Prietene la bine si la greu - 111

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Dana, Rares are tot 75 cm.

Magda, mami de Liviu-Rares Andrei 18.11.2009 si Iarina 31.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Neatza,


Dankutza si eu si tati suntem destul de micuti, Renus nascut cu 48 are acum 79

Aseara am facut sfintisori, au iesit de nu ne mai puteam oprii

Multumesc fetewle cu meniurile

gata vine primavara, pe bune

mami de 1 An pt. Remus Andrei(8 nov '09)

in asteptarea lui cu trandafirul in gura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

Neataaa, a venit si primavara si la noi cu muci aposi care ii curg non stop , nu stiu cum am reusit
Dankutza Lila are 80 cm fix. Ouale alea de le dai tu cred ca sint de potirniche - intrebare: nu sint prea grele pt Pinky la virsta asta?
gabitza eu n-am gasit pozele, mai pui o data link te rog?
smaranditza, laura-andreea eu cu laptele sint in mare dilema. Inteleg ce explica laura-andreea, dar mie termenul ala de garantie de 1 an nu-mi place deloc, nu inteleg cum poate fi sanatos ceva ce e conservat pt un timp atit de lung. Eu i-am luat lapte proaspat (pe aici se gaseste laniste dozatoare ale diferitelor ferme) care trebuie fiert si invariabil il dau pe aragaz, si lapte pasteurizat normal (nu UHT) pe care doar il incalzesc pt ca scrie pe el ca nu necesita fierbere
Andre vad ca ti-a raspuns mianylegat de aprovizionare si magazine din Cluj. Varianta bio romaneasca ar fi - lactate Dorna Bio (cascaval, unt, lapte), lapte praf bio se gaseste de la Hipp si Topfer, cereale de la Milupa. Eu perlute de brinza ii dau de la Covalact. Oua bio au in supermarketurile mari
Meniul zilei de ieri:
dimi - putin cascaval, piine, gem de gutui fara zahar
inainte de somn - supa crema de broccoli cu fenicul si smintina + crutoane
dupa somn - cod alb aburit cu broccoli, dovlecel si fenicul
seara - 2 biscuiti si vreo 60 ml de LV
Ma duc sa-i sterg nasul,of
PS - Sa ies afara cu ea?
Va pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

mneata mai la pranz..

Lili, eu zic ca poti sa iesi cu ea pe afara, mai ales ca voi sunteti la curte, daca ti se pare prea frig, sau prea mucioasa, top in casa. pam pam

Dankutza, fiimea are 76-77cm, pe acolo, si vreo 10kg.

Eu meniuri nu prestez ca la noi sunt invariabilele supe lungi cu carne pui/vita, sau ciorbe, uneori cu perisoare de pui. Mic dejun haleste cu ta'su dimineata la 7- iaurt, paine cu pate, paine cu icre, paine cu branza, de astea..ca eu la ora aia sunt cheauna si mai fur inca o jumate de ora de somn. Mai pe 9-10 mai mananca uneori feliute de mar/para, sau bucatele de banana, in zilele bune mai mananca si para cu mar rase. Dupaamiaza sunt invariabilele lv+orez/lv+gris/piure cartofi cu cascaval si spre seara mai ciuguleste cand mancam noi cate ceva. La culcare la 8 si ceva lv+cereale.
Cam astea sunt meniurile.
Mai nou am inceput sa ii fac o tocana cu dovlecel+ceapa+cartof+ardei fierte in apa si putin ulei cat sa le cuprinda, mai pe la sfarsit adaug si putin orez fiert , pasta de tomate si patrunjel si le mai dau un clocot. La asta ii servesc fie out fie carnita. Sau ii dau dupaamiaza tocana simpla dar mai putina cantitate.

Tot de vreo cateva zile ne pune si noua parul pe moatze cu mancatul, doar ca acum a inceput sa se manifeste destul de vehement cand nu mai vrea, se zbate in scaun, izbeste cu capul de spatarul scaunului si pe urma se vaita 'au au', de astea...
Si scenele astea le face si cand nu ii convine ceva, sau vrea ceva interzis, se enerveaza si se izbeste de canapea, sau da cu capul in ce mobila nimereste si pe urma se pune pe plans ca evident se loveste, ea nu stie sa se prefaca ca doar da cu capusorul. Sunt pur si simplu consternata de cum a inceput sa se manifeste, la inceput o certam, o luam de la locul cu pricina si ii tot explicam, acum am inceput sa o ignor si sa o las sa se manifeste, cat pot...daca nu e riscul sa se loveasca prea tare. Sper din suflet sa ii treaca perioada asta ca sincer nu stiu cum sa o gestionez. Si face din astea mai ales cand am fost plecati in vizite zilele astea, unde avea cine sa o pupe repejor si sa ii sufle in coarne





Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 14+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Dankutza ai grija cu produsele de la sibieni, in mare parte produsele lor lactate nu sunt din lapte pasteurizat. La mine in piata au fost sinceri si mi-au spus. Despre dimensiuni nu cred ca are sens sa te raportezi la ceilalti fulgusori, Vlad are undeva la 11,800kg si 86 cm, dar el a fost marisor din nastere.

mami de Vlad (29.10.2009) si 4+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui smaranditza
O sa-l intreb pe ginecolog daca imi poate recomanda ceva ceaiuri care sa imi ridice putin tensiunea. El mi-a spus ultima data sa beau "airian" (o bautura bulgareasca - iaurt cu apa si cu sare - habar nu am cum se scrie corect in romana )



Ayran si este bautura turceasca din 50% iaurt gras + 50% apa. Se baga la blender. se poate adauga menta, sare. Este super bun cu kebab. Adica cand mananci carne. La kebab ma refer, bucatele de carnita condimentate cu orez si ayran.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui lili_a
Dankutza Lila are 80 cm fix. Ouale alea de le dai tu cred ca sint de potirniche - intrebare: nu sint prea grele pt Pinky la virsta asta?


Din ce am citit, cica nu. Dar pot fi contrazisa ca nu am aprofundat problema. Eu nu-i dau 4 ousoare odata, pe principiul ca 4 egal 1 ou de gaina. Ii dau doar 2. Asta ar veni cam 1/2 ou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Buna dimineata! Va invit la o cafia tocmai buna de baut

Trimite-ti si pe la mine un firicel de primavara ca nu se mai poate cu atata frig si vreme urata!

Monis, nu am fost nicaieri, doar m-am pierdut in rutina zilnica iar de cand donsoara mea nu mai vrea sa doarma singura ma culc si eu la aceeasi ora ca si ea Insa a venit si rasplata, duminica fugim nitel de acasa pt o saptamana fara copchil. Desi avem nevoie de o pauza imi vine sa nu mai duc pt ca voi muri de dorul ei

Smara si reiau: Giulia primeste lapte de capra UHT si LV pasteurizat. Inlocuirea as vrea sa o fac la LV. Ideea este cat ramane din cele "bune" in lapte dupa fierbere. La UHT timpul de fierbere este foarte scurt in comparatie cu pasteurizarea normala. Gandeste-te la UHT ca si la oala sub presiune si avantajele gatitului in ea.
Sper ca acum ai inteles . In privintza sfaturilor in general eu aplic urmatorul principiu: daca sfatuitorul nu ma convinge cu argumente sau alte explicatii, ma apuc eu si caut si pana la urma ma lamuresc.

Ma bucur ca mai scrieti meniuri, eu din lipsa de timp nu am mai inventat insa Doamne ajuta ca mananca!

Azi va primi asa:
Mic-dejun: iaurt amestecat cu fulgi de hrisca, amaranth si fulgi de cocos
Pranz: piure de praz cu morcov si cous-cous, busuioc proaspat si ulei de floare-soarelui
Intre mese primeste de obicei fructe: banana, mandarine, mere coapte amestecate cu mango, kiwi plus biscuiti sau grisine cu susan
Cina: inspiratie de moment

La micul dejun mai primeste mozarella, paine cu unt, iaurt, ochi romanesc amestecat cu branza dulce.

Zi frumoasa si sper sa mai intru azi!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Apropos de valabilitate uite ce zice Menci

Pe mine ma uimeste timpul indelungat de valabilitate ce scrie pe cutia de lapte. As vrea sa va intreb daca acel lapte e sanatos avand asa mare valabilitate de la data producerii lui? - INTREBAREA
RASPUNSUL
Laptele UHT este un lapte de vaca extrem de curat, preferat celui pasteurizat, in special in tari precum Germania, Spania, Franta, Italia. In absenta activitatii microbiene (ca rezultat al tratamentului termic UHT) concomitent cu pre-sterilizarea ambalajului, laptele nu mai este atat de perisabil. Procedeul este asemanator cu fabricarea dulceturilor sau a muraturilor, daca vreti: viata produsului alimentar este prelungita prin fierbere, fara adaos de conservanti.

Lili , uitam



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Licu, sa stii ca si Giulia face fitze la statul in scaun si ii mai dau sa manance pe blatul de la bucatarie sau la bar. Nu-ti zic ce super incantata este si imi convine pt ca nu se mai murdareste asa tare pt ca nu mai poate manca singura, mai ales ciorba sau supa. Evident ca percep asta ca pe o faza si astept sa se calmeze, ca de altfel cu toate celelalte faze si fitze!


poze

Mergi la inceput