Ce citim azi?

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Si mie mi-a placut mult "Cititorul"!

Acum sunt in plin RR Martin (e vina voastra :)), in 3 zile am terminat primele doua carti din "Cantec de gheata si foc" (n-am dormit noptile :)), si abia astept sa citesc restul (sper sa am timp de maine, ca plec in vacanta). As fi comandat cartile pe site-ul Nemira, dar nu am rabdare sa astept livrarea, prefer sa alerg eu de nebuna prin librarii pana gasesc. Dar merita si site-ul, au pachete si tot felul de reduceri (inclusiv una de 50% daca scrii o recenzie :)).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui salcia

Si mie mi-a placut mult "Cititorul"!

Acum sunt in plin RR Martin (e vina voastra :)), in 3 zile am terminat primele doua carti din "Cantec de gheata si foc" (n-am dormit noptile :)), si abia astept sa citesc restul (sper sa am timp de maine, ca plec in vacanta). As fi comandat cartile pe site-ul Nemira, dar nu am rabdare sa astept livrarea, prefer sa alerg eu de nebuna prin librarii pana gasesc. Dar merita si site-ul, au pachete si tot felul de reduceri (inclusiv una de 50% daca scrii o recenzie :)).


cool! Spor la citit in continuare! Deschidem un subiect separat de discutie si ne dam cu parera despre cartile din serie?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

eu astept cu interes sa va citesc.
sincera sa fiu, n-am rabdare de fantasy-uri , dar - cine stie? - poate imi faceti chef.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

De ieri citesc Flow: The Psychology of Optimal Experience a lui Mihaly Csikszentmihalyi. Nu e de specialitate, e adresata publicului larg. Concluzii interesante, dar insirate putin cam plictisitor.
In romana a fost tradusa: Flux: psihologia fericirii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu citesc acum "The Help" de Kathryn Stockett - este absolut FANTASTICA ... ieri am stat toata ziua pe terasa si am citit, m-am dus cu ea si la baie, in masina o ascult, cand am gatit am ascultat-o de pe varianta audio ...

Actiunea se petrece in anii '60 in sud, acolo unde toate familiile "albe" aveau femei "negre" care le intretineau casa - asa numitele "maids". Cartea se numeste "the help" pentru ca asta faceau ele, ajutau la cresterea copiilor, la gatit, la curatenie, practic ajutau la tot ... cartea are accent sudist, are resemnare (negrilor), are nesimtirea (albilor), descrie viata de zi cu zi din Jackson, Mississippi are umor si are 500 de pagini

Din pacate nu stiu daca s-a tradus in romaneste, dar sunt sigura ca o sa apara curand - aici cartea a facut furori si in cateva luni va iesi pe ecrane filmul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Mi- a placut si mie "the help" , chiar si jumatatii mele i-a placut :) , am vazut ca se face film dar nu m- a impresionat distributia :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Buflea, eu am auzit o cronica elogioasa la radio despre romanul lui Kathryn Stockett. Am sa caut cartea. In franceza titlul e "La Couleur des sentiments".

Acum citesc "Tierra del fuego" de Francisco Coloanne. Nuvele foarte faine.

PS : ador topicul.
PSS : bazaconiile fantasctice si cu vampiri nu-s de mine, da' citesc ca sa inteleg de ce le cititi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Am lasat deoparte "Obscena pasare a noptii" de Jose Donoso in favoarea unor romane pentru copii/adolescenti:

"Sherlock Holmes si strengarii de pe Baker Street" si "Jurnalul unui pusti".
Au cate 3 volume.
Le citesc si ma amuz copios.
Abia astept sa i le inmanez si copilei.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Gata, am terminat "The Help" - extraordinara cartea, de mult nu am mai citit o carte atat de buna si mai ales nu ma asteptam sa imi placa pentru ca tema cartii nu este pe lista favoritelor mele.

Este extrem de bine scrisa, atmosfera acceea de Mississippi, modul de viata sudist, relatia asta intre "Ma'am" si "the help" si mai ales relatia dintre "the help" si copiii pe care ii cresteau, mentalitatea alba a albilor si neagra a negrilor, intriga, barfele, cluburile, umorul, teama, riscul, resemnarea ... si cel mai mult mi-a placut finalul, este atat de firesc, nu exagereaza cu nimic, nu il romanteaza cu nimic ..si mai ales este deschis, toate personajele sunt la un final de careira si la un inceput de drum care nu se stie exact cum va fi ... cred ca autoarea si-a lasat putin drum liber sa scrie o continuare. Oh ! Ce mi-ar placea sa o mai comentez cu cineva, acum cat o am proaspata in minte ... ce pacat ca nu este inca tradusa in romaneste ...

Si ce bine imi pare ca am citit-o inainte de aparitia filmului - sper din suflet ca filmul sa nu distruga cartea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

viv, citit si eu Jurnalul unui pusti :)

iar din Sherlock Holmes si strengarii de pe Baker Street mi-am cumparat un volum "de incercare" - dar nu mai stiu pe unde l-am pus, ca-s pe picior de mutare cu toate cele vraiste.




ce poti spune pe forum fara sa fii avertizat:
"Atentie, caine rau!
sau
Atentie, catea rea!"
- capcaunul ref. la avatarul userului accept (deci ne putem lega linistiti de avataruri, nu pare a fi o problema)

"Nush cum dreq nu vi se pare penibil sa propovaduiti atat iubirea si intelegerea fata de copil in timp ce fluturati leuca si practicati datul la gioale. Parca sunteti niste hipiote imbracate in Rambo! " (androix) (deci jignirile adresate mai multor persoane sunt acceptabile, numai cand sunt adresate unuia singur sunt de cartonas)

Mergi la inceput