Buburuze de Ianuarie-Februarie 2011 (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Nu trebuie sa cumperi nimic. Te duci cu buletinul, cardul si certificatul la bebe(sau un act care sa ateste sarcina pt gravidute).



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Buna mamici
Eu -s pe baricade..va citesc,dar nu prea am ce comenta..

La primul copil si Eu am f totul dupa instincte..n-am avut nici un ajutor
Ieri cred ca am avut o zi obositoare..de la amiaza s-a schimbat si a f cumintica..noaptea papat di ora in ora...papam din ce in ce mai mult de la sanul lu mamaie..slava DD.Si n-o sa avem de a face cu colici..cel putin asa ne-am inteles cu dom'soara

Lorich..o cantaresc deseara..ma bucur ca intr-o luna de zile i-am dat 15 ml de lp..o singura data..in rest laptic de tzitzi exclusiv...cantar nu avem decat pt familion dar o cantarim p mami..si dupa mami+bebe..scadem diferenta..e f precis cantarul.Cat a luat..atata a luat..a fost bine a doprmit ff mult ceea ce e semn de bine..asa ca nu ma stresez..Doamne ajuta mai departe.



----------------------------------------------------------
Tunde
-mamica fericita de printesuca Sonia-Diana 10.02.2011 si de barbatel Florin Mario 04.03.2004


Multumesc pentru sprijin si ajutor- tie Sfinte Doamne si Sfintei Fecioare Maria de la Sumuleu ...sa nu ne parasiti niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

ati auzit/vazut vreodata de chestia asta ? e tare interesanta si distractiva pentru bebei.. www.fisher-price.com/fp.aspx?st=2000&e=product&pid=38839" target="_blank"> jumperoo




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Citat:
citat din mesajul lui Shines

ati auzit/vazut vreodata de chestia asta ? e tare interesanta si distractiva pentru bebei.. www.fisher-price.com/fp.aspx?st=2000&e=product&pid=38839" target="_blank"> jumperoo




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)




la ei pe site e 90$..la noi in jur de 800ron




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:


La multe lunite fericite ianuareii Rebecca, Luca, Dragos si februareii Eduard, Sonia, Ana, Kevin!!!

Mandra mamica de printesa Sara Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Eu mama anxioasa (poate) de copil colicos (poate) cu toata simpatia pentru tine Roxx, m-am simtit un pic aiurea cand se dau verdicte si generalizari cu atata usurinta.

Va spun si eu din experienta mea. Am avut si eu niste convingeri, inca dinainte sa nasc: ca o sa-mi hranesc puiul la san pana la 2 ani si ca energia mea pozitiva o sa-mi transforme copilul in cel mai fericit pui de pe lume. Realitatea m-a invatat in a hard way ca nu e deloc asa. Nu stiam ce sunt colicii cand puiul meu a urlat jumatate de noapte in maternitate, nu stiam ce are, eram blocata, singurul lucru pe care il faceam si de care auzisem ca linisteste copii, era sa o pun pe mine. N-a avut efect, a linistit-o doar Debridatul. Cu alaptarea, imi stiti deja povestea. Poate ca sunt eu mai norocoasa sau mai ghinionista ca mi se contrazic convingerile in felul asta.

Am stat in compania colicilor nopti si zile intregi, am incercat sa gasesc cauze si reguli. Nu am gasit, dar cred ca e combinatie intre disconfort fizic si psihic. Puiul meu are o perioda mai linistita acum. Poate fi incercarea mea de a-i crea un program mai strict de masa sau poate ca ea a crescut, eu totusi am ramas la fel de (ne)anxioasa.

Mandra mamica de printesa Sara Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Catalina, nu ai de ce sa te simti aiurea. Fiecare copil e diferit, la fel cum suntem si noi. Toate facem tot ce credem ca e mai bine pt puii nostri si pt noi si le-am lua durerea cu mana dc am putea...
o mamica grijulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Buna dimineata si multumim de urari! Dorim si noi tuturor bebeilor succese nebanuite!

Bon, citit articolul pus de Simo. Cam asta propovaduiesc mai toate cartile astea noi despre psihologia bebelusului. Colicile sunt un fenomen complex, ar fi tare simplu sa fie legate numai de gazele din burtica. Asta vrem noi sa credem pt. ca nu putem percepe o durere decat daca e acolo ceva, palpabil. Sa pui mana si sa spui este!!! (adica "dom'le are gaze saracu, d-aia plange" sau "se chinuie sa faca kk", etc.). Adevarul este ca poate sa aiba si gaze, sa fie si necacat si totusi sa nu planga. Sau poate sa le aiba pe toate rezolvate si sa urle ca din gura de sarpe.
Cu ce NU sunt de acord:
- daca mama e agitata, se gandeste la colici, bebe o sa aiba colici. Asta, ma scuzati, e o prostie. E din categoria "numai cine nu vrea nu alapteaza". Culpabilizeaza mamele speriate de fenomen, ca sa intregeasca tabloul. Adevarul e ca mama poate sa fie calma/disperata, attached/dettached, cu/fara experienta, blonda/bruneta, slaba/grasa, daca e sa aiba un bebelus sensibil, sigur va avea colici. Pentru ca la varsta asta mica,universul lor se extinde uimitor de repede iar valul de informatii noi ii doboara. Capsorul lor mititel (sistemul nervos adicatelea) face fatza mai bine sau mai greu la stimulii si schimbarile din mediu. Unii se desprind mai greu de viata intrauterina (nevoia de spatii inchise, leganat, sunete monotone...) altii mai usor si de aici lipsa colicilor. Nu e vina nimanui!!! tocmai d-aia trebuie luate ca atare. Daca toate nevoile au fost rezolvate si bebe in continuare plange atunci tinut in brate si lasat sa planga e tot ce puteti face. Si stiti care-i culmea: de cele mai multe ori asta e de ajuns! Si da, nu trebuie sa va faceti pres uman ca sa taca bebe. Faceti ce va spune inima si bebe se va adapta (asta pentru mamicile care nu vor sa doarma cu bebe de gat si care probabil se cred mame denaturate).
- acuma o sa ma iau putin de ce a spus Doloress. Io de cand am descoperit marsupiul, m-am simtit alt om. Bebe e in siguranta, participa la toate activitatile mele, percepe altfel mediul din locul ala protejat. Si da, lu' bebe ii este mult mai bine decat in patut singur, cu ochii in tavan.
DAR, fratilor, universul asta se ghideaza dupa niste reguli, altfel ar fi haos si nimic n-ar mai functiona reliable, ca sa zic asa. Deci undeva trebuie trasa o linie si organizat putin, spre binele tuturor din casa. Si ca sa-l inveti ca patutul ii este prieten, ma tem ca vor fi ceva incercari nereusite si cateva ore in genunchi langa pat, cu mana pe bebe. In fine, in tot ce faci (inclusiv crescutul copiilor) se aplica regula "te intinzi cat ti-e plapuma". Daca poti sa stai numai langa bebe si sa astepti sa se rezolve toate in ritmul lui, foarte bine. Daca nu poti/nu vrei, la fel foarte bine, bebe se va adapta la noile nevoi. Un parinte "bun" nu se judeca dupa timpul cat a dormit cu bebe in pat sau cu el de gat. Ar fi din nou mult prea simplu daca numai asa ar creste copiii armonios.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

1. CATALINA, imi pare rau ca ai fost deranjata de afirmatiile mele. Eu am spus doar ca sunt niste principii cu care EU m-am inarmat inainte de nastere si care MIE mi-au fost de ajutor. Am mai spus si ca e posibil sa fie vorba de noroc sau coincidenta. Nu am dat absolut nici un verdict. Este o concluzie pe care eu mi-am inoculat-o, pe baza unor discutii cu un educator prenatal Lamaze, dar si in urma citirii mai multor articole, cum ar fi: www.pentrufemei.ro/articole/sarcina-si-parintii/noul-nascut/plansul-si-linistirea/colicile---2233.htm" target="_blank">asta(vezi capitolul Profilaxia), asta unde se precizeaza ca "anxietatea mamei si chiar depresia postpartum intensifica colicile abdominale la bebelusi" sau www.babyonline.ro/Copilul-tau/Bebelusul/Sanatate/Adevarul-despre-colici-opreste-l-din-plans.html?a=3541/264186&p=2" target="_blank">asta.
Nu am zis nici un moment ca este un adevar universal valabl si nu am condamnat pe nimeni. Am extras doar niste concluzii in baza unor studii / articole scrise de altii. Atata tot.

2. Nu inteleg de ce la perioade regulate cate o persoana de pe forum se simte lezata sau direct vizata de afirmatiile unuia sau altuia. Intelesesm ca ideea e sa schimbam opinii, fara sa jignim si fara sa vizam pe cineva anume. Eu una intotdeauna am vorbit despre mine, nu am facut referire la nimeni altcineva, tocmai de teama unor astfel de reactii, care totusi, din pacate, apar...

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Acum la aproape 2 luni a descoperit si bebele meu ce bine e sa stai in funduletul gol. La inceput urla cand il schimbam de ne auzeau toti vecinii, pe urma s-a mai domolit iar acum rade in hohote

Insa a mai deprins un obicei. Asteapta sa-l schimb si dupa ce am pus pampersul nou faca kk. Asa ca de multe ori folosesc doi pampersi la un schimb....


2 sarcini oprite in evolutie la 8 s - MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot
Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput