Fiv Athena Hospital Dr Giatras Timisoara

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

buna fetelor,am o mare rugaminte imi puteti spune si mie unde pot face toate analizele care se fac inainte de FIV la Timisoara,la ce laborator sunt mai ieftine? se fac si secretiile vaginale tot la laborator acolo?
va multumesc si astept sugestii

P.S cam la ce suma sa ma stept pt toate ?


"Sa nu uitam sa ne bucuram de Viata"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loretta76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui evanescence

buna fetelor,am o mare rugaminte imi puteti spune si mie unde pot face toate analizele care se fac inainte de FIV la Timisoara,la ce laborator sunt mai ieftine? se fac si secretiile vaginale tot la laborator acolo?
va multumesc si astept sugestii

P.S cam la ce suma sa ma stept pt toate ?


"Sa nu uitam sa ne bucuram de Viata"


Eu iti recomand sa le faci la Synevo, poti intra pe site-ul lor si vezi acolo si preturile. Secretiile le faci la medicul ginecolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IVANOVAAMA spune:

Profesorul Giatras prefera sa faci analizele la ei la Athena, cel putin asa mi-a zis mie. Are incredere in laboratorul lor. Iar ca si costuri sunt unele analize pe care trebuie sa le faceti amandoi (antigenii de hepatita, sida, sifilis, iar altele pe care trebuie sa le faci doar tu) depinde de ce iti recomanda ei.
Toate cele bune!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana80 spune:

Buna fetelor,am inceput in sfarsit tratamentul ;
din data 29 imi fac menopur si gonapeptyl,vineri merg din nou si dupa aceea raman in Timisoara pana la sfarsit pentru ca drumurile sunt tot mai dese(o zi da una nu);punctia va fi in 10 sau 11 septembrie.
va pup dulce !!!

-daca mai sunt fete in aceasta perioada lasati-mi un mesaj poate ne intalnim pe la clinica!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RoxanaO spune:

Buna !!!!!!!
Am urmarit discutia voastra referitoare la acest subiect si nu pot decat sa va impartasesc povestea noastra si sa va motivez sa aveti incredere ca ceea ce va doriti se va implini!
Ne doream un copil de foarte mult timp asa ca in ultimii 5 ani am tot cautat variante si ajutor ata la Szeged cat si in tara!Initial ni s-a spus ca totul este in regula ,ca suntem tineri si ca trebuie sa mai incercam..............Apoi am facut in Ungaria analize si Histerosalpingografie la care trompele au iesit permeabile,totul OK ata cu mine cat si cu spermograma sotului asa ca ni s-au recomandat INSEMINARILE.........Le-am facut pe baza unei stimulari ovariene dar la distante mari de timp deoarece dupa fiecare am suferit cate o mica cadere nervoasa.......Abia dupa a treia inseminare au ajuns la concluzia ca ar trebuii facuta o Laparoscopie..........Surpriza:trompa stanga infundata fara posibilitatea de o redresa ,ovul predominant in ovarul stang si aderente care prindeau trompa stg de ultima parte a colonului........Ovar lenes dreptul,ovar activ stg..........Buuuuuuuuun!Recomandare : FIV.
Inaite de a merge catre aceasta procedura, am mai cerut parerea unui alt medic care timp de un an de zile m-a tot pus sa-mi iau temperatura bazala si imi tot schimba cantitatea de Clostylbegit pe care urma sa o iau la inceputul fiecarei luni(spital privat-timp de asteptare pentru a intra la consultatia programata intr-e 2 pana la 5 ore)Asa ca am mai facut o mica depresie...........
In toamna anului trecut ne-am hotarat sa facem pasul cel mare sa sa facem FIV!
OK!Dar unde???????
Am mers inatai la clinica de la Szeged sa facem o prima intalnire si discutie cu medicul de acolo!Programare+traducator(pentru medicul respectiv nu vorbea decat maghiara) rezolvate prin cunostinte!Ce m-a frapat a fost numarul de paciente romance foarte mare.Timp de asteptare..2 ore.Consultatia a constat intr-o discutie cu medicul specializat pe probleme de fertilitate prin intermediul traducatoarei(eu povesteam 5 minute iar ea termina de tradus in 2)si o studiere a dosarului cu istoricul diagnosticului de infertilitate .Impresie-medic obosit si cam blazat iar faptul ca nu intelegeam eu ce spunea m-a cam enervat ,deci-nu mi-a placut!
A doua vizita a fost la Athena unde lucrurile au decurs altfel............Discutie+ecografie +studierea dosarului + rezultatele ultimelor analize(la Szeged a trebuit sa am un anumit set de analize recente pe care le-am facut la Arad )+discutia legata de sansa pentru primul FIV in functie si de dezvoltarea ovocitelor de explicarea tuturor pasilor dar si de descoperirea ,in urma ecografiei a unui miom intramural cu stabilirea inclusiv a sanselor de a ramane insarcinata natural (30%)+ varsta ...............Impresia mea -una foarte buna legata atat de profesionalism cat si de veridicitatea celor spuse.(timp de asteptare-5 minute)
Deci - castig de cauza Clinica Athena!
Inceput programul ,apoi stimularea ,punctia ovariana -4 ovocite din care doar doua au produs trofoblasti unul de cat A celalalt B cu mici fragmentari.Transfer embrionar cu cei doi.Rezultat BHCG-NEGATIV!Surpriza.......nu am facut depresie si nu am ramas cu vreun sentiment cum ca ar fii ceva ce nu s-a facut in ceea ce priveste FIV-ul !Urma sa-mi revin putin si in toamna sa mai incercam!
Doua luni mai tarziu mi-a intarziat CM si ma gandeam ca de vina sunt tratamentele hormonale facute!Dupa vreo saptamana imi iau inima in dinti si imi fac un test de sarcina..........Doua liniute .....Am sunat-o pe doctorita mea si dupa ce a facut calcule mi-a spus sa-mi administrez Utrogestan pana saptamana urmatoare cand ne vedem pentru o prima ecorafie.Am sunat-o si pe doctorita Stelea care a facut monitorizarea ovicitelor si care mi-a recomandat acelasi tratament !Trebuie sa va spun ca dupa prima ecografie lucrurile nu erau foarte roz asa ca a trebuit sa mergem urgent in Serbia sa cumparam injectii pentru sustinerea sarcinii(Progesteron Depo)!
Prima intrebare a sotului meu debusolat de veste a fost:,,Cum s-a intamplat???''-I-am explicat eu ulterior.......
Acum avem 26 de saptamani si ne mentinem preferintele pentru Clinica Athena !
Vom avea un baietel !
Miracolul se intampla atunci cand te astepti mai putin dar nu ai renuntat inca sa-ti doresti sa se intample
Cu drag,
Roxana O

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

daciana, mult succes, iti tin pumnii
Sa ne dai vesti, o sa te urmaresc.

Cam bate vantul aici pe topic, unde sunt oare fetele? Cate sunteti in lot?


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IVANOVAAMA spune:

Intr-adevar, o poveste impresionanta Roxana!!!!!
Felicitari de un milion de ori pentru reusita ta.
Viata este plina de neprevazut si ia intosaturi atunci cand nici nu te astepti. Si eu am un fiv nereusit la Athena, dar nu mi-am pierdut speranta desi am 41 ani. Sper sa putem sa reusim sa mai facem un fiv. As vrea ca toate fetele care isi doresc sa reuseasca sa aiba un copil.
Fruntea sus si sa sper ca pentru fiecare dintre noi exista un Dumnezeu!!
Va pup pe toate si chiar ar fi bine ca acest forum sa fie mai activ si plin de reusite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela73 spune:

Buna Sunt noua si nu stiu daca am scris bine. Am o intrebare ce pot sa iau ca sa scada FSH? Solutia pentru mine este FIV m-am hotarat la spitalul Athena, dar nu pot sa incep procedurile ca am FSH mare. Am vazut de cazuri in care a scazut. cum>>>
cate fete ati reusit FIv la Athena???
Astept un raspuns. Sper sa ma primiti alaturi de voi
Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana80 spune:

Buna Ionela-am avut aceeasi problema cu FSH-ul mare,dar nu exista tratament pentru a-i scadea valoarea;eu am repetat la fiecare ciclu analiza pana am prins o valoare normala(asa a fost in cazul meu).

Mada-nu stiu cate fete sunt pentru perioada 10-11septembrie,desi cand am fost vineri am vazut cam aceleasi cupluri ;dar e situatie ciudata cand stau in salon si astept sa-mi vina randul ne uitam cu totii unii la altii dar nimeni nu vorbeste,nimeni nu deschide o discutie despre FIV,asteptam cuminti cu dosarul in mana!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naty76 spune:

Felicitari roxana,frumoasa poveste
sarcina usoara sa ai

Mergi la inceput