Gravidutze si mamici de Cluj-171-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ALEX29 spune:

Sa aveti un weekend frumos cu mult soare
Seara aceasta o dedic cititului ,trebuie sa mi reimprospatez cunostintele legate de pregatirea organismului pt bebe 2



SCUMPA MEA FETITA TIADRIS- 3 oct 2007




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

anamica-adaptarea la gradi a mers bine, doar ca uite e a doua zi de antibiotic si tot cu febra 38 constant, scade doar putin cu antitermice.doctorita zice ca klacidul actioneaza mai incet...iar eu simt ca tampesc...

Alexma bucur ca ai astfel de activitati,hihi!dar nu te stresa, ca pe parcurs iti vei da seama cu cat esti mai relaxata la a doua ca doar o sa cunosti deja o gramada de chestii!

o zi frumoasa va doresc si sa ne tineti pumnii sa scapam de starea asta febrila odata ca ma termina!

Meli, mami de Timea si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Meli, imi pare rau de Timeea! Sper ca macar David sa scapeE horror Klacidul ala, dar la noi imbunatatirea starii se vedea dupa primele doze

Alex, ce-mi place atitudinea ta! Pana la urma de aici vine totul! Eu ma simteam excelent si ca femeie cu job si responsabilitati profesionale, dar ma simt incredibil de bine si in postura de mamica. Eu cred ca toate isi fac loc in viata noastra, firesc.Depinde doar de noi cum le primim si gestionam. N-as fi vrut pentru nimic in lume sa pierd anii acestia, primii din viata lor. Si atat de importanti. La noi lucrurile s-au asezat acum frumos, Sara se joaca mult si frumos si singura, mereu imi cere sa faca fise, asa ca am comandat ceva caiete speciale de activitati pt varsta ei si e f fericita. A si progresat mult din toate punctele de vedere, al limbajului, al comportamentului, al abilitatilor practice. Sofi e adorabila in perioada asta, rade, danseaza, umbla, scotoceste, vorbeste, e o minune. Uneori, nu foarte des, se joaca si impreuna.

Zau, pentru mine fiecare zi e un dar de la Dumnezeu si singurul meu gand e acesta SA FIM SANATOSI sa ne bucuram de minunile noastre.



Gabriela, mami de Sara Ioana (29.08.2007) si Ana Sofia(21.01.2010)
cum au venit pe lume printesele mele







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

alex, ia baga tu acolo acid folic, analizele de rigoare..ca organismul se pregateste el..

mai fetelor, eu de felu meu sunt asa cu inclinatii depresive, care ma apuca asa periodic..:):)..mai bine nu ma apucam sa va mai scriu si voua.
oana, mami tu poate esti alta fire, nu trebuie sa compari situatia ta cu situatia mea. eu am zis doar cum e la mine, nu sa va sperii pe voi sa nu mai facei copii :):)

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihalav spune:

Aoleu, fetelor, am ramas atat de in urma...

Nu am mai plecat/ nu plecam acum la Baia Mare, la bunici; Mara avut febra de 3 zile. 39,6-39,3- noptile; peste zi pe la 38,5. Azi e prima zi - dupa 3 zile- avut sub 38. Astept sa se trezeasca, sa mai vad.
Anal de snage, urina, scaun - toate sunt oki. Rosu in gat- NU. Dr. suspecteaza fie o viroza care va aduce simptomele mai incolo - cand exact, nu stiu ?! :)Fie otita. Fie... daca nimic nu se arata... "e de la dintisori". In fine, ea este super oki, vesela si in forma. Am dormit mai prost cateva nopti, dar suntem ok, amandoua.
Voiam sa va intreb astfel:
Background: de cca 1 luna are un scaun ff imprastiat. Anal nu au arat nimic dubios. Sub tratament cu probiotic isi revine, e oki. Imediat ce inceteaza tratamentul prob. e la fel de imprastiat. Acum, suprapusa, aceasta perioada de febra mare, care nu e insotita de nici un alt simptom. Stiam, si medicii in prima faza spun la fel : SCAUNUL DIAREIC SI FEBRA NU TREB CONSIDERATE SIMPTOME ALE ERUPTIILOR DENTARE. Dar in cele din urma, dupa epuizarea variantelor, ei ajung si aici.
Intrebare: ati avut astfel de simptome, in perioada de eruptii dentare [premolari, canini, puse pe seama acestor eruptii? [fara alte explicatii/justificari?]
Merci de raspunsuri.
Cred ca pentru toate intrebarile noastre, raspunsul este in noi. Avem doar nevoie, uneori - asa cum am simtit si eu saptamana trecuta- sa auzim lucrurile spuse de alta gura, in alta forma, cu voce tare. Ca sa putem spune " sunt sigura de ceea ce simt". Asa ca, Alex, eu cred sincer ca tu stii ce simti si ce-ti doresti. Fie sa se implineasca!
Iar tu, Victo, poate, sa-ti spui cu voce tare unele lucruri, pe care nu ai vrut sa le auzi, pana acum [tu de la tine...]???
PS
Alex, vreau si eu reteta de super pancakes...

Sanatate tuturor si pupici,
Ce bine e ca existati! Ce bine e ca existam!

Miha


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihalav spune:

By the way, "programul de evadare" l-am inceput, cu TIMP PT MINE. Si un pic de "bagat picioarele", evident, e implicit. Functioneaza.
Puuuuuuuuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Da, MIha, Sara a avut scaun moale la eruptii dentare! Febra niciuna, dar stiu atatia copii care au avutDeci, speram asta sa fie la Mara si nu vreaun virus.
Mi-a placut ce ai scris acolo

Va pup, ma duc sa pregatesc o prajiturica cu mar! La noi astea sunt cele mai solicitate, prajiturica cu mar, cornulete cu nuca, chec, briose...Si eu vreau de la Alex reteta, mai ales ca am vazut pozele. Yamiii! Si ce gaini faloase! Si ce s-a bucurat Sara sa o vada pe Tiadris!

Eu sunt happy, Sara a trecut cu bine peste infectia urinara si i-a iesit negativ la repetarea uroculturii, iar Sofi si-a revenit si ea dupa vizita la dermatolog. Adevarul ca numai bolnave sa nu fie.

Trebuie sa va pun un filmulet sa vedeti ce mortale sunt cum fac gimnastica de inviorare.

Pa! Weekend frumos!

Gabriela, mami de Sara Ioana (29.08.2007) si Ana Sofia(21.01.2010)
cum au venit pe lume printesele mele







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

miha, hai zi-ne zi-ne..ce-ai facut?

eu azi de ametita ce sunt i-am facut aerosoli lui stefan doar cu ser..adrenalina am uitat-o
asta noapte, in SFARSIT, n-a tusit..uff.sper ca am trecut..cel putin el. pe mine ma ia virusache.
aporpo, miha..eu am fost cu febra acu vreo 3 zile, dureri musculare, de cap,tot tacamul.apoi pauza, nimic.
de azi, curge nasu intr-o veselie si simt ca incep eu cu raceala. bag niste corizalia, ipeca pt tuse..oi vedea cum scap.
sa vad mihaitu cum face.

si eu ar tb sa fac miha asa..mai greu cu sotul sa evadez, ca nu am cu cine ii lasa pe amandoi.
dar ma gandeam sa ne imbracam frumos eu si stefan si sa iesim..asa..undeva..la un fresh, spre ex..si un carusel.ca un barbatel adevarat.tare i-a mai placut de mine la serbare, cu rochie, tocuri, parfum, ruj:)si colierul facut de el la gat.
ma tot intreba de ce picioarele sunt asa ca pielea (adica ciorapii) de ce fac zgomot cd merg..:)

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaAlina spune:

DIANA – si acasa povestim mult de fratiorul Anei! Multumesc de reteta! Detaliem noi reteta cand ne vedem….
PAULA – eu te felicit oricum pentru faptul ca aveti doi copii. Cu siguranta ca esti o mamica binecuvantata si va veni o perioada cand te vei bucura din plin ca sunteti o familie numeroasa. Cand va veti reuni de sarbatori cu totii, te vei simti cu adevarat implinita ca mama, ca sotie, ca femeie... Curaj, mami!
ALEX – voi “exersati” deja la bb2 sau numai pregatiti terenul? pupici!


Oana si printesa inimilor noastreMaria-Teodora (30.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

no, am ajuns la 39,4, apatica, fara sa bea o gura de ceva si am zis stop, am schimbat antibioticul cu zinnat, sper sa avem mai mult "noroc" cu el, adica sa reactioneze la el ca daca nu, o iau razna,arata groaznic in gatut...

in rest pe acasa, nimic nou pe la noi in afara de boli la gramada, asteptam vara sa scapam de ele.adica sper sa scapam ca anul trecut cu gradi, toata vara am bocit, am gasit toate racelile posibile....

sa aveti o seara faina, noi ne-am adunat gascuta la noi, poate pana vin mie-mi pica ochii-n gura,hihi

Meli, mami de Timea si David

Mergi la inceput