Ce citim azi?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

asa o fi, dar eu de-abia acum am trecut de la povestile pentru prescolari la rafturile pentru copii de scoala .

despre jurnalul unui pusti tocmai imi povestea o prietena ca nu i-o poate da la citit copilului (termina clasa I), fiind absolut ne-educativa .

sunteti deja 2 surse care mi-ati starnit curiozitatea

despre america as avea si eu cate ceva de zis, discutam dincolo, ca si-asa e cam pustiu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

cartile (literatura) tre' sa fie frumoase, de educatie se ocupa alt gen de carti. mie alea cu morala imi provoaca o lejera stare de greata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

totusi, cand e vorba despre primele carti ale unui copil cred ca trebuie alese cu mare grija. ei nu au absolut nici un filtru format, iau de bun tot ce citesc, se identifica cu personajele...

ma rog, noi (la 5.5 si resp. 3 ani) inca servim povesti educative si recunosc ca de multe ori chiar le folosesc (si inventez ) ca sa-i deturnez in directia dorita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

JUP nu e needucativa. nici educativa, dar nu e cazul de filtre.
primele lecturi au fost la 2 ani (chiar daca nu erau primele lecturi lecturate de ei insisi) - deja acum sunt formati.

JUP - e scrisa cu cuvinte simple si fraze scurte. tocma' buna

http://www.funbrain.com/journal/Journal.html?ThisMonth=6&ThisDay=6&ThisJournalDay=1&ThisPage=1&PageCount=10
cel putin cateva pagini din JUP aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

page 1: "jerk"
page 3: "stupid questions"
cenzurat, cenzurat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

hai, mai, "stupid questions" e cenzurat - brrr (chiar crezi ca copilu-ti - la cel mare ma refer - nu gandeste si n-a mai auzit termenii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Uff Maria , daca le citesti doar povesti educative, in scurt timp nu vor mai vrea sa auda de citit si de povesti...
Cititul e placere si libertate. Daca reusesti sa le transmiti asta, le vei face o mare favoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui bruxinha

Citat:
citat din mesajul lui Ramona2006
Eu dupa ce l-am citit pe Tolkien nu am mai fost in stare sa citesc fantasy, mi se parea ca toti ceilalti scriitori sint copii slabe ale genialului scriitor.
Insa acum cred ca am sa-l incerc pe George RR Martin. Sint f curioasa. Si am vazut si eu trailerul de la Urzeala tronurilor, f misto. Abia astept.
Mersi de recomandare!


Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/


o sa-ti placa, pun pariu:)
ma bucur ca mai citeste cineva fiction, deja imi era rusine sa ma mai amestec in discutii, io si lecturile mele neserioase.




Hello
Sper ca poate adera oricine la clubul asta. Eu citesc practic tot ce-mi pica in mana.
La Fantasy series pot sa va dau niste recomandari:
R.A Salvatore - Forgotten Realms
Terry Goodkind - The sword of truth
Elizabeth Haydon - The Symphony of Ages series (un pic dezamagitor ca nu a terminat seria, autoarea a disparut pur si simplu, si nici editura n-a mai zis nimic).
Ador cartile Fantasy, insa sunt un pic pretentioasa, favoritul meu ramane Tolkien.
Acuma caut o noua serie de care sa ma apuc dar nu am gasit nimic sa-mi atraga atentia. Intre timp am dat-o pe thrilere Greg Isles (http://www.gregiles.com/books.htm) mi se pare genial, am citit "The turning angel" si "Black Cross" si vreau sa continui cu "Dead sleep". Intoarce actiunea in asa fel incat practic nu poti lasa cartea din mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Ce ti-e si cu cartile astea vampiresti
Am evitat cu gratie nebunia Twilight, fenomenele de masa nu o atrag prea tare pe fiica-mea. Insa cand prietena ei cea mai buna s-a apucat de cartile din Casa Noptii a trebuit sa ma resemnez. Am pus o conditie: cumpar un singur volum pe luna.
A rezistat vreo 3 volume, pana a gasit pe net varianta originala, in engleza. Si s-a apucat s-o citeasca

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Mie Twilight, cel putin prima carte mi s-a parut nasoala. Bella personajul principal e asa de fatalista, parca zici ca e EMO si deabia asteapta sa-si ia gatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

epilog la jurnalul unui pusti: luat la cunostinta opera, simpatica, are morala la greu - cum ati putut zice ca nu e educativa???!? , dar... clar nu e pentru varsta alor mei (5 si 3). Pe la 10+ o estimez eu...

Mergi la inceput