Ce citim azi?

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

da,e nebunie curata cu GRRM, si cele mai pretentioase gusturi s-au declarat prinse de serie.
eu inca nu sunt dependenta dar recunosc ca imi place basmul( decorul medieval,elementele mistery si intriga) da,merge...
in alta ordine de idei - ce ziceti de un nou cerc de "citim impreuna"
ma gandesc la "The Help" sau ultimul roman al lui Arundhati Roy -"Un atlas al dorintelor zadarnice " ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Galisia a aparut in romana Arundhati Roy? De cand o tot astept, o iubesc pe Roy de la Dumnezeul lucrurilor marunte...ia sa googalescu eu...

Ha! acuma mi-am dat seama ca Atlasul dorintelor zadarnice e scrisa de Anurdha Roy...m-am ambalat degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

iarina,l-ai citit deja ? ("Atlasul dorintelor zadarnice ")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

"The Help" si-mi place, mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Am citit inainte de Craciun The Help in 3 zile *record cu bebelina pe langa mine, dar am sacrificat noptile - mi-a placut foarte mult.

Am terminat Jurnalul Annei Frank - sunt inca data peste cap, ar fi multe de spus, maturitatea datorata razboiului si naturaletea cu cxare descrie viata chinuita m-au impresionat poate cel mai mult.

Acum Amintirea palida a muntilor. Se anunta interesanta. Imi place stilul - descrieri clare si simple - ca si la H. Murakami - o fi trasatura culturala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

galisia, deschide capitol nou de 'Citim impreuna' si propune cartile pe care le doresti citite, ca venim si noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

la multi ani dragelor!
dupa ce v-am pus pe jar cu cererile... trebuie sa zic si ce am ales, nu?
Zadie Smith - Dinti albi
Orhan Pamuk - Muzeul inocentei - pe asta nu am apucat nici eu sa il citesc, trebuie sa o iau
Julio Cortazar - Pagini neasteptate
iar pentru creierul meu obosit am luat Peter Mayle - ultima carte din seria "Provence" - "Provence pentru totdeauna" - mi-a placut ironia titlului. nu e chiar asa savuroasa ca prima, sau a doua... dar e super pentru o relaxare de 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Galisia nu am cititi Atlasul dorintelor zadarnice , de fapt confundasem autoarea acestui roman cu alta, mai exact cu Arundhati Roy, care a scris Dumnezeul lucrurilor marunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

iarina,si eu am cazut prada aceleasi confuzii !!! scuze,deci.
nici nu era prea greu : ambele scriitoare sunt din india ,difera putin prenumele "arundhati " - " anuradha".
am fost fermecata si eu de "dumnezeul lucrurilor marunte"
poate insa cele doua nu difera prea mult in privinta harului de a scrie; o voi incerca si pe anuradha la un moment dat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

"Dinti albi" mi-a placut teribil. Am luat cu imprumut editia in engleza si este mult mai savuroasa decat traducerea. Zadie se joaca /cu/ cuvintele (mamaaa, ce am comis-o ) si face giumbuslucuri verbale impresionante.

Mergi la inceput