Ce citim azi?

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Maria_alexia

Asasinul Orb e e citit in tihna... las-o ultima :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui galisia

Ioana - cum le gasesti comparativ ?
Eu am citit "Bastarda" si am hotarat ca nu mai pun mana pe ES.
Nu contest oarece inspiratie in ideile de fond (felul in care tehnologia ne-a schimbat ca oameni,conflictul interior al minoritarului,ca si cel al emigrantului),dar... cartea mi s-a parut totusi fara profunzime,cam artificial construita.


Nu ma pricep sa fac analize de carti .

Si eu am vrut sa renunt dupa Bastarda, mai ales ca nu pot sa diger prea bine viol+incest la pachet. Intr-adevar se citeste usor si are parti destul de previzibile. Mi-au placut panoplia cu matusi si episoadele Kundera.

Dintre cele 3 carti, Cele 40 de legi ale iubirii (suna foarte siropos, nu? ) mi se pare cea mai OK. Povestirea in povestire e mult mai bine pusa la punct si personajele principale mai bine structurate. E si ceva umplutura pe langa si niste coincidente ilare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Da, da, "Asasinul orb" e fantastica, o recomand din tot sufletul!

Se pare ca avem gusturi comune, JG ;), de-asta zic sa lasi la o parte teama de Martin, totul e sa ai ceva timp (eu am stat nopti intregi treaza, eram ca un zombie si nu puteam lasa cartile din mana).

Si a propos de raftul cu scriitoare, am recitit asa, rapid, "Igiena asasinului", de Amelie Nothomb, o alta carte faina (si foarte amuzanta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

daa, si Amelie Nothomb imi place mult. Bine, din genul minor si alert. Am citit mare parte din cartile ei. Recomand calduros Catilinarele - umor negru copios

PS. Am inceput pana la urma Impreuna , m-am bucurat sa regasesc vocea pe care o asteptam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

De Amelie am citit Jurnalul Randunicii si mi s-a parut fara coada . E adevarat ca eu sunt mai inclinata spre jurnale/ memorialistica si fictiune mai putin abstracta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Salcia, ma bucur mult de chestia asta...

O sa ma apuc de serie dupa examenul ce-l am in vara. Notat si Amelie Nothomb!
Sunt fericita ca m-am intors la citit! Cred ca n-am citit mai nimic vreo 10 ani asa, desi eram pasionata cand eram mica. Acum sunt iar in faza aia de emotii inainte sa incep o carte, indragostit de personaje...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Tocmai am terminat "Confesiuni nocturne" -Freya North.Nu recomand!
Desi la inceput ma prinsese intriga si imi parea rau ca plec de acasa,a reusit s-o faca total omerciala si usurica.
Azi ma apuc de Haruki Murakami -"In cautarea oii fantastice",scriitor care mi-a placut si sper sa stearga timpul pierdut inutil cu madame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ieri a fost pe elefant promotie - puteai primi versiunea digitala pentru "Se numea Sarah" gratis. N-am reusit nicidecum sa duc comanda pana la capat, apareau diverse erori.

Daca a reusit cineva cumva, pot sa indraznesc sa rog pentru un share?

Corap, oare tu spuneai ca ai citit-o? Merita efortul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

da, eu am citit-o. e cam ca "the help", doar ca o stea mai sus (dupa parerea mea). adica e tratata cu mai multa seriozitate. si cu mai multa emotie.
in rest, reteta e evidenta. si finalul absolut banal.
(nu ti-o pot imprumuta ca am imprumutat-o si eu de la cineva. ca aveam o banuiala - dar e o lectura placuta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Corap, multumesc, in cazul asta nu ma mai agit - nu pare a fi un "must read" si lista oricum mi-e lunga. Peste pdf as fi aruncat totusi un ochi .

Mergi la inceput