi care au o spuma alba dar.....nu se prinde nica.\mai astept zile mai bune. din 24 de pasari macar un ou sa vad.

La 51 de zile ar fii trebuit deja sa inceapa, sigur au 51? Mie mi-au inceput si la 41 de zile si la 55 asa ca, rabdare. Ce mancare le dai, cum se numeste producatorul? Nu este suficient doar caldura ci si aer curat si proaspat, adica sa aiba putina ventilatie, nu multa, ca sunt sensibile la curent. Cati "baieti" si cate "fetite" ai? Un raport bun ar fii pt oua de consum de 5 la 1, iar pt incubat de 3 la 1. Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipin spune:

Multumesc frumos, cipik!
Am gasit dimensiunile pe un sit de la Brasov (nu cred ca am voie sa pun link).
Pentru podea am vazut si plasa plastifiata de 1cm x 1cm. O fi prea deasa pentru dejectii?

Mergi la inceput