Ce citim azi?

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Roxana, ce zici de Mircea Cartarescu? Pe alese: http://www.elefant.ro/carti/autori/mircea-cartarescu-2328.html



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

io v-am zis ca e dificila. il uraste (pe Cartarescu i mean)
deci, am bantuit pe subforum. am pus in cos "One day" de Nicholls, l-am scos, l-am pus la loc, pe masura ce avansam in citirea subiectului despre carte
am pus pe Ruiz Zafon, ala cred ca ramane (Prince of Mist).
am mai pus si "the tiger's wife" Tea Obreht.
ha? ce ziceti...??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mie mi-a placut foarte mult aceasta carte:

http://www.grupulcorint.ro/magazin/index.php?dispatch=products.view&product_id=1380



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

roxana, incearca ceva de marguerite yourcenar. sunt subiectiva, dar ea e iubirea mea eterna, cu no 1 "memoriile lui hadrian". sau daca zici ca sora ta e foarte realista, ceva de hortensia papadat-bengescu :) (nu glumesc, mie mi se pare superba si de-un realism de bisturiu. nici nu-ti vine sa crezi ca trait acum 100 de ani).

dintre moderni/ contemporani, votez cu Laura si "cantecul de gheata si foc", pe care il citesc de vreo luna, mai am ultima carte si termin tot ce s-a scris pana cum (cred ca vreo 3 - 4000 de pagini) si sunt foarte trista ca se termina.

din romanii contemporani imi plac dan lungu cu "sunt o baba comunista" si "raiul gainilor", filip florian cu "zilele regelui" si "degete mici" si am auzit lucruri foarte bune despre nora iuga, dar inca nu am citit nimic de ea. am citit un interviu cu ea si pare destul de nebuna ca sa scrie excelent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Daca mai aveti incredere in mine ... ca aproape nici eu nu mai am , va recomand cartea asta :

http://edituraunivers.ro/Products/178-culoarea-sentimentelor.aspx

Este versiunea tradusa in romaneste a romanului The Help - superba cartea !

P.S. Si am mai citit unele care mi-au placut (acum imi place autoarea Jennifer Weinner), dar mi-e rusine sa scriu de ele pe forum dupa ce m-ati tavalit cu "One Day" - m-am suparat ca vacarul pe sat ! Eu vacarul - voi satul. ...uratelor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

hai, mai. ala a fost tavalit. nu ne cunosti . in alta ordine de idei, si eu voiam sa citesc "the help" - cu intentia expresa sa il desfiintez (romanul), pen'ca ma omoara o prietena cu el (prietena careia i-a placut si nichols). chiar sunt curioasa acum.

roxana, thea obrecht zic eu ca e o alegere buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

portocalia, merci frumos, yourcenar e devorata deja. e ok! dupa gustul meu.
Buflea, zau, as lua cartea macar sa vaz si eu de ce te desfiintara fetili am vazut ca "the Help" e si in top 10 la amazon, si la ny times... le place tare (cica filmul e cah? e?)
Cora, merci, Tea Obrecht ramane deci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Roxana, daca esti curoiasa cum e "O zi" ti-o pot trimite eu sa o citesti.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

hai, mai. ala a fost tavalit. nu ne cunosti . in alta ordine de idei, si eu voiam sa citesc "the help" - cu intentia expresa sa il desfiintez (romanul), pen'ca ma omoara o prietena cu el (prietena careia i-a placut si nichols). chiar sunt curioasa acum.

OK - acum stiu - tu esti "Urata Sefa" - ezitam intre tine si ..."altcineva", dar acum m-ai convins. Iti declar dispret literar de acum si in vecii vecilor si poate ma apuc de Cortazar ca sa-l calc cu masina mea cea noua, marca van, in miscari de Sotron - iti dai seama, franjuri il fac ... iti spun de acum ca titlul nu imi place - ce e aia "Sotron", ce suntem la gradinita ?

P.S. Eu vreau s-o cunosc pe prietena ta - ca am impresia ca vorbim aceeasi limba - mai am cateva romane sa-i recomand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz
am vazut ca "the Help" e si in top 10 la amazon, si la ny times... le place tare (cica filmul e cah? e?)

Filmul este foarte bun - o ecranizare foarte reusita ...
Ecranizarea de la One day insa este mediocra ...ca sa fiu mai clara, filmul The Help merita efortul si banii unui cinema, One Day merita vazut pe DVD, acasa, cand apare gratis la biblioteca.

Cartile sunt foarte bune - amandoua - sunt pe primele doua locuri in topul preferintelor mele .

Mergi la inceput