Poznasi dragalasi de ian-febr 2004

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Ioana, imi pare tare rau ca ai asemenea probleme. Matusa mea a avut o piatra la rinichi si prima varianta a fost sa o sparga, dar eficienta a fost redusa. Plus ca momentele de eliminare sunt cumplit de dureroase. Anul trecut a avut parte de o interventie laparoscopica, cu o sonda bagata pe caile urinare si i-au spart-o si scos-o integral, pe aceasta cale. Sanatate multa!!!

Roxana, si Rares are din decembrie aparat dentar, insa nu pentru indreptarea dintilor, ci pentru marirea osului maxilar. Noua doctorita ne-a zis ca il va purta pana in iunie. I-am vorbit f. mult despre ce inseamna, i-am spus ca aproape toti copiii vor purta si ca va fi cu atat mai bine daca il punem mai repede. Este adevarat ca m-a vazut si pe mine cu ceva ani in urma, apoi pe varul lui de la Braila. Apoi am vorbit la gradinita sa faca o lectie despre aparatele dentare si indreptatul dintilor. Eu ma temeam ca vor rade colegii de el. Activitatea asta l-a ajutat f. mult.
Cand am ajuns la medic era f. convins ca vrea.
Un sfat: nu te du cu Alexandra la luarea amprentei dupa ce a papat. Exista risc de a voma. La Rares a fost cumplit. Abia la a doua incercare au reusit, dar cu mari chinuri. Mult succes!!!

Noi suntem bine. Astazi am fost la controlul de 28 saptamani. Bblina are deja 1200 g. Am vb cu doctorul despre faptul ca vreau sa-mi leg trompele, ca masura de contraceptie. Avand in vedere ca voi naste tot prin cezariana, aceasta este optiunea noastra pentru viitor. Despre recoltarea de celule stem inca mai studiem problema.
Cu numele este totul decis: Rares a hotarat si a primit acordul nostru - EVA STEFANIA.

Pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Frumos nume ati ales pentru bebelina, Adriana!! Multa sanatate !
Ioana, multa sanatate si tie !
Un week-end cu soare la toata lumea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Adriana, chiar ca e un nume superb.

Multumesc de sfaturi legate de aparat, deocamdata abia asteapta. Reactia copiilor nu stiu cum va fi, dar asta e. Stiu ca nu trebuie sa manance la mulaj, sigur va fi chin cu ea. De altfel si eu am purtat aparat cand eram copil si singurul lucru care m-a traumatizat a fost momentul luarii mulajelor (nu copiii si nici purtarea lui). Sper sa fie bine.

Ce model de aparat aveti? Il poarta pe exterior sau interiorul dintilor? Este cu puncte de prindere metalice si colorate sau transparente? Cum merge cu spalarea dintilor? Al nostru va fi fix deci nu prea inteleg cum o sa facem periajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Roxana, Rares are aparatul plasat in spatele dintilor de sus, dar de fapt el nu este prins de dinti, ci e doar tangent cu maselele si a fortat, catre exterior, largirea maxilarului. In viitor vom vedea daca ii vom pune si aparat pentru indreptat si aranjat dintii. Pe acesta il mai poarta pana in iulie.

Eu am avut aparat cu braketi, lipiti pe fetele dintilor, iar pe braketi era prinsa sarma. Din motive de servici eu am ales braketi transparenti, dar am regretat ca nu i-am facut de metal pt. ca si acestia sunt f. mici si nu au aspect urat. In plus cei transparenti costa mai mult decat cei metalici.

Cu igiena nu trebuie sa te ingrijorezi: exista niste periute mici cu care se pot spala spatiile interdentare, iar dr. mea mi-a dat o perie de dinti cu un sant pe mijloc, pentru putea spala bine dintii cu braketi. Igiena nu este cu mult mai complicata decat este cea obisnuita. In ce-l priveste pe Rares se spala normal, fara vreun accesoriu suplimentar.

Multumim pentru aprecierile la adresa numelui fetitei noastre!!!

Ioanaaaaa, ce mai faci? Cum te mai simti??? Sper sa ne spui ca ai rezolvat problema de sanatate!



Adriana si Rares

(13.febr.2004)
poze cu Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Multumesc de info. La Alex sunt necesari bracketii respectivi, pusi pe fiecare din cei 4 dinti de sus. Probabil voi opta pentru cei transparenti chiar daca sunt mai scumpi. Cu periuta nu m-am lamurit eu cum e exact, insa banuiesc ca la controalele dese ar vedea si daca e o problema de igiena.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Vai, Adriana, ce nume superb ati ales!!!!!!
De-abia astept sa vad poze cu bebelina!

Eu sunt ok, multumesc de grija.
Am mers ieri la spital si mi-au bombardat cu nush'tiu ce raze pietroiul (cica era maaaaare).
Acum ma simt bine, sper sa ma tina.

Baietii au terminat prima sesiune de inot din an si maine o incepem pe urmatoarea.
La hockey mai avem 2 antrenamente+2meciuri+party de sf de sezon.
Asa ca suntem in cautare de patine cu rotile ca sa continuam antrenamentele pe asfalt.
Sahul se termina si el vineri si nu stiu daca mai incepe vreo sesiune pana in toamna.

Rox, mult succes cu aparatul!


Ioana & Arturicii'SIn limba ta ti-e dor de mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Buna seara!

Ce mai faceti??? Vad ca e liniste deplina in week-end...

Noi am ramas de azi singurei pentru 8 zile. Tati e plecat tocmai in Thailanda. Am ceva emotii legat de cum ma voi descurca cu Rares si bblina din burtica. Totul este sa fim sanatosi. Va tin la curent.

Voi ce noutati mai aveti?

Adriana si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

La multi ani,Sabina !!!
Iti daruim toate din lume si toata noastra
Mereu aici,pentru voi

Ioana cu tot dorul din lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Domnisoara Sabina, la multi ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Multumim pentru urari!

Adriana, pai cu bebe in burtica e cel mai usor . Succes im cele 8 zile.

Baietii sunt f fericiti ptr azi si maine nu au scoala. I-am inscris la activitati in scoala ca sa-si ocupe vremea intr-un mod activ.
Au primit la sah diploma de Cavaler cum ii zic ei aici Calului.
Prima diploma a fost de Pion.

La inot au fost avansati la nivelul 3/4 si sunt suuuper incantati.

In rest, cautam tabara de zi ptr cele 8 sapt de vacanta de vara.

Voi?


Ioana & Arturicii'SIn limba ta ti-e dor de mama


Mergi la inceput