Fiv Athena Hospital Dr Giatras Timisoara

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IVANOVAAMA spune:

Sa-ti ajute Dumnezeu sa reusesti!!!! Te asteptam cu vesti!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela73 spune:

Multa bafta, sa dea Dumnezeu sa fie totul in regula, si dupa 24 sa auzim de bine.
Eu am repetat ieri FSH si mi-a iesit 12,4. O sa mai astept sa vad si luna viitoare.
Daciana la tine a cata luna a fost FSH corect? si cat a fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dialta spune:

Buna,

Sunt noua aici. Eu sunt ana. Am 39 de ani, si incerc de multi ani sa am un copil. Am fost casatorita timp de 6 ani, timp in care am facut 6 inseminari intra-uterine - fara succes. Doua cicluri de cate trei. Dupa ultimul ciclu am renuntat, am devenit depresiva si nu m-a mai interesat nimic. Dupa ce mi-am mai revenit, nu am mai incercat, am incercat doar sa traiesc si sa fiu fericita asa cum se putea. Intre timp am divortat, iar de anul trecut am un prieten. n aceasta vara am inceput sa incerc din nou.

La primul consult la d-na doctor Stelea mi s-a descoperit un polip pe uter. In iulie am facut o hesteroscopie interventionala la clinica Athena (pentru a elimina polipul). Nu am decat cuvinte de lauda, totul a decurs excelent, am stat doar cateva ore internata, recuperarea a fost rapida, personalul si medicii profesionisti. La intoarcerea din concediu, in august, am incercat o inseminare, tot la Athena, cu d-na doctor Stelea, pe ciclu normal (fara stimulare ovariana). Aveam grosimea endometrului 7,5 si un folicul de 12 mm. Mi s-a administrat o injectie pentru a induce ovulatia, apoi a avut loc inseminarea. n pacate inseminarea nu a avut succes. Desi am mai trecut prin asta datile trecute, acum multi ani, rezultatul a fost la fel de dezamagitor ca si atunci. Mergand la control la d-na doctor Stelea, dansa mi-a sugerat fertilizare in vitro. Uterul fiind curat in urma histeroscopiei, dar varsta fiind destul de inaintata, vom incerca primul FIV.

De astazi am inceput anticonceptionalele, deci presupun ca voi fi intr-un viitor lot. D-na doctor mi-a spus ca ma va suna sa imi spuna cand sa intrerup anticonceptionalele.

Fiind luata repede, nu am intrebat exact care este protocolul, ce trebuie sa fac, de ce sa ma feresc, etc...Deci daca cineva ma poate lamuri, cat dureaza un ciclul FIV (nu stiu cum sa il numesc altfel) si care sunt etapele - poate sunt mai multe aspirante la FIV care cauta informatii. Orice fel de informatie imi va fi de folos, sa stiu la ce sa ma astept. Am citit despre perioada de inhibare, stimulare, punctie si transfer. Am citit si am vazut cum se fac injectiile, dar aveam impresia ca totul decurge repede, intr-o luna, dar din mesajele Dacianei am dedus ca se intinde pe o perioada putin mai lunga de un ciclu normal.

Va multumesc mult.

Pt. Daciana - multa bafta si citesc de cateva zile cu sufletul la gura tot ce ti se intampla, sunt alaturi de tine Stiu ca acum urmeaza perioada de asteptare, fi pozitiva si gandeste-te la ceva frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna3 spune:


Diana, ai trecut si tu prin multe,dar important e ca acum esti bine si cu singuranta mai puternica.
Legat de durata protocolului depinde de ce a hotarat medicul tau in functie de istoricul tau;poti sa incepi inhibarea in ziua 21 de ciclu ,iar dupa aprox.8-10-12 zile,adica in zilele 2-4 de ciclu depinde cum iti vine ciclul, sa faci un eco si sa-ti masoare estradiolul si in funct.de asta sa incepi stimularea care dureaza aprox 10-12 zile in fct.de cum raspunzi la ea sau poti incepe protocolul din ziua 3 de ciclu.Repet asta doar medicul tau poate sa-ti raspunda.
Pentru confortul tau psihic ,daca vrei sa stii din timp cand incepi aprox.si nu ai inteles,mai bine iei legatura cu doamna doctor.

multa bafta

Citat:
citat din mesajul lui dialta

.

Fiind luata repede, nu am intrebat exact care este protocolul, ce trebuie sa fac, de ce sa ma feresc, etc...Deci daca cineva ma poate lamuri, cat dureaza un ciclul FIV (nu stiu cum sa il numesc altfel) si care sunt etapele - poate sunt mai multe aspirante la FIV care cauta informatii. Orice fel de informatie imi va fi de folos, sa stiu la ce sa ma astept. Am citit despre perioada de inhibare, stimulare, punctie si transfer. Am citit si am vazut cum se fac injectiile, dar aveam impresia ca totul decurge repede, intr-o luna, dar din mesajele Dacianei am dedus ca se intinde pe o perioada putin mai lunga de un ciclu normal.


Di

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna3 spune:

daciana- te asteptam cu un BETA MARE,MARE,MARE

ionela-ce bine ar fi sa existe un tratament minune si pt.FSH mare,sa-l aduca in val.normale si eu am aceeasi problema,dar la mine e mai complicat.Tie cu fsh de 12,4 ti-a spus sa mai astepti? Estradiolul cat il ai?

ivanovaama -pe cand te pregatesti de o noua incercare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IVANOVAAMA spune:

Diana ma bucur ca a veni printre noi. In primul rand profesionalismul celor de la Athena este ridicat, dar si dotarile lor. Vorbeam si eu cu colegii de serviciu si am ajuns la concluzia clara ca noi, in oraselul nostru, suntem ramasi in urma cu zeci de ani. Asa ca asta conteaza foarte mult si iti da incredere.
Toate acele esecuri despre care ai spus este normal sa te faca sa intri in depresie, dar important este ca ti-ai revenit si ai luat-o de la capat. Eu am 41 de ani si tot mai am speranta. Atunci cand am inceput procedurile in vederea primului FIV, o prietena, care este doctorita mi-a zis: "Sa nu te astepti sa reusesti din prima, dar sa ai incredere ca pana la urma tot vei reusi!!!!"
E greu, pentru ca oricine care face o incercare, chiar daca e constient ca nu reuseste la toata lumea din prima, de fapt sunt foarte putine cazurile la care exista o reusita din prima, are un dram de speranta ca poate totusi la mine se va intampla sa fie bine.
Deci trebuie sa ne adunam din tota epunctele de vedere si sa incercam sa mergem mai departe.
Donna, momentan sunt pe tratament cu Cyclacur, deoarece domnul profesor a zis ca trebuie sa mi se ingroase endometrul. Ma urmareste ecografic si mai vedem ce o sa fecm in continuare.
Va pup pe toate si v-am zis, imi pare rau ca pe forumul asta nu e o activitate asa de intensa. Fetele care fac FIV la Athena, marea majoritate, nu intra pe forum sa ne impartaseasca experienta lor.
Deci, hai ca am scris cam mult, intotdeauna in urma unui esec incercam sa cautam un vinovat, dar la aceste proceduri de FIV trebuie sa ne gandim ca nimeni, niciodata, nu a dat sanse de 100% din prima. Asa ca.... fruntea sus si nu se stie niciodata de unde apare norocul pentru ficare.
Sa ne ajute Dumenzeu la fiecare in parte, pentru ca el stie cel mai bine prin ce trebuie sa trecem in aceasta viata.
Succes tuturor si cat mai multe reusite si bucurii!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dialta spune:

Buna :-)

Donna - multumesc mult pentru informatii si incurajari. Voiam sa stiu cam cat dureaza ca sa pot face aranjamente legate de bani.

Ivanovaama - multumesc pentru clarificari. Am citit ce scriau celelalte doamne, legat de incercarile lor la Athena, dar trebuie sa fim pozitive. Sunt sigura ce bebe sau bebeii vor veni.

Multa bafta Dacianei!!!

Va voi tine la curent ce se intampla dupa ce vorbesc cu d-na doctor.

Pana atunci, va doresc tututor sa vi se indeplineasca visul.

Eu de cateva zile ma uit pe youtube la un video-journal al unei d-nei Marciajc - primul IVF nu a reusit, dar la al doilea a avut gemeni. Pentru cine are timp si doreste motivatie, pe mine m-a ajutat. D-na asta a inceput acupunctura dupa primul IVF. Stie cineva prin Timisoara un cabinet unde se poate face acupunctura? Multumesc anticipat. Eu aflasem de un chinez pe Calea Martirilor, dar nu am alte informatii, mai caut :-)

O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela73 spune:

Donna - Estradiolul in iunie ca atunci l-am facut este 57. Atunci aveam si FSh 12,8 si mi-a zis domnul profesor sa mai repet. Cu endometrul nu am probleme, cel putin asa mi s-a spus. am repetat FSH si acum e 12,4, astept un raspuns de la d-na dr. Ciontu sa vedem ce fac in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IVANOVAAMA spune:

Hei fetelor, nu mai e nimeni pe aici????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

in 23.09.2011, Spitalul Athena organizeaza incepand cu ora 17.00, pe Calea Aradului, nr. 113, o masa rotund#259; pe tema „Noutati stiintifice si optimizarea tratamentului în reproducerea asistata”. Programul este urm#259;torul:
17.00 – 17.30
Rezultatele statistice internationale dup#259; IVF – Update 2011 – Prof. Dr. Konstantinos Giatras, Athena Hospital.
17.30 – 18.00
Optimizarea dozelor de FSH în tratamentele de reproducere asistata – Dr. Lavinia Stelea, Athena Hospital.
... 18.00 – 18.30
Perspectiva numarului de ovocite în aprecierea stimularii ovariene – Dr. Daniela Popescu, Merk Serono Romania
18.30 – 19.00

Nu stiu daca intrarea e permisa si celor din exterior, dar cred ca ar fi interesant


Doamne, ajuta-ne sa fie bine pana la capat!

Mergi la inceput