Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui cipik

Aaaaaaaaaa, era sa uit, am gasit si un ousor la ele, adevarul ca este o miniatura de ou dar este dragut, o fii rasa mai precoce. Sanatate

Daaa...cunosc ideea - fiica-mea cea mica le colectioneaza atunci cand mai gasesc si eu cate unul micut de tot.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Adevarul este ca acestea micute sunt mult mai dragalase decat cele normale si satiamea este incantata cand vede cate unul in "miniatura", vorbeste cu el de parca ar fii o fiinta umana. Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Marius, cum uniformizezi temperatura aerului in camera la prepelite? Incerc de ceva timp dar nu prea reusesc, sus la ele este cald si jos este racoare adica sus 25 de grade si jos, sub 15 grade, am bagat un tub de aluminiu de hota si un ventilator dar tot nu imi place cum se uniformizeaza. Multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipin spune:

Salut!
Sunt ingrijorat fiindca in seara asta cand am fost la prepelite sa le dau de mancare am vazut una mai in spatele custii care se zbatea. Am crezut ca si-a prins piciorul dar...am scos-o si a mai tresarit de cateva ori apoi a murit. Nu prezenta nicio urma de violenta.
Precizez ca lotul acesta l-am luat acum o saptamana. Ieri au fost niste rude si au intrat la ele sa le vada. Au aceeasi hrana ca si cel de la care le-am luat (Crevedia).Nu am altfel de pasari in jur. Nu cred ca le-am luat cu boala fiindca persoana respectiva are cateva mii si nu cred ca si-ar permite asa ceva.
Acum intreb si eu: de ce o fi murit? De stres? Sau de boala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Mai si mor - nu te stresa.
2. Cladirea in care stau pasarile - de cand am construit-o este termoizolata exterior inclusiv acoperisul este cu ventilatie naturala - ceea ce mi-a permis sa nu utilizez surse de energie pt a climatiza interiorul pe perioada de iarna. Vara, cladirea fiind in mijlocul gradinii este mai putin cald decat in oras pe de o parte iar pe de alta parte usa si geamurile sunt acoperite de grilaj metalic si plasa asa incat exista o ventilatie naturala a aerului. In plus in partea superioara in capat exista un ventilator care absoarbe aerul din interior si il elimina la exterior. Ventilatorul il utilizez doar cand doresc o fortare a aerului schimbat. Este adevarat ca vara este mai greu cu mentinerea temperaturii scazute (mult mai greu decat iarna sa mentin temperatura ridicata) dar - asta e.... deocamdata a fost Ok. Eu vara le raresc ca si efective in baterii - adica le las mult mai aerisite + geam si usa deschisa 24/24 doar cu plasa metalica pe ele.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Daca vrei temperatura "mai uniforma" trebuie mai multe ventilatoare si nu cred ca se merita. Ideea e sa ai la toate pasarile o temperatura intre minimul si maximul acceptat, chiar daca nu e la fel la toate. Un ventilator si tubulatura pentru a aduce aerul cald de sus in jos folosesc si eu si e ok. Pentru racire folosesc aerul din drenuri (vara are 14-16 grade, iarna 8-9 grade). Cine are drenuri sau o fantana prin preajma le poate folosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_laur14 spune:

Mihain 2010,te rog sa fii mai explicit,cum folosesti pentru aerisire aerul din drene?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Intrucat pamantul era plin de apa am facut santuri in care am bagat tuburi de dren si peste ele piatra. Capatul unui astfel de tub (35 - 40 metri) l-am scos afara si de la el cu teava normala am adus aerul in incaperea in care tin prepelitele. Am mai pus un ventilator si gata.
Cred ca si cine are o fantana mai adanca poate baga o teava in ea, apoi adusa prin pamant pana unde e nevoie (prin pamant sau izolata). Astfel ai vara aer rece iar iarna cald (comparativ cu cel de afara). Este si mai umed.
Personal sunt foarte multumit. Nu mai am nevoie de aer conditionat, iar iarna incalzesc daca e nevoie aerul din dren, care are 8-9 grade, nu -10, -20 cat e afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_laur14 spune:

Multumesc mult.Acum am inteles si cred ca e o ideie buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Am intrat acum sa va urez toate cele bune de Paste ca sigur nu o sa am timp sa mai intru prea curand.

Caldura si Lumina sa va insoteasca si sa va ocroteasca, pe voi si pe cei dragi voua!

Sarbatori Luminate, Paste Fericit!


Mergi la inceput