Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Clubul cartilor

Ce citim azi?

(7 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 43

corap

4327 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite corap un Mesaj Privat
vezi ce ti se intampla daca te blochezi de cuvinte
(alor mei le place, andrei doarme cu ea in pat)
Mergi la inceput

maria_alexia

4022 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite maria_alexia un Mesaj Privat
serios, le place?? eu am incercat, dar mi-am dat seama ca sunt fff multe lucruri de explicat, de asta ziceam s-o las pe mai incolo.

apropos: cum se zice in romana la "popular" ?? eu am incercat cu "admirat" dar nu bate chiar exact...
Mergi la inceput

corap

4327 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite corap un Mesaj Privat
popular ?
mie imi place sa le explic, imi place sa-mi explice ei intai ce cred, la sfarsit imi fac si un rezumat a ceea ce am citit - e un mic club select format din noi 3 (2 ceasuri in fiecare seara, nu mai reusesc sa-i conving inainte de ora 23 ca clubul tre sa-si inceteze sesiunile si toti membrii tre sa se retaraga in vastele lor patuturi. desigur, dimineata nu reusesc sa-i aduc in lumea reala - dar mai sunt numai 2 zile de cosmar, ca dup-aia e VACANTA )

v-am spus ca (eu) URASC gradinita (nu asta la care merg acum, cred ca o voi regreta din toamna, ci gradinita ca institutie). cand ei sunt in vacanta ma simt si eu in vacanta
Mergi la inceput

maria_alexia

4022 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite maria_alexia un Mesaj Privat
discutat si in jur si picat fisa: pe vremea noastra cel putin, nu exista notiunea de "popular" in scoala. exista cel mai bun la..., poetul, fotbalistii, rockerii/hippiotii etc, dar cel mai popular nu s-a pus niciodata problema. mi-e si greu s-o translatez.
la americani vad (prin filme )ca e idealul suprem.
am inceput sa cred ca asta e cheia succesului in viata: recunoasterea sociala.
Mergi la inceput

Mik

4739 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mik un Mesaj Privat

O matusa folosea termenul de "popular" in sensul asta.

Sa revenim la oile noastre : lecturile zilei :
- Alvaro Mutis al doilea volum din ciclul Ilona (asta e cartea din poseta)
- Françoiase Sagan "La laisse" (lectura de seara la culcare).

Voi ce mai cititi bun ?

Mik.
Mergi la inceput

corap

4327 Mesaje
noul cod de procedura civila
e lectura obligatorie ca al'fel raman repetenta in toamna.

in rest, in afara de jurnalul unui pusti, port zgomotul alb cu mine in poseta (fara prea mare spor, ca m-am tot intalnit zilele astea cu prieteni la metrou si am stat cu ei la barfa, n-am scos cartea ). zgomotul alb chiar e o carte buna dupa parerea mea, dar m-a nimerit prost.

a... si o carte despre febletea mea, art nouveau, dar nu cred ca se pune la lecturi, ca are putine cuvinte. (nah, vine o varsta cand adori din nou cartile cu poze
Mergi la inceput
salcia
salcia

581 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite salcia un Mesaj Privat
Vin si eu la clubul vostru de lectura, nici nu stiam ca exista forum special...

Am terminat de citit Eleganta ariciului, dupa ce m-a tot batut prietena mea la cap s-o citesc (si ca sa fie sigura ca nu scap, mi-a facut-o cadou ). Frumoasa carte, cu unele exagerari, dar faina si emotionanta (la sfarsit am plans comme une madeleine, vorba francezului). 4*

Si m-am apucat de recitit Intelectualii, de Paul Johnson - o carte foarte interesanta, o recomand. Autorul "investigheaza" vietile unor intelectuali care au marcat - si schimbat - lumea prin forta ideilor lor (JJ Rousseau, PB Shelley, Lev Tolstoi, Marx, Ibsen, Hemingway, Bertrand Russel etc.), analizand cat de mult coincid principiile expuse in operele lor cu cele pe care le aplicau in viata privata (si in general reiese ca nu coincid). 4*

A, si m-am apucat sa recitesc si seria Dune, despre care am deschis un subiect separat :).

Si acum, ca am citit tot topicul, ma declar foarte intrigata si interesata de George RR Martin, numai ca sunt sigura ca nimeni nu-l poate "bate la fund" pe Tolkien :). Dar imediat ce-l gasesc pe Martin, il cumpar!
Mergi la inceput

Laura25

13160 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLaura25 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Laura25 un Mesaj Privat
salcia, Martin scrie f. bine, povesti antrenante, cu intrigi, personaje interesante, rasturnari de situatie neasteptate. Dar ai dreptate, nu il bate pe Tolkien. Eu termin azi a doua carte din seria 'Cantec de gheata si foc'. Merita citit, dupa parerea mea.

Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Editat de - Laura25 on 23/06/2011 15:59:25
Mergi la inceput
salcia
salcia

581 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite salcia un Mesaj Privat
Nimeni nu-l poate bate pe Tolkien (die hard fan here :))! Dar sigur o sa-l citesc pe Martin, m-am uitat pe site-ul Nemira si am vazut ca au si reduceri.
Mergi la inceput

speed

1615 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite speed un Mesaj Privat
am terminat de citit de curind www.polirom.ro/catalog/carte/mostenitoarea-tarimului-pierdut-2751/" target="_blank">Mostenitoarea tarimului pierdut de Kiran Desai (The inheritance of loss) si mi-a placut foarte mult, scriitoarea are un stil superb,poetic, am visat zile in sir la o casuta la poalele Himalaiei...:)
Mergi la inceput
Pag. din 43 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com