Ce citim azi?

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Inclestarea regilor. Nu ma mai pot desprinde!

Orice adevar trece prin trei faze. Mai întâi este ridiculizat. Apoi i se opune rezistenta înversunata. Abia în faza a treia este acceptat ca fiind de la sine înteles.

"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remiclea spune:

Buna Mai primiti cititori?
Eu m-am apucat sa citesc toate cartile din biblioteca mamei, mi le-a pus in brate ca ea nu le mai vrea in casa. Am spus ca nu vreau sa sar nici macar una oricat ar fi de plictisitoare.
Acum citesc "Enigmele parintelui Brown" de G.K CHESTERTON. Se pare ca face parte dintr-o serie de ".....parintelui Brown". Eu o am numai pe asta, o carte politista, altceva nu pot sa spun momentan despre ea pentru ca abia am inceput sa o citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

toate sunt politiste (si faine, dupa parerea mea)
(la cartile cu Father Brown ma refer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

De doua zile citesc Bernhard Schlink - Cititorul. Povestea e 'uau!' si cartea e scrisa intr-o maniera usor de citit. Cand o termin caut sa vad si filmul. Imi place mult cartea.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ah, ce bine e in vacanta

Am terminat Accidentul de Ismail Kadare. Interesant, nu mai citisem nimic din scrierile albanezilor pana acum.
Mi-a placut stilul, misterios si cu accente filozofice, o sa-l mai citesc si pe viitor. Daca aveti ceva recomandari, le astept.
Cat despre accident - se simte clar un barbat in spatele abordarii iubirii.

Speed si mie mi-a placut mult Kiran Desai. M-am amuzat zdravan cu Zarva in livada de guave, cred ca v-am scris despre ea la momentul respectiv. Mostenitoarea inca isi asteapta randul in biblioteca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu am citit Amurgul zeilor stepei de Kadare si mi-a placut.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Laura, si mie mi-a placut Cititorul.
Pentru Intoarcerea huliganului ce verdict dai ?

PS: azi am mai comandat 2 serii de la polirom din colectia top 10+ (nr 13-20) - vad ca am lacune mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

Pentru Intoarcerea huliganului ce verdict dai ?



Deocamdata am abandonat dupa vreo 20 de pagini. Nu am dispozitia necesara, imi solicita prea mult creierul si atentia .



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Multumesc Laura pentru recomandare.
Si eu am abandonat acum cativa ani Intoarcerea huliganului, undeva pe la jumatate. De vina cred ca era starea mea de saturatie fata de abuzurile din perioada comunista. O traisem destul, vroiam sa vad lumina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

rrox, merci de recomandare, am sa caut "zarva" neaparat :)

Eu ma lupt acum cu "the passage" a lui Justin Cronin, nu e chiar genul meu de lectura dar a avut review-uri atit de ametitoare :) incit am zis sa incerc. Seamana mult la stil cu Stephen King dar a inceput sa ma plictiseasca nitel... Cred ca o abandonez pe moment....

Mergi la inceput