FIV Europa(42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Sa dea Dumnezeu sa va dau o veste buna. Sincer, nici nu mai stiu ce simt, psihic si fizic. Incerc sa nu ma gandesc ce voi face daca nu reusesc nici de data asta, dar ma mai ia gandul. Voi vedea marti-miercuri. Sigur nu-mi va veni pana marti, cand sunt 2 sapt de la ovulatie.
Nu mai zic nimic...astept.

Si noua ne-a placut in Amsterdam, si da, Red District e un 'must see'
Balanta, noi am fost plecati vreo 7 ani 'in afara' si inca mai calatorim destul de des cu serviciul. Sotul a vrut sa ne intoarcem, eu de-abia acum, dupa ceva ani, m-am consolat cu ideea ca vom ramane in Ro. Sa stii insa ca sunt momente, destul de multe, cand nu regret ca ne-am intors. Am realizat destul de multe si aici si sincer, poate 'in afara' n-am fi avut sansa asta. Oricum, nicaieri nu e perfect si problema la noi, la romani, e ca ne vaietam mult prea mult si amvem tendinta de a exagera. Dar sunt convinsa ca or sa se mai schimbe si pe la noi multe.
Vedeti ce optimista sunt?? (Numai io stiu ce-i in sufletul meu pentru ca nu-mi vine sa ma 'plang' numanui)

VA pup
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

arina, pe mine cel mai mult ma ingrozeste sistemul medical de la noi, mai ales dupa faza cu bebele meu. Cei din TM efectiv si-au batut joc de mine, lasandu-ma sa cred ca am in pantece un copil perfect sanatos, cand el de fapt nu avea tot creierul (si am fost la cei mai renumiti ecografisti de aici...).
Ori am eu ghinion sa dau de toti incompetentii, ori numai d'astia mai avem in TM. Eu am ajuns in faza in care nu mai am curaj sa fac nici macar o ecografie ginecologica la TM. Acum vreo 4 saptamani iar am dat de o dr varza, care imi explica cum ca histeroscopia se face pt permeabilitatea trompelor (culmea este ca are f f f multe paciente, este f cautata). Am intrebat-o daca face si ea histerscopii si a zis ca da. Ma intrebam oare cum le-o face, daca ea verifica permeabilitatea trompelor la histersoscopie? In mod cert, facea o confuzie jenanta intre histeroscopie si histerosalpingografie. Si nu avea 25 de ani, ci vreo 45...
Asa este, daca am pleca de aici, am lua-o de la zero cu totul si ar fi pacat de ceea ce am realizat aici (de ce sa mint, in afara de bebe, nu pot sa spun ca imi lipseste altceva). Da, nu este perfect nici in alta parte, dar parca la noi lucrurile merg tot mai aiurea (mie asa mi se pare).
Dar sa vina intai bebe si apoi vedem.

aadina, am pus dimineata coletul si ti-am scris mail cu detaliile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Balanta, dezbatem problema cu 'plecatul sau ramasul' la o cafea, in VAlcea, daca ai drum. Daca nu m-a lasat memoria de tot, esti la origini din Valcea, nu??
Stiu povestea ta si imi pare rau ca ai avut ghinionul teribil. Sincera sa fiu, eu cu sistemul medical din Ro nu m-am prea intersectat si sper sa ramana la distanta
Despre doctorita care nu stia diferenta dintre HSG si histeroscopie nu e nimic de comentat ci de evitat.

Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Da, din Rm Valcea sunt, ai memorie buna . Iubesc mult orasul ala; cand am sa vin, te anunt. Scrie-mi, te rog, pe balantatm@yahoo.com adresa ta de email.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

fetelor, decapetyl-ul e ca dipherelinul de la noi, din ro? ca parca am citit ca pe la noi se da dipherelinele in ziua 3 de la et.

Dar...de ce s-ar implanta "mai agitir" embrionul cu injectia asta? Eu nu vad logica...

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aristica, asa e, Decapeptyl si Diphereline sunt similare dpdv injectie de implantare (se poate folosi oricare din ele).
Eu am inteles ca asa zisa injectie de implantare care se da la cateva zile de la ET, are rolul de a "trezi"/"forta" ovarele sa produca mai mult progesteron, asa incat embrionul/embrionii sa aibe conditii cat mai bune de implantare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Aristica, mie nu mi-a 'trezit' nimic
Am facut de doua ori, si nimic: si la ET cu blastocist si la ET cu z3.

Dar lasand gluma la o parte, sunt convinsa ca are efect, asa ca daca ti s-a recomandat, go for it!

Bafta maxima!
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Draga noastra bryny a avut injectia cu Decapeptyl, iar eu nu am avut-o si totusi am reusit amandoua (imi amintesc ca imi era cumva ciuda ca nu imi daduse si mie injectia, dar din ce am vorbit atunci cu dr, am inteles clar ca pot sa ma rog cat vreau de el, ca tot nu e de acord sa o fac).
Probabil ca foarte, foarte multe lucruri depind mult de organsimul fiecareia dintre noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

hmmm ciudata chestia asta cu progesteronul produs de ovare...eu la fiv 1 am avut utrogestan fara injectia asta, rezultat negativ, la fet-negativ completamente, iar la fiv 2, am avut progesteron injectabil, fara injectia asta, si tot zerooooo...

Eu stiam ca se da pregnylul dupa et, tot ca sa pacaleasca ovarele...
Arina la noi si-a schimbat vantul directia...asa ca nu mai facem IA, nu mai facem FIV 3 (inca), facem NUNTA

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Aristica, mi se pare excelent planul
Iti doresc sa fie intr-un ceas bun si poate cine stie, vine si bebe in luna de miere

Mergi la inceput