ce sa fac???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babypusycatt spune:

Va multumesc din suflet pentru sfaturile voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Intimplator am dat peste un articol aici
www.babble.com/toddler/toddler-development/speech-development-toddler-language-teaching/?utm_source=Babble&utm_campaign=583c17323a-3_103_9_2011&utm_medium=email" target="_blank">http://www.babble.com/toddler/toddler-development/speech-development-toddler-language-teaching/?utm_source=Babble&utm_campaign=583c17323a-3_103_9_2011&utm_medium=email
unde se dau niste sugestii f interesante despre cum sa ajuti copilul sa vorbeasca. Pe scurt, ideile sint:
1.Sa asculti e mai important decit sa vorbesti, adica in afara de faptul ca trebuie sa vorbesti cu copilul tau, atunci cind el "vorbeste", chiar daca nu intelegi ce spune, ii dai de inteles ca asculti.
2. Nu il intrerupe cind "vorbeste".
3. Vorbeste cu el despre ceea ce il intereseaza pe el, nu pe tine.
4. Foloseste gesturi cind comunici cu el.
5. Citeste-i, cinta-i si inchide TV.

Si inca un articol aici:
www.babble.com/baby/baby-development/baby-language-when-babies-start-talking-first-words-parenting-tips/" target="_blank">http://www.babble.com/baby/baby-development/baby-language-when-babies-start-talking-first-words-parenting-tips/

Sugestii bune, care, dupa parerea mea nu fac decit sa aiba un efect pozitiv asupra copilului.


Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mel_g

Cand va incepe sa vorbeasca ai sa-ti doresti sa mai si taca - glumesc.

E mic inca - lasa-l in pace si nu-l forta. Unul dintre copiii mei a vorbit devreme si celalalt f. tarziu. Cand a inceput sa vorbeasca a si balbait cuvintele si vorbea ss-it. L-am lasat in ritmul lui, nu am ras de el si nici nu i-am atras atentia asupta defectelor pt a nu-l complexa. Vreau sa-ti spun ca acum nu mai balbaie si nici nu mai ss-ie. Copilul s-a reglat singur cand a crescut.

Pupici
Mel


Eu am patit asa, pe la 2 ani si ceva incepuse sa vorbeasca perfect, clar ,fraze , dar avea cateva cuvinte inexistente in vocabularul limbii romane pe care doar eu si cel mult cei de-ai casei le intelegeam .

Cuvintele (ex : denumiri ale unor obiecte) le inventase el chiar daca noi le pronuntam corect, el intelegea dar cand trebuia sa le rosteasca isi folosea tot ,,denumirile proprii "!

Cand a mers la gradinita deja renuntase la vocabularul propriu dar m-am confruntat cu alta ,,problema" imita pe ceilalti copii (unii vorbeau rrr-it sau ss-it)sau avea un obicei ex : manca friptura la gratar sau mazare gatita daca il intreba cineva raspundea ,,am mancat carne in dungi sau bobite de mazare . Iar atunci cand vorbea intr-adevar nu se mai oprea !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona2006
1.Sa asculti e mai important decit sa vorbesti, adica in afara de faptul ca trebuie sa vorbesti cu copilul tau, atunci cind el "vorbeste", chiar daca nu intelegi ce spune, ii dai de inteles ca asculti.
2. Nu il intrerupe cind "vorbeste".
3. Vorbeste cu el despre ceea ce il intereseaza pe el, nu pe tine.
4. Foloseste gesturi cind comunici cu el.
5. Citeste-i, cinta-i si inchide TV.



Da, este foarte important! Bunicii (cei care au timp) sunt experti in asa ceva!

Mergi la inceput