Cresterea prepelitelor (4)

Cresterea prepelitelor (4) | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Capitole anterioare:1, 2, 3



Ai rabdare - nu deschide incubatorul

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

marius: Referitor la cucosi, poate ca ai dreptate, depinde cum vezi problema.

1. Cucosi inseamna pasari in plus, adaca mancare, mizerie, spatiu in plus, munca in plus. Se merita ptr. cateva oua in plus? Chiar daca acopera costurile cu mancarea.
2. La 100 de gaini inseamna 20 de cucosi. La un randament de 75-80% ar trebui sa faca 15-16 oua pe zi in plus (ca sa pastram proportia cheltuiala/munca/randament). Deci ar trebui ca fetele (caci ele ar trebui sa faca aceste oua in plus) sa se apropie de 100% productie, ceea ce n-am prea auzit decat in carti.

Deci eu am zis ca e mai bine fara cucosi, chiar daca voi avea 5 oua mai putin. Asta nu inseamna ca trebuia sa mai faca cineva ca mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

marius,iar te deranjez!acum oua doar 2prepelite si alea una intro zi alta in alta zi!leam adaugat malai la mancare,zic sa fie mai multa,dar nimic!si am vazut ca cocosi le stimuleaza doar sa oua si ma gandeam sa las 1 sau 2 cocosi la 9prepelite sa vedem daca asa se intampla ceva,tu ce zici?daca nu merge nici asa le tai si le mananc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraursu spune:

amira,ce mancare le dai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraursu spune:

tu stai chiar in brasov in oras?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

e ceva unguresc pt prepelite ouatoare,aceeasi mancare care leo dadea si cel de la care leam cumparat.
nu nu sunt din bv,sunt de langa fagaras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraursu spune:

am inteles,e sacul galben cu scris verde ? marca e BABOLNA ceva de genul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

nu sacul e alb de rafie si scrie cu rosu,nu stiu cum se cheama ca eu momentan nu sunt in tara,se ocuoa sotul de ele,dar mentorul sunt eu,si ciudat este ca am unele din primavara de anul trecut si sa zicem ca sunt batrane si nu mai dau randament dar din astea nu oua nici macar una cu toate ca leam cumparat din august si am asteptat perioada de acomodare dar nimic,apoi am unele din iulie si altele din august si nici astea nu oua cum ar trebui,de craciun cand am fost acasa ouau 5 dar sau oprit si alea din ouat si nu inteleg de ce au caldura in jur de 20°,au mancare si lumina,e adevarat ca sunt geamuri mate de use dar leam lasat si un bec economic aprins si ala cu lumina rece sa se apropie de lumina zilei,nu stiu ca sa mai zic,la toata lumea oua numai la mine nu,poate nu am mana buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Citat:
citat din mesajul lui amiraroby

nu sacul e alb de rafie si scrie cu rosu,nu stiu cum se cheama ca eu momentan nu sunt in tara,se ocuoa sotul de ele,dar mentorul sunt eu,si ciudat este ca am unele din primavara de anul trecut si sa zicem ca sunt batrane si nu mai dau randament dar din astea nu oua nici macar una cu toate ca leam cumparat din august si am asteptat perioada de acomodare dar nimic,apoi am unele din iulie si altele din august si nici astea nu oua cum ar trebui,de craciun cand am fost acasa ouau 5 dar sau oprit si alea din ouat si nu inteleg de ce au caldura in jur de 20°,au mancare si lumina,e adevarat ca sunt geamuri mate de use dar leam lasat si un bec economic aprins si ala cu lumina rece sa se apropie de lumina zilei,nu stiu ca sa mai zic,la toata lumea oua numai la mine nu,poate nu am mana buna

Te-ai gandit ca deja erau batrane cand le-ai cumparat? In rest daca spui ca ai temperatura si lumina nu vad alta problema decat mancarea.
Eu folosesc mancare de la o firma din Crevedia, incearca sa faci rost de asa ceva. Mai este o mancare la AGROLAND, adusa din Ungaria (asa ceva nu am folosit). Mult noroc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipin spune:

Salut!
As vrea sa-mi confectionez singur cateva custi pentru prepelite. Ma poate ajuta cineva cu ceva scheme, dimensiunile (L x l x h) custii, grosimea plasei si densitatea ei (pentru podea si pentru pereti)?
De unde se poate cumpara plasa?
Crescatori de prepelite cu ferme in Prahova sau Ilfov stiti?
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

batrane sunt doar cele din primavara ca celelalte leam luat pui,nu stiu ce sa mai zic!dar daca nu au ouat se bpot considera batrane,ca batranetea la prepelite parca se considera dupa un anumit nr de oua?

Mergi la inceput