Ce citim azi?

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

vezi ce ti se intampla daca te blochezi de cuvinte
(alor mei le place, andrei doarme cu ea in pat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

serios, le place?? eu am incercat, dar mi-am dat seama ca sunt fff multe lucruri de explicat, de asta ziceam s-o las pe mai incolo.

apropos: cum se zice in romana la "popular" ?? eu am incercat cu "admirat" dar nu bate chiar exact...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

popular ?
mie imi place sa le explic, imi place sa-mi explice ei intai ce cred, la sfarsit imi fac si un rezumat a ceea ce am citit - e un mic club select format din noi 3 (2 ceasuri in fiecare seara, nu mai reusesc sa-i conving inainte de ora 23 ca clubul tre sa-si inceteze sesiunile si toti membrii tre sa se retaraga in vastele lor patuturi. desigur, dimineata nu reusesc sa-i aduc in lumea reala - dar mai sunt numai 2 zile de cosmar, ca dup-aia e VACANTA )

v-am spus ca (eu) URASC gradinita (nu asta la care merg acum, cred ca o voi regreta din toamna, ci gradinita ca institutie). cand ei sunt in vacanta ma simt si eu in vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

discutat si in jur si picat fisa: pe vremea noastra cel putin, nu exista notiunea de "popular" in scoala. exista cel mai bun la..., poetul, fotbalistii, rockerii/hippiotii etc, dar cel mai popular nu s-a pus niciodata problema. mi-e si greu s-o translatez.
la americani vad (prin filme )ca e idealul suprem.
am inceput sa cred ca asta e cheia succesului in viata: recunoasterea sociala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


O matusa folosea termenul de "popular" in sensul asta.

Sa revenim la oile noastre : lecturile zilei :
- Alvaro Mutis al doilea volum din ciclul Ilona (asta e cartea din poseta)
- Françoiase Sagan "La laisse" (lectura de seara la culcare).

Voi ce mai cititi bun ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

noul cod de procedura civila
e lectura obligatorie ca al'fel raman repetenta in toamna.

in rest, in afara de jurnalul unui pusti, port zgomotul alb cu mine in poseta (fara prea mare spor, ca m-am tot intalnit zilele astea cu prieteni la metrou si am stat cu ei la barfa, n-am scos cartea ). zgomotul alb chiar e o carte buna dupa parerea mea, dar m-a nimerit prost.

a... si o carte despre febletea mea, art nouveau, dar nu cred ca se pune la lecturi, ca are putine cuvinte. (nah, vine o varsta cand adori din nou cartile cu poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Vin si eu la clubul vostru de lectura, nici nu stiam ca exista forum special...

Am terminat de citit Eleganta ariciului, dupa ce m-a tot batut prietena mea la cap s-o citesc (si ca sa fie sigura ca nu scap, mi-a facut-o cadou ). Frumoasa carte, cu unele exagerari, dar faina si emotionanta (la sfarsit am plans comme une madeleine, vorba francezului). 4*

Si m-am apucat de recitit Intelectualii, de Paul Johnson - o carte foarte interesanta, o recomand. Autorul "investigheaza" vietile unor intelectuali care au marcat - si schimbat - lumea prin forta ideilor lor (JJ Rousseau, PB Shelley, Lev Tolstoi, Marx, Ibsen, Hemingway, Bertrand Russel etc.), analizand cat de mult coincid principiile expuse in operele lor cu cele pe care le aplicau in viata privata (si in general reiese ca nu coincid). 4*

A, si m-am apucat sa recitesc si seria Dune, despre care am deschis un subiect separat :).

Si acum, ca am citit tot topicul, ma declar foarte intrigata si interesata de George RR Martin, numai ca sunt sigura ca nimeni nu-l poate "bate la fund" pe Tolkien :). Dar imediat ce-l gasesc pe Martin, il cumpar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

salcia, Martin scrie f. bine, povesti antrenante, cu intrigi, personaje interesante, rasturnari de situatie neasteptate. Dar ai dreptate, nu il bate pe Tolkien. Eu termin azi a doua carte din seria 'Cantec de gheata si foc'. Merita citit, dupa parerea mea.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Nimeni nu-l poate bate pe Tolkien (die hard fan here :))! Dar sigur o sa-l citesc pe Martin, m-am uitat pe site-ul Nemira si am vazut ca au si reduceri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

am terminat de citit de curind www.polirom.ro/catalog/carte/mostenitoarea-tarimului-pierdut-2751/" target="_blank">Mostenitoarea tarimului pierdut de Kiran Desai (The inheritance of loss) si mi-a placut foarte mult, scriitoarea are un stil superb,poetic, am visat zile in sir la o casuta la poalele Himalaiei...:)

Mergi la inceput