PRIETENE FARA TITLU (76)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Denisa pai atunci daca tot va trebuie lasa pe alta data camera ca-i o necesitate cere si tu niste karate(completezi setul de lasat la fata si la nora
Nici lui Rares nu-i placeau masinutele cand era mai mic. Cred ca nu le intelegea utilitatea...habar nu am. Chestia este ca avea o surioara mai mare care umbla de colo colo si era mult mai interesant de privit si mai apoi de alergat dupa ea sa-i ia ce avea ea in mana. M-am plans si eu ca rares se joaca prea mult cu papusi, dar degeaba, nu era cazul. Ii plac masinile , i plac jucariile si este cel mai fericit atunci cand apare un baiat in zona.
Ingrid sanatate si o noapte buna si calma sa aveti!! Primisem si eu de la cineva sfatul sa le pun sare calda pe piept!! N-am reusit, si doara nu mirosea a nimic.
Mira, eu ma apuc in fiecare luni de fitness. Saptamana trecuta ziceam ca am sa rup banda aia la sala. Din pacate miercuri s-au imbonlavit prichindeii si gata cu sala. Eu pot merge doar atunci cand ei sunt la gradi. Am mai incercat eu acasa cu ceva DVD si cu Wii dar nici o sansa!!!
Petrecere frumoasa maine sa aveti.
Si e merg cu ceva prietene. N-am nici un chef! Chestia este ca-i intr-un loc unde este organizata petrecere de ziua feeii si banuiesc eu ca va fi cam tambalau. Imi placea mai mult daca ieseam cu prietenele la o cafea intr-un ambient mai calm. Asta este acum, am intrat in hora, o sa joc!
ma duc si eu la culcare!!! Noapte buna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele!
LA MULTI ANI! Sa traim, nu?
Sanatate la bolnaviori!
Ingrid nu stiu ce metoda cu ceapa ai incercat. Ai mei cer singuri ceapa cand sunt bolnavi: ceapa infipta-n furculita, pusa in borcan la capul patului. Foarte eficienta la respirat bine. Cat despre educatie, nu era vorba despre pian sau desen sau sport, cat despre faptul ca eu chiar cred ca exista copii care ori nu-s interesati la o anumita varsta de anumite lucruri, ori mai tarziu au probleme la scoala fiindca nu pot nici macar sa stea pe media aia pe care merge scoala. Si daca poate avem norocul sa avem copii cu abilitati diverse, care fac lucruri in mod natural, altii nu-s asa si e dureros pentru ei si parintii lor si totusi si ei trebuie sa faca scoala. Eu de asta nu-mi permit sa cred ca nivelul cerintelor (cateva cifre la grupa mare, la pregatitoare) e prea scazut si chiar si asa sunt copii care nu stiu. Nici nu mai stiu de la ce am zis asta, oricum evident ca in masura in care poti si copilul vrea trebuie sa il implici in activitati "extra-gradi" care-i fac placere si care ii aduc ceva in plus.
Daniela si Mira, distractie placuta!
Restul fetelor? Unde va petreceti?
Denisa, succes in demersurile tale legale! Oricum, tu esti de admirat ca poti sa-ti sustii drepturile, iar ei ca sunt receptivi totusi. Asa cu camera, nu-l lasa. Colegul de apartament zici. Eu curand ii voi zice "dusmanul din patul meu" (sau cum era filmul ala?)
Moni, parca seamana Diana cu Ana. Nu stiu de ce. Asa matzaiete.
Eu ma pregatesc de serbare. La 11 e.
In rest, nu am zile prea bune. Asta ca sa fiu draguta. Ca ele de fapt sunt jalnice.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
O primavara frumoasa si un 8 Martie minunat!
Am dus copila la gradi, dupa ce o noapte intreaga a dormit adanc, n-a tusit deloc. A recuperat dimineata, era putin ragusita, insa aveau de terminat ceva pentru mame la gradinita si na, am riscat. Febra nu, stare generala buna. E ok Pulmex.
Denisa, cum e copila? cine stie de ce i-a venit sa vomite, si-o fi facut greata de ceva. Sper ca e bine.
Am inteles cu cadoul, tu esti pestisor, uitasem. Ca si fratii mei. Unul in 4, altul in 16 martie. Cam complicati, visatori si generosi.
Bee, aveam o ceapa taiata in felii si impachetata intr-un prosop. Cand a mirosit si a auzit ca vreau sa i-o pun pe piept, a facut ca trenul.

Citat:
Eu de asta nu-mi permit sa cred ca nivelul cerintelor (cateva cifre la grupa mare, la pregatitoare) e prea scazut si chiar si asa sunt copii care nu stiu.

Nu stiu si le va fi greu, cum spui tu, ca la scoala sa faca fata presiunii. Vor merge foarte repede cu cifrele, pentru ca se presupune ca le stiu de la gradinita. Si le va trebui un efort in plus. Eu am ales o cale de mijloc: se joaca si para-joaca pana ii iese pe nas, picteaza, deseneaza, construieste etc, dar putin timp pe zi avem o scurta activitate: ori citit, ori mate, ori pian. De placere le face ca se plictiseste de multe ori, n-are frati cu care sa interactioneze, numai parintii si bunicii. Rareori apare si nepotul sau mai vine finuta ori avem vecini...
Plus ca nu-s intransigenta cum poate par. Daca nu vrea, asta e. Nici nu recuperez data viitoare, ca nu suntem la scoala.
Citat:
Nici nu mai stiu de la ce am zis asta, oricum evident ca in masura in care poti si copilul vrea trebuie sa il implici in activitati "extra-gradi" care-i fac placere si care ii aduc ceva in plus.

Dar spune tot ce vrei, pentru mine e interesant sa ascult si alte puncte de vedere. Nu dam examen aici si nici nu detinem vreuna adevarul absolut.
Ce aveti mai cu sotii? Auzi si tu, ca in filmul ala cu Katherine Hepburn si Douglas? Vad ca si Denisa e dornica de .
Am momente cand imi vine literalmente sa-l spanzur de limba (problema lui e ca vorbeste, iar eu vreau liniste, el e dornic de comunicare, eu ba), cu toate acestea mai las de la mine, mai lasa de la el...dupa atatia ani de casnicie si 21 de cand ne cunoastem, stim cand sa evitam o cearta.
Daniela, sa petreceti frumos azi.
Cristina, e totul in regula la voi?
La fel si restul fetelor, Moni, Anda, Ursu, Mira

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LA MULTI NAI DE 8 MARTIE SI DE LA MINE!
De sarbatorit,sarbatoresc prin scoaterea firelor,mintenas merg.
A aparut fratelo cu un buchet de trandafiri si cu un set colier + bratara turcoaz ,astea mi le-a luat din Italia.La domnu' colegu' i-am dat de grija sa nu mai ia iar flori,ca el s-a pus de a luat flori de 1 martie .

Diana a fost ok,e la gradi acum.Tudor tot la ai mei,tot la fel de prost doarme noaptea si e cam marait ziua,plus ca nu e prieten cu laptele.Aseara l-a fentat ca i-a pus un pic de nesquiq in el si pana la urma l-a baut.Azi iar n-a mai vrut defel,plimba bibele si serveste pe toata lumea cu el,dar el nimic.macar mananca mancare.

Legat de faza cu cifrele si eu zic ca e bine ca macar pe-alea sa le stie bine inainte de a merge la scoala,mai ales ca acum is dusi copiii la scoala si la aproape 8 ani Drept e ca eu nu m-am agitat,dar mai avem timp un an jumate,in plus cred ca o sa le invete ei oricum mai sistematic la pregatitoare.
Aseara i-am citit Dianei Aventurile baronului Munchausen,uitasem de ea,noroc ca a depistat-o ea.Dupa aia am pus-o sa mai citeasca niste cuvinte,asa de noapte buna si s-a descurcat binisor.Ea ar mai fi stat ca de obicei,dar si asa era ff tarziu.
Na ma duc sa ma echipez.E soare afara,dar cam cu dinti .


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Eu abia acum am terminat treaba. Am reusit sa fac mancare sa-i hranesc pe prichindei..sa-i culc. Am curatat si baia si acum repede sa ma imbrac sa fug la megapetrecere. Bleah

LA MULTI ANI TUTUROT FEMEILOR SI MAMNELOR!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

LA MULTI ANI DOAMNELOR! O ZI FAINA SA AVETI!!!
Eu sunt la un ceai verde,Emma a fost destul de ok,dar na eu cica am lucrat de acasa,de obicei am randament, ieri insa a fost mai scazut,dar e bine ca e ok si merge si la pian astazi,sunt curioasa ce iese cu lectia de voce
Moni-tin pumnii sa nu doara si sa fii ok.
Bee-cum zicea si Ingrid-a mea baga joaca dar printe, cate 10 min de mate sau de pian sau isi puen ea muzica si asa danseaza si se joaca, eu sunt de acord. SI la gradi tot asa fac,au cate15 min de mate si 15 min de citit si apoi 1h afara sau 1h de desenat,colorat,pictat.Mie nu mi se pare greoi deloc,ci chiar f.variat si fain, in loc sa invarte aceleasi lucruri toata saptamina.
Mira-sper ca esti mai binesi ti-a tihnit restaurantul.
Daniela-distractie placuta.
Ingrid-ma bucur ca Diana e ok si e la gradi. Eu le-am dus azi cutii de bomboane al profe ca nu am avuttimp de flori,oricum le-am mai dus cafele si donuts vinerea trecuta si s-au bucurat.Mai inca nu il impus cpe colegu' doar ma supara cand il ia gura pe dinainte si apoi se comporta ca si cum nu s-a intamplat mare lucru, sau nu aprecieaza mereu cate fac...
Cris-mai scrie si tu 2 randuri.

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Denisa inca nu m-am dus, abai la 6 diseara avem intalnirea. Acum pe aici prin casa, cu toate ca mi-am spus ca nu mai fac nimic tot nu pot sta.
Vreau sa ma spal repede pe par, in jumatate de ora Daria are Dansuri si trebuie dusa la scoala de muzica. David la ora 5 are sport, si trebuie si el pregatit. acum sunt la vecini se joaca putin afara. E asa frumos la noi.
Ingrid si sora-mea tot pe 16 martie e nascuta. Fata ei cea mica, se sarbatoreste maine si cumnatu-meu pe 13. aproape tot familionul pesti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Gata, home.
O zi cu copii, serbari, alergatura. A fost dragut pe ici pe colo! Noroc cu Ana mea ca am simtit si eu ziua femeii (mamei).
Sotul meu si-a dat foc rau la valiza. Mai mult decat rau. Cu toata dragostea mea, loc sa mai las de la mine eu una nu mai am. SI cum noi in loc sa ne certam vocal de data asta ne-am certat virtual prin mailuri e si mai nasol. Ca ce e scris acolo ramane, iar el sa zicem doar ca a fost cam prea putin elegant. Asa ca acum e exilat sa petreaca ziua mamei cu mama lui. Sunt rea stiu, dar si problemele sunt grele. Si mie mi-e putin cam greu sa inghit la infinit. Asa ca e in time-out de 3 zile, sa-si revizuiasca atitudinea. Sau sa se relaxeze, ca acasa o fi stresat.
De fapt una peste alta, mi-e cam greu sa trag singura carutza. Exceptand faptul ca e membru cotizant financiar in casa, responsabilitatile, implicarea, grija si atentia lui pentru aboslut orice, sunt 0. Nu e normal asa. Aaa si cu pretentii. Pretentii de genul sprijin moral si sa-l trag eu dupa mine, sa-l dezmeticesc si sa-l motivez. Pai suntem adulti sau ce suntem?
Da, sunt cam suparata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Bee-realx,desi te inteleg perfect, ca si eu simt asta uneori cand sta la munci pina la 8-9 seara..si i-am zis ca ce face cu banii aia, se duuce cu ei pe lumea cealalta,pe bune acuma,..dar de meseria se pare ca e pe primul loc unoeri.. La mine cu Emma ce o mai duce la balet, o ia si ii citeste seara la culcare, a si merge la cumparaturi,e sarcina lui-doar la cele de casa si alimentare..Dar cine stie, poate le mai da D-zeu niste minte pt ce conteaza in viata mai mult...
Tu bea un pahar de vin, vezi un film fain si gata..o sa treaca
Moni-esti ok,ce mai zici.
Ingrid-voi ce faceti?
LILI SI CRIS!!!!-...dati un semn mai....

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna seara prin zona si eu.
DENISA mersi de intrebare,sunt ok,erau doar niste fire.Faza e ca dermatologul s-a cam "crizat" ca de ce mi-a scos chirurgul cicatricea? Ca nu trebuia ... Nu de alta dar la astea,daca le scoti pe motiv estetic,exista riscul sa se refaca,uneori chiar mai mari decat inainte.Deci fiecare cu "interesul" si punctul lui de vedere.
BRANDUSA imi pare rau ca si la tine e asa "roz" atmosfera.Ce sa zic,la noi e ca la tine,dar pe invers Vorba Denisei ia un pahar de vin si relax.Si io oi fi singura azi,ca Ghita se duce sa doarma cu taica-su,ca iar a sunat ca ii e rau (dealtfel zilnic suna sa ne spuna ca " e grav bolnav" ,asta chiar de tot la 2 zile merge Ghita pe la el ) Dimineata la prima ora oricum trebuie sa il duca la medic sa ii schimbe sonda.Raman io cu Diana - proaspat sosita de la mami.Tudor a ramas acolo.Azi i-a scos Ghita si vreo ora la plimbare,ca a fost mai frumos afara.Io n-am mai avut chef sa ies dupa ce am stat vreo ora jumate la usa la dermatolog

Mda ,trebuie sa inchei ca Diana deja ma solicita sa ne jucam "de-a ceva" .Nu stie inca de-a ce


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput