FIV288

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Nicolle88, multumesc! Iti doresc ca si tu sa traiesti cat mai repede bucuria de a fi gravida!

jessamine, multumesc! Felicitari si tie, sa ai o sarcina usoara si copii sanatosi!

Este bine sa repeti testul beta-HCG cel putin o data; in primele saptamani ale sarcinii, dublarea in termen de 48-72 de ore a valorii indica o dezvoltare normala a sarcinii.

Nu vreau sa te sperii, dar a fost o fata pe aici a carei valoare beta-HCG era 200 si dupa 2 zile a crescut la 300-si-ceva. Ea era un pic ingrijorata, insa toata lumea i-a spus sa stea linistita ca e gravida si nu e cazul sa se ingrijoreze. Din pacate, in scurt timp a anuntat ca a pierdut sarcina.

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

felicitari smufurash ..fata graviduta ce esti

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Smufurash, felicitari draga mea, Doamne ajuta sa fie bine pana la capat!
Mii de pupici

MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero
FIV 1 reusit, sarcina oprita in evolutie, FET nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

broscuta7, iti multumesc! Ma rog sa-ti dea si tie Dumnezeu copii sanatosi si viata frumoasa alaturi de ei! Eu fara credinta in Dumnezeu mi-as fi pierdut mintile pana acum.
Deocamdata este doar ideea ca burtica iti adaposteste o fiinta, o fiinta plapanda care lupta pentru fiecare clipa de viata. Imi doresc cu ardoare sa ajung ziua in care il voi simti cu adevarat inlauntrul meu; asta cred ca e o senzatie minunata pentru care cuvintele sunt prea putine pentru a o descrie.


Multumesc monaramona , sa-ti dea Dumnezeu un copil sanatos si norocos, si sa ai o sarcina si-o nastere usoare! 17 saptamani mi se pare atat de departe, incat ma ia ameteala doar cand ma gandesc!


honeys, multumesc! Iti doresc din tot sufletul sa ma urmezi cat mai repede - sa nu-ti pierzi speranta nicio clipa!

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claris spune:

sarcina usoara,bebe sanatos si la termen smufurash(sau bebei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna fetele,
Sunt noua pe aici si vreau sa va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.
As vrea sa fac si eu FIV La Giulesti si vreau sa stiu cu cine ati facut si cum a decurs.
Am vazut pe prima pagina ca la Giulesti costa 1400 euro mai sunt valabile aceste preturi?
In cazul in care nu se obtin ovocite sau embrioni care este costul? Banuiesc ca este mai mic ,nu?
Cam cat costa tratamentul de stimulare cu aproximatie?
La cate zile dupa punctie are loc embriotransferul?
Scuze v-am bombardat cu atatea intrebari,dar vreau sa am parerea fetelor care au trecut prin asta.
FELICITARI PROASPETELOR GRAVIDUTE !!
SARCINI USOARE SI BEBEII SANATOSI!


in 2011 o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pestic spune:

Citat:
citat din mesajul lui smufurash

Citat:
smufurash bafta maine la test)

CYC, iti multumesc mult pentru sustinere!
E un defazaj intre mesajele mele si realitate - primul test l-am facut in urma cu vreo doua saptamani, insa povestea beta-hcg-ului meu e o adevarata odisee : am fost programata sa fac testul in ziua 14 de la ET, dar cum n-am avut rabdare, in z10 m-am dus la un laborator privat si l-am facut in regim de urgenta. Rezultatul... 6,2. M-am pus pe bocit, gandindu-ma ca, precum la precedenta sarcina cand in z11 de la ET hcg-ul a fost 8,6 si lucrurile au evoluat prost, la fel se va intampla si acum. In fine, m-am linistit putin la gandul ca mai am o sansa cu stelutele inghetate, nefiind nevoita de data asta s-o iau de la capat cu stimularea.
M-am dus resemnata la clinica in z14 pentru a efectua testul, insistand sa-mi accepte la dosar si rezultatul celui de laboratorul extern, pentru a avea dovada implantarii. Nu a fost insa nevoie, deoarece rezultatul lor a indicat valoarea 16. Cresterea era la limita - o dublare la aprox. 72 de ore.
Evident, m-au programat la un nou test in ziua 16 cand, pentru prima data, am avut senzatia ca o fiinta extrem de firava se agata cu toata forta de viata si pentru care fiecare crestere oricat de mica insemna o batalie castigata. Valorea beta-hcg-ului crescuse la 35 - dublarea la 48 de ore era evidenta. Din acel moment, m-am cocotat in varful patului, punandu-ma pe clocit si refuzand sa fac orice altceva.
Pentru urmatorul test am fost programata in ziua 21 de la ET. Perioada scursa a fost una intre agonie si extaz; aveam momente in care ma simteam gravida, urmata de altele in care nu mai simteam nimic. M-am dus la clinica unde, in asteptarea rezultatului, mi s-a facut si o ecografie care nu mi-a lamurit prea mult situatia. La insistentele mele intrebari daca se vede ceva, raspunsul lor era acelasi: sa asteptam rezultatul testului de sange. Si, dupa vreo 4 ore, rezultatul a venit: 468 !!! Testul arata in mod clar o sarcina care, 3 zile mai tarziu, a fost evidentiata ecografic. Vineri i-am facut prima "poza" - e implantat acolo unde trebuie si, la dimensiunea de 5,9 mm a sacului ovular, e dezvoltat normal.
Ma rog la Dumnezeu sa fie sanatos si sa mi-l tina acolo pana la termen!

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> 6+

smufurash, Felicitari!!!!!!!!!!!
Sarcina usoara si la termen!!! Ma bucur tare mult pt tine! Sanatate multa iti doresc tie si buburuzei din burtica

MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, Endometrioza grad I

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

claris, multumesc pentru urari si-ti doresc sa ai parte cat mai repede si tu de bucuria asta! E un singur bebel, nu sunt mai multi , stiu sigur.


aruam, eu am facut procedurile la Giulesti, cu prof. Marinescu, si au decurs... normal. Adica, pe scurt, trebuie sa-ti faci intai analizele de pe lista lor, apoi vei face niste investigatii in spital, atat tu (histerosalpingografie, histeroscopie, colposcopie), cat si sotul tau (spermograma si spermocultura), dupa care, cand vei fi programata, incepi procedura.
Costul primei proceduri este de 1400 euro. Daca nu se recolteaza ovocite, platesti 1100 euro; daca se recolteaza ovocite, dar nu se obtin embrioni, se plateste costul intreg, adica 1400 euro (preturile sunt in euro, dar se platesc in lei la cursul oficial din ziua platii).
Nu-ti pot spune cu aproximatie un pret pentru medicamentatia de stimulare, deoarece aceasta e stabilita de catre medic si e personalizata. Diferentele pot fi mari intre dozele stabilite pentru o femeie si alta, sau se pot folosi medicamente diferite. Iti dau un singur exemplu: daca inhibarea o faci cu Diphereline, te costa aprox. 30 ron/zi, dar daca faci cu Orgalutran, te costa vreo 150 ron/zi.
Dupa punctie , embriotransferul poate avea loc la 2 zile, la 3 zile sau la 5 zile (asta se stabileste impreuna cu embriologul). Pentru a face ET la 5 zile, este necesar ca in ziua a 3-a sa ai minimum 6 embrioni de calitate pentru a fi cultivati in continuare pentru stadiul de blastocist (ziua a 5-a).
Sper ca ti-am fost de folos. Iti doresc mult succes!

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Citat:
citat din mesajul lui pesticsmufurash, Felicitari!!!!!!!!!!!
Sarcina usoara si la termen!!! Ma bucur tare mult pt tine! Sanatate multa iti doresc tie si buburuzei din burtica

MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, Endometrioza grad I

Maaama pestic, ce petrecere ai incins aici! Multumesc si-ti doresc si tie sanatate, mult noroc si copii sanatosi!
Sotul meu zice ca tre' sa fie buburuz , ca doar baietii sunt mai puturosi si se implateaza mai tarziu. Deh, spirite independente...

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

buna fetele!
nu am mai intrat nici eu de mult timp ptr ca am avut ceva probleme..

fetelor ce sunt proaspete gravidute- felicitari din suflet si sarcina usoara pana la capat!

many-am citit despre tine si nu pot sa cred!si mie imi e o frica....
la mine dublu test a iesit ok..bebelul e bine deocamdata ptr ca am mai ramas doar cu unul..celalalt s-a oprit in evolutie si acum sunt si eu cu morcovu!am inrosit internetul la cat am citit despre ce se intampla in cazul meu..am fost la eco si i-am auzit inima lui bebe luptator..insa celalalt bebel mai e acolo si inca mai are lichid amniotic in saculet..dar a inceput sa se micsoreze-ceea ce e bine..dar stau in fiecare zi cu sufletul la gura..insa au urcat in abdomen si nu s-au vazut prea bine la eci si de asta sunt un pic ingrijorata..o sa repet eco peste 2 saptamani sa vad ce imi zice..merg la alt dr ca sa ma asigur eu ca e totul ok..

cyc-pup fata si iti doresc multa multa bafta!multumim ptr suport!esti o mina de aur si pozitivism la casa omului!

la toate fetele!

Doamne ajuta pana la capat!
+14

Mergi la inceput