Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns neneavictor spune:

Nu, din fericire totul este normal cu oule. Problema a aparut din nou: mi-a murit un baiat de epuizare. Sa vedeti ce simptome a avut: intai i-a lacrimat un ochi, apoi ochiul respectiv s-a imflamat pana in stadiul in care nu mai putea fi deschis. Nu m-am alarmat initial, intrucat mai avusesem pasari (in special cocosei) care avusesera astfel de manifestari si dupa doua - trei zile isi revenisera. problema a fost ca apoi si celalat ochi s-a umflat si pasarea nu a mai vazut. Pur si simplu a mai dus-o cateva zile pe picioare si apoi a murit din cauza epuizarii, intrucat nu se mai putea hrani. Mie mi-a fost mila sa-l tai, sperand ca isi va reveni. L-am gasit mort ieri dimineata si asta a fost. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? Care ar putea fi cauza? dar remediul? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Citat:
citat din mesajul lui neneavictor

Nu, din fericire totul este normal cu oule. Problema a aparut din nou: mi-a murit un baiat de epuizare. Sa vedeti ce simptome a avut: intai i-a lacrimat un ochi, apoi ochiul respectiv s-a imflamat pana in stadiul in care nu mai putea fi deschis. Nu m-am alarmat initial, intrucat mai avusesem pasari (in special cocosei) care avusesera astfel de manifestari si dupa doua - trei zile isi revenisera. problema a fost ca apoi si celalat ochi s-a umflat si pasarea nu a mai vazut. Pur si simplu a mai dus-o cateva zile pe picioare si apoi a murit din cauza epuizarii, intrucat nu se mai putea hrani. Mie mi-a fost mila sa-l tai, sperand ca isi va reveni. L-am gasit mort ieri dimineata si asta a fost. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? Care ar putea fi cauza? dar remediul? Multumesc.

Eu chiar habar n-am ce-i cu prepelitele,dar am citit ultimele pagini din thread-ul asta si mi s-a parut interesant...
vis-a-vis de "ochi umflati",pentru ca simptomul mi-a parut si el interesant,am cautat si am gasit asta:
Mycoplasma gallisepticum

Synonyms: MG, chronic respiratory disease (CRD), infectious sinusitis, mycoplasmosis
Species affected: chickens, turkeys, pigeons, ducks, peafowl and passerine birds.

Clinical signs: Clinical symptoms vary slightly between species. Infected adult chickens may show no outward signs if infection is uncomplicated.

However, sticky, serous exudate from nostrils, foamy exudate in eyes, and swollen sinuses can occur, especially in broilers. The air sacs may become infected. Infected birds can develop respiratory rales and sneeze. Affected birds are often stunted and unthrifty

There are two forms of this disease in the turkey. With the "upper form" the birds have watery eyes and nostrils, the infraorbitals (just below the eye) become swollen, and the exudate becomes caseous and firm. The birds have respiratory rales and show unthriftiness.

With the "lower form", infected turkeys develop airsacculitis. As with chickens, birds can show no outward signs if the infection is uncomplicated. Thus, the condition may go unnoticed until the birds are slaughtered and the typical legions are seen. Birds with airsacculitis are condemned.

MG in chicken embryos can cause dwarfing, airsacculitis, and death.

Transmission: MG can be spread to offspring through the egg. Most commercial breeding flocks, however, are MG-free. Introduction of infected replacement birds can introduce the disease to MG-negative flocks. MG can also be spread by using MG-contaminated equipment.

Treatment : Outbreaks of MG can be controlled with the use of antibiotics. Erythromycin, tylosin, spectinomycin, and lincomycin all exhibit anti-mycoplasma activity and have given good results. Administration of most of these antibiotics can be by feed, water or injection. These are effective in reducing clinical disease. However, birds remain carriers for life.

Prevention: Eradication is the best control of mycoplasma disease. The National Poultry Improvement Plan monitors all participating chicken and turkey breeder flocks.

va rog,daca vrea cineva sa traduca...daca nu,voi traduce eu,macar partea care se potriveste cu ce zicea neneavictor,pe care-am postat-o cu rosu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neneavictor spune:

Da, am citit, am inteles: aceasta boala se poate manifesta in doua forme: forma usoara, pe care pasarile o duc pe picoare, si forma severa, in urma carora pasarile slabesc si in final sucomba: cred ca prepelitele mele au avut ambele forme - cele mai multe (patru-cinci) si-au revenit, un cocosel a murit, dupa cum am scris mai sus. Ca si tratament, am inceput sa le dau antibiotic (oxivit-s) si astazi - a cincea zi - o pasare cu ochii umflati a revenit la normal. Tratamentul pare ca da roade. In orice caz, nu mi s-a parut ok ca pasarile sa aiba aceasta boala deorece am citit cam tot ce exista pe net despre cresterea prepelitelor, si cam peste tot se spune ca acestea "nu se imbolnavesc". In ceea ce priveste conditiile in care le tin, am incercat sa respect cam toti parametrii: casuta in care le tin este izolata cu polistiren de 5 cm grosime, au gresie pe jos, apa se schimba zilnic si se curata adapatoarele, termometrul nu trece de 28-29 grade, au ventilator, mancare speciala, nu au parte de zgomote puternice ca sa le streseze, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

salutare!am revenit,si am revenit cu cateva intrebari,daca imi va rspunde cineva vazand ca numai e timp de forum!miau iesit si mie prima generazie de pui dar cu foarte multe nabadai.Deci am pus in clocitoare 155 oua ,din astea miau iesit vreo 80 de pui vii si in jur de 40 au murit in jumatate de ou pt ca,zic eu,sau uscat gelatina aia pe ei si nu au mai avut putere sa iasa si pe cei care iam ajutat eu au avut acelasi sfarsit pt ca imi ziceau alti crescatori de gaini ca au iesit prea repede din ou si nu siau tras tot.Cei de facut?Voi cum procedati,ii ajutati?Pt ca mie mi sa parut ca pielita din ou e prea tare si nu reusesc sa o rupa!Am gasit si vreo 20 de oua cu puiul mort in el in ultimul stadiu,deci ar fi trebuit sa ciocane oul dar nu au reusit,oua care nu au fost bune au fost foarte putine!Va multumesc si sper sami raspunda cineva ca peste o sapt vreau sa pun a doua clocitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

SALUTARE,
e cineva din Barlad care sa-mi dea maine neaparat, deoarece ajung acolo, 400 de oua de incubat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

vgm78, poti sa ma ajuti? Mi-ai dat nr doamnei Clisu, insa ea imi poate oferi doar 180 maine, am vb cu ea de 400 si nu are, insa eu ajung oricum in Barlad si chiar nu as veni degeaba. Please. Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondul spune:

salut tuturor sunt nou pe aici si va felicit pentru forum"l am citit pe tot".Am si eu o rugaminte cine ma poate ajuta cu niste idei de maternitate"poze"si ce idei de adapatori de apa sunt mai bune .am 70 de prepelite scoase acum patru saptamani si am avut ceva probleme cu apa cand erau mici.va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikmar spune:

Sunt nou aici pe forum, si in a prepelitelor :)
De 4 zile mi-am cumparat primele mele 10 prepelite si nu au facut pina acuma nici un ousor si nu stiu care ar putea fi cauza am doar citeva presupuneri.

Am construit o cusca pe care o tin in aceeasi incapere cu pui care sunt detul de galagiosi, in plus ultimele doua zile temperatura in incapere s-a ridicat pina la 32 grade pe timp de zi,
Alimentarea consta din: porumb, griu, srot de floarea soarelui, faina de oase + faina de peste + verdeata cu legume, presupun ca alimentarea e destul de buna.
Intrebarea e daca pot acesti doi factori (galagie+temperatura ridicata) sa stopeze in intregime ouatul prepelitelor, si ce sfaturi mi-ati da.
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

eu miam construit singura maternitatea:dintrun dulap vechi de bucatarie,iam luat usile si placajul din spate jos si am prins niste plasa din aceea care se foloseste la izolatiile exterioare prinsa in lati si un lat pe mijloc,in asa fel incat sa nu se desprinda cu greutatea puilor si pentru incalzire am prin pe un lat trei becuri de 15w(am facut un fel de lustra)care da caldura in toata lada ca sa nu stea puii ingesuiti sa sa omoare si in prima saptamana leam pus si un bec de 60w!Bafta la constructie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

in ceea ce priveste apa si eu am avut probleme,am gasit o groaza de pui innecati,fie le pui adapatoare de papagali,dar nu cred ca o sa stea la coada sa bea apa si se vor calaca si vor muri cei firavi,fie cumperi 2adapatori de pui de la farmaciile veterinare(7ron),la mine asta a functionat!

Mergi la inceput