Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Clubul cartilor

Ce citim azi?

(7 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 43

hannen

5616 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui hannen Adauga semn de carte la raspuns Trimite hannen un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui Ramona2006

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Eu acum citesc "The Passage" a lui Cronin.A mai citit`o careva?
Pt. amatorii de SF in genul "biohazard" sau "the walking dead" am luat`o numai din cauza unui review care zice ca pe la cap. 3 deja gunoiul se adunase gramada in casa pt. ca`i era frica sa iasa noaptea sa`l scoata afara.Plus ca e si groasa bine,vreo 800 de pagini ,zic sa ma tina ocupata cit mai mult.

Whatever happens don`t let go of my hand!

Am citit-o, mi-a placut mult. Singurul amendament este ca pe la mijloc devine cam plictisitoare, parca ar fi pagini de umplutura si chiar nu stiu de ce a fost nevoie, ptr ca e groasa rau cartea. Am mai citit si alte reviews si peste tot acelasi lucru il spuneau toti.
Insa e scrisa bine , atmosfera intra-devar e creeata excelent.
Spor la citit si sa spui daca ti-a placut!

Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

Ramona,
Ai dreptate,sunt niste pasaje "plictisitoare" in comparatie cu actiunea adevarata,aia care da drumul adrenalinei ,nu plictisitoare in adevaratul sens la cuvintului ,poate mai potrivit ar fi "domoale"?Dar imi place,cum sa nu!Mai am putin si termin...vreau sa stiu cum se termina dar nu vreau sa se termine.
Intelegi tu.
Ce mai recomanzi (poate sa fie la fel ca gen,sau orice altceva ce ti`a crescut nivelul adrenalinei)?

Whatever happens don`t let go of my hand!
Mergi la inceput
dulcetica
dulcetica

4165 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidulcetica Adauga semn de carte la raspuns Trimite dulcetica un Mesaj Privat
Gabriel García Márquez,Povestea tirfelor mele triste.
N-am citit decit 4 pagini ,dar imi place deja.Despre batrinete ,de o maniera optimista si amuzanta.Mi-e teama de batrinete.Probabil cind voi fi depresiva,pe tema asta , o sa o recitesc.

dulcetica
Mergi la inceput

Elena_R

520 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Tocmai ce am terminat "She's come undone" de Wally Lamb. Avea niste reviews mixte, insa mai mult bune si intr-adevar a fost f captivanta dar m-a si marcat intr-un mod nu tocmai pozitiv. Este vorba despre povestea unei fete ,la 4 ani la 40, incercarile prin care a trecut de-a lungul vietii si lupta ei cu obezitatea. De obicei imi plac eroinele cartilor, dar pe asta nu am putut sa o sufar!!

Acum m-am apucat de "Unbroken" de Laura Hillenbrand. Este pe lista celor mai bune carti din 2010 si este vorba despre povestea adevarata a unui supravietuitor din al 2-lea razboi mondial. Interesanta pana acum.

Ah, si tocmai ce mi-am comandat 3 carti ale autorului meu favorit roman, Mihail Drumes. Abia astept sa le primesc Sunt curioasa daca imi vor provoca aceleasi emotii ca si acum 10-12 ani cand le-am citit prima data, in adolescenta...

Spor la citit!!
Mergi la inceput
carminabulina
carminabulina

3706 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicarminabulina Adauga semn de carte la raspuns Trimite carminabulina un Mesaj Privat
Eu tocmai ce mi-am cumparat cateva carti printre care si "Raul de sticla" , "Fima" si "Sa cunosti o femeie" de Amos Oz si inca altele mai de duminica asa...
Azi am inceput sa citesc "In america" si am renuntat cu brio la "Ada si ardoarea".

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si Nadia 3 decembrie 2009
Poze cu noi

Cei 3
Mergi la inceput
bruxinha
bruxinha

482 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite bruxinha un Mesaj Privat
Io am gasit cu mare bucurie partile 3 si 4 din seria lui George RR Martin "Cantec de gheata si foc" respectiv Iuresul sabiilor si Festinul ciorilor si o sa ma bucur de ele fara nici o umbra de remuscare, asa copii pirat cum sunt.
Nemira are niste preturi nesimtite:(
Mergi la inceput

Laura25

13160 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLaura25 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Laura25 un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui bruxinha

Io am gasit cu mare bucurie partile 3 si 4 din seria lui George RR Martin "Cantec de gheata si foc" respectiv Iuresul sabiilor si Festinul ciorilor si o sa ma bucur de ele fara nici o umbra de remuscare, asa copii pirat cum sunt.

Eu am asteptat reducerile de 40-45% si le iau pe rand. Cum reduc una, cum o achizitionez.

Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me
Mergi la inceput
bruxinha
bruxinha

482 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite bruxinha un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui bruxinha

Eu am asteptat reducerile de 40-45% si le iau pe rand. Cum reduc una, cum o achizitionez.

Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

le-am luat pe primele doua, cu reducere, pentru ultimele doua deocamdata n-am resurse. Daca s-or ivi, ele, resursele, si s-o ivi si spatiul necesar in biblioteca, probabil le voi achizitiona. Pana atunci, formatul electronic e mai mult decat multumitor.
Mergi la inceput
dulcetica
dulcetica

4165 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidulcetica Adauga semn de carte la raspuns Trimite dulcetica un Mesaj Privat
Gabriel García Márquez,Povestea tirfelor mele triste...am fost plecata in weekend si am avut aglomeratie pina acum ,asa ca desi e subtirica si-mi place ,n-am terminat-o inca.
Mie cartile mi se par tare scumpe si in ultima vreme citesc in format electronic,insa pentru vacante trebuie sa achitionez totusi citeva. Aleg ceva mai relaxant ,sa iau la piscina,ca sa-mi permita atentia distributiva si la ce face minunatul , ceva mai solicitant daca ma scol,sa nu-l deranjez cu foitul si inca una ,doua de avarie ,daca nu ma atrage vreuna.
Ce carti de vacanta imi recomandati ,care le-ati citit cu placere,pe sistemul descris de mine.

dulcetica

Editat de - dulcetica on 18/05/2011 11:14:06
Mergi la inceput

corap

4327 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite corap un Mesaj Privat
asa... azi mai citesc "eleganta ariciului" - muriel barbery (5* din partea mea, ca-i o carte pe sufletul meu. obiectiv, un 3*+)
Ce-am ami citit in ultima vreme, in ordinea invers-cronologica:

arnaldur indridason - "linistea mormantului" - politista; mi-a placut, nu e clasic-politista, e mai mult o carte despre violenta & viata de familie (familie in sensul cel mai larg).
4* in categoria "politistelor"

sandor marai - "turneu la bolzano" - nu ma decid daca 3* sau 4*; nu am mai citit nimic de marai pana acum si imi pare rau, ca scrie grozav. hai sa zicem 4*

amos oz - "scene din viata campestra" - aici nu prea stiu ce sa zic, unele dintre nuvele sunt super, altele superdezamagitoare.

nicola upson - "un expert in crima" 1* - nu va bateti capul sa o cititi - e o prostie- eu am luat-o de la aeroport (nici sa nu va faceti sperante ca gasiti ceva citibil in chioscurile de la otopeni) in disperare de cauza - perspectiva a 4 ore de zbor fara sa fac nimic era mai infioratoare decat aceea a citirii unei carti proaste.

Mergi la inceput

corap

4327 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite corap un Mesaj Privat
A murit Fanus Neagu
Mergi la inceput
Pag. din 43 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com