Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (66)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor
irina hsg inainte de operatie nu s-a pus problema, insa la operatie nu se face hsg ci cromoperturbatie, care am inteles ca este mai sigura, adica iti baga un lichid colorat pe trompe ...in fine la testul asta eu am iesit permeabila pe ambele trompe, fara sa se fi intervenit pe ele ...iar dupa operatie profu mi-a zis sa fac hsg sa vedem cum se vadem daca raman permeabile, ceea ce eu n-am mai facut...dar la eco nu s-a mai vazut nimic nici endo, nici suspiciune de hidrosalpinx....iar acum suntem in post si am pauza
nane draga mea iti doresc sarcina usoara si te felicit ca ai reusit, dar sa stii ca in endo nu prea se aplica retele...adica sunt sigura ca sunt fete care au incercat tratamente si inainte de operatie si poate n-au reusit....la mine cel putin operatia era inevitabila...mi s-a zis clar ca nu pot ramane cu ce aveam acolo, plus ca aveam dureri continue si gradul 4 de endo....minuni se intampla, sau exceptii cum le place la mai multi medici sa zica...dar nu cred ca se intampla numai datorita noua....tu ai reusit si asta conteaza cel mai mult, esti o "exceptie" si sper sa apara cat mai multe exceptii care sa intareasca regula, oricum prima pagina arata clar lucrul acesta.
va puuup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

eireann i-ti doresc numai bine
A-ti vazut filmuletul postat de sos infertilitatea?
http://vimeo.com/20910143
O femeie din zece sufera de endometrioza. Si cand spunem SUFERA - asta e cuvantul. Endometrioza nu numai ca provoaca infertilitate, dar cel mai adesea DOARE FIZIC foarte tare. trist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
interesant filmuletul si am intrat sa vad unde sunt asociatii ale endo in lume....exista pana si in nigeria, mai putin in romanaia...adica n-ar trebui sa ma mire, o asociataie din asta ar fi moft...
si apropo de dureri, v-am zis eu cand va ca minunile tin numai 3 zile, luna asta m-au secat durerile si daca nu iau calciu si fe sunt ca un zombi....
eiran ce sa zic n-am auzit de tehnica asta, dar poate daca afli tu ceva si ne mai luminezi, eu ma gandesc cu groaza la ce a mai ramas din ovarele mele dupa prima operatie, am avut noroc ca la a doua nu s-au mai refacut chisturi pe ele...dar cu endo nu se stie nicodata
va puuup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

didi, dc iti revin durerile ce inseamna, ca se reface endo? asa repede? pai, si in cazul asta mai merita sa te operezi? stiu, sunt putin isterica, la mine a inceput numaratoarea inversa...sunt morcovita toata
ce bagaj tre' sa-mi pregatesc pt la spital? Banuiesc ca mai mult de o noapte nu ar trebui sa ma tina, nu? ar trebui sa tin vreun regim alimentar, ceva mai usor digerabil in saptamana asta dinaintea operatiei?
orice alt sfat este binevenit, oricum saptamana asta sunt foarte stresata, si mai am si o dizertatie de sustinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Lelu multumim pentru filmulet. Foarte interesant.
L-am postat pe prima pagina!



Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina_d15

didi, dc iti revin durerile ce inseamna, ca se reface endo? asa repede? pai, si in cazul asta mai merita sa te operezi? stiu, sunt putin isterica, la mine a inceput numaratoarea inversa...sunt morcovita toata
ce bagaj tre' sa-mi pregatesc pt la spital? Banuiesc ca mai mult de o noapte nu ar trebui sa ma tina, nu? ar trebui sa tin vreun regim alimentar, ceva mai usor digerabil in saptamana asta dinaintea operatiei?
orice alt sfat este binevenit, oricum saptamana asta sunt foarte stresata, si mai am si o dizertatie de sustinut


Iubito, uite asta a fost lista mea cu cele necesare pentru laparo:

Trimitere de la medicul de familie.
Adeverinta de salariat.
Rezultat analize

- Ceai de chimen(bun imediat dupa operatie pentru eliminarea gazului)
- tinctura de galbenele pentru pansat
- Apa plata
- Servetele umede
- Sosete groase
- camasa de noapte
- vata - max. 1 pachet, sau tampoane
- Lingura, cutit, cana,
- hartie igienica, sapun, prosop,lenjerie intima de schimb.
- Halat, papuci.
- Reviste
- Hands-free la telefon pentru radio
- incarcatorul pt telefon
- cutie periuta de dinti si sapun



Sfatul meu este ca in ziua premergatoare operatiei sa nu mananci nimic, poate doar ceva lichid(supa sau ceai), si dupa ora 6 seara chiar nimic. Pe mine asta m-a ajutat mult sa nu vars dupa operatie. Si m-am refacut mult mai repede.

Poooop si bafta multa!

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

buna fetelor!

nane felicitari si sa fie intr-un ceas bun!!!!!!!! ma bucur tare mult pt tine povestea ta nu poate decat sa ne dea aripi si sa ne sporeasca optimismul! felicitari inca o data si sa ai o sarcina usoara si un BB frumos si sanatos!

irina - eu la ambele operatii am facut analize si la un lab particular si mi le-au repetat si ei la spital (k sa fie siguri si oricum mi-au spus k e mai ok asa sa fie facute in 2 surse diferite). in ceea ce priveste regimul de dinainte de op - bien ar fi sa mananci mai light cu vreo 2-3 zile inainte, sa bei ceaiuri usor laxative k sa te asigur k ti se goleste intestinul (eu mi-am facut ceai de soc cu coada soricelului si am baut 3 cani - efectul nu este dramatic laxativ, este exact trebuie). in ziua de dinaintea operatiei am baut doar supa strecurata si ceaiuri. ai grija sa nu bei nimik cateva ore dupa operatie k sa nu vomiti - poti ruga pe cineva sa-ti mai umezeasca buzele cu apa si abia peste vreo 3-4 ore poti incepe sa bei gurite mici de apa. in ceea ce priveste sansele de recidiva - e destul de trista situatia adica eu una stiam de la fetele de pe forum ca se reface la un mom dat si ca trebuie sa te operezi din nou, dar ma gandeam k dk voi avea acest ghinion se va intampla peste 3-5 ani incolo. mi-a picat fatza cand mi-a zis dr acum dupa a doua laparo k mi-a mai gasit un chist de 3 CM (!!!!!!) pe ov stang. asta dupa ce deja mi-a fost scoasa o parte din el la prima laparo acum 8 luni si am mai facut si diphe 6 luni!!! acum astept urmatorul control in aprilie ca sa ma vad daca ma poate lamuri doc - s-o fi format chistul in timpul tratam cu diphe sau e posibil sa se formeze asa rapid dupa doar 2 luni de la ultima injectie??? nu stiu ce sa mai zic...eu oricum, in ciuda tuturor celor intamplate, sunt foarte optimista si simt k voi ramane insarcinata f curand acum sunt un pik stresata pt k e posibil sa-mi schimb jobul si eu mi-as fi dorit sa fac un BB in urmatoarele luni si nu stiu cum vor reactiona astia la noul job...in fine, macar sa se intample miracolul! tu cand esti programata la operatie?

in ceea ce priveste reluarea "activitatii" dupa operatie - pe scrisoarea medicala scrie repaus fizic si sexual 6 sapt, dar daca tu te simti apta...poti presta si dupa 3 sapt. depinde de fiecare organism. mare grija insa cu efortul fizic, ridicat, carat, mers la sala etc pt k se pot forma aderente! mie mi-a spus dr sa nu ridic mai mult de 5 kg in primele 2-3 luni dupa op.

pup si daca te mai putem ajuta cu ceva raspunsuri...stii deja unde ne gasesti!

Roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

ufff! am vazut si eu filmuletul si dupa aia am mai vazut o gramada de filmulete cu operatii, ca sa stiu ce ma asteapta. vazand cum arata chisturile si aderentele, mi se pare imposibil sa razbeasca bebe pe acolo. urasc ca suntem in situatia asta! Pana la urma, imi pare rau ca nu m-am operat de acum un an... am sperat ca voi ramane totusi si am si avut medici care sa-mi alimenteze sperantele...

ma rog ca dr sa fie indemanatic si rabdator. cred ca reusita op depinde doar de el si de cel de sus. ma operez pe 5 aprilie, mi-a zis sa fiu acolo pe 4 cu rezultatul analizelor. analizele le-am facut la synevo, vreo 22 la numar. zilele astea astept rezultatul.

legat de alimentatie, scuzati ca intreb, se face ceva (odios) la spital inainte de op?

op la euroclinic, chiar asa sa fie nevoie de hartie igienica si tacamuri si acolo?!?!

nu stiu exact ce voi face dupa, daca voi ziceti ca medical ai doar zece zile si trebuie evitat efortul fizic 6 saptamani, aici sunt in incurcatura. ca eu dimi cand plec la munca, o iau si pe fiica-mea si asta mica nu vrea nicicum sa se trezeasca. o duc in brate pana la masina. si sotu nu-i acasa...

va multumesc tare mult, sunteti un sprijin pentru mine. nici nu am spus ca ma operez. nu stiu decat mama, sotul si nasa.n-am chef de dat explicatii acum la nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

Fetele mersi pentru felicitari si urari. Sunt foarte constienta de faptul ca cineva acolo sus ma iubeste si ca am fost extrem de norocoasa, sper sa raman asa pana la sfarsit si sa decurga totul bine. Pana una alta am fost vineri la eco si chistul care inainte de arcina avea vreo 4 cm a ajuns la 6,4 cm - deci ii prieste sarcina extraordinar. :( Asa incat nu am voie sa fac nimic sa nu carecumva sa se torsioneze ovarul... Cica daca mai greste trebuie operat neaparat ca ma pune in pericol. Dar sunt optimista. Asta sa fie cea mai mare pb.

Didi sa stii ca si eu aveam dureri de nu ma puteam ridica de jos si vomitam de durere. Am avut un episod cand aproape ca am leshinat, deci stiu ce inseamna, crede-ma. Chiar daca la mine chinul a inceput cu adevarat abia din noiembrie si deci nu am experimentat prea mult episoadele astea din fericire.

In alta ordine de idei, am tot citit pe net despre diverse tratamente de medicina alternativa pentru ca endo sa nu se mai refaca si cica acupunctura ar da rezultate foarte bune. M-am gandit ca dupa ce se naste bb (Doamne ajuta sa ajung in punctul ala cu bine!) si dupa ce termin cu alaptatul sa ma ocup serios de treaba asta, pentru ca nu mai vreau s-o iau vreodata de la capat cu durerile.

Irina, bafta multa. Iti tin pumnii. Si eu eram supersperiata in februarie cand stiam ca se apropie op. Si mai mult de tratamentul cu diphe decat de operatia in sine.

Va pup fetele si va tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
citesc din urma dupa acum scriu pt irina:
-consulatia cu anestezistul va fi cu 1 zi inaintea operatiei, de obicei iti da tie nr si stbilesti cand si cum
-mie mi-a cerut insistent si rx la plamani ca sa vada daca s-a facut endo acolo...
-daca te operezi la euro , nu-ti trebuie nimic, iti dau de la tamapoane la pijamale si papuci, ai ceaiuri la discretie tot ce iti trebuie ceri...si daca vrei poate sta peste noapte cu tine cineva fara camera vip, dar parca plateste 100 ron...la noi n-a mai platit ca ne-a invatat o asistenta sa nu ziceam ca a stat noaptea acolo
-cu 1 zi inante de preferat sa manaci doar lichide si dupa 6 doar apa, eu n-am manacat cu 1 zi inainte nimik la ambele operatii si nu mi-e facut clisma
-o sa stai cateva ore la terapie intensiva si apoi in salon pana a doua zi, dimineata de dupa iti scoate sonda si de atunci te poti ridica, apoi vine profu iti zice si cum , iti aduce externarea si poti pleca...eu am mai stat o ora sa papa parnzul doar nu era sa ratez supa cu galuste si amandina...eu sunt cam mancacioasa de fel..deci nu stiu daca se aplica la toata lumea
-acasa nu mi-am dat cu nimic pe taituri se incid foarte repede, si sa iei antiniflamatoare chiar daca nu te doare...eu n-am luat si nu m-a durut pana la vreo 4-5 zi;le dupa operatie, cand am avut o zi de dureri groaznice...poate o fi fost vreo ovulatie...nu mai stiu ca n-am mai calculat...am pierdut sirul...
daca mai ai intrebari sunt aici
puuuuup si bafta
ps: e super usoara recuperarea, eu fac comparatie cu laparotomia...dar oricum e usor si la euro au anestezii bune pt ficatel, nu sunt prb cu voma...


Mergi la inceput