Copil nascut de o mama cu sifilis

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andas spune:

"Nu pot sa comentez ceea ce spui tu ,cred ca e inutil.
Eu am invatat ca in viata trebuie sa fiu toleranta ,sa-i ascult si pe altii ,te inteleg ca nu poti iubi copii altora numai ca argumentele tale cu singele tau ,cu carne si aberatiile aste nu ma fac decit sa trag concluzia ca esti o persoana f.egoista si rautacioasa din cale afara.Si asta e problema ta ,probabil ca si prietenii pe care ii ai ,daca ai ,trebuie sa aiba anumite criterii pt.ca altfel nu poti sa accepti pe oricine in viata ta.
Cind copilul meu imi spune mami te iubesc mult,mult de tot ,daca nu are singele meu pt.mine nu conteaza absolut deloc.Mai mult,sint mindra ca acest copil e asa fericit ,si eu la fel"

Perfect ai punctat Marumiha!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Eu dupa ce am citit postarea Tiliei am ajuns la concluzia ca unii parinti biologici ar trebui sa mearga la psiholog inainte sa li se dea dreptul la a avea copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

[/quote]

Ce-o avea sula cu prefectura, nu stiu. Da, putem sa vorbim despre fata aia care facuse o pasiune pentru mine daca-i cazul. Dar, stai, nu-i cazul, depre altceva e vorba in topic! Mai sa fie, cand lipsesc argumentele orice merge, corect?
[/quote]

Tilia- ha ha ha.....iar ma faci sa rad.....frumos vorbesti....sula cu prefectura....e uite "draga mea" ca are legatura.nu o vezi?? nici nu ma asteptam sa-ti dai seama de tine.Sincer chiar nu pot sa ma cobor la nivelul tau sa-ti explic....
vrei argumente?? ce-ti trebuie tie fetita argumente??pentru ce?chiar nu m-as obosi sa-ti explic tie ce inseamna adoptia.E inutil.tu nu poti intelege pentru ca intervine limita......!!!!!
cu riscul sa mi se dea avertisment insa nu ma pot abtine .....oare ce cauti tu la subiectul asta? se vede ca nu ai preocupari de vii aici si cauti ce???
pacat ca sunt oameni care gandesc asa...carnea din carnea lui..eu una as da o lege celor ca tine si NU le-as da voie sa faca copii...decat sa iasa ca tine ingusti si limitati mai bine .....sa se piarda gena!!!!!!!!!!!!!!!!!!111
nu stiu de ce ti se mai raspunde la prostiile care le debitezi...si culmea! mai faci si pe desteapta si vii cu niste explicatii de rad in hohote!!!
Mi-e mila de tine,si iti doresc sa ajungi intr-o zi sa vezi un pic,doar pentru un minut dincolo de limite!!!Dar din pacate cred ca nu vei putea face asta.....
si lasa filozofiile ,cartiile ca nu ma impresionezi...daca ai avea cea mai mica cultura iti spun eu ca nu debitai toate tampeniile astea aici......
pacat ca exista in scoli asfel de cadre didactice.....eu daca as avea copilul la tine in clasa ce ai face?l-ai marginaliza ca e adoptat?? crede-ma ca nu ai mai iesi intreaga din scoala sau de unde profesezi tu! si nu-ti doresc sa ai de a face cu una ca mine.....aici e doar un forum dar nu cred ca ai tupeul sa-i spui unei mame adoptatoare toate prostiile astea in fatza.....cel putin daca mi le-ai spune mie...ha ha ha ha ha ha ha ha ha //// vai si amar/////

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Fetelor, va inteleg supararea cauzata de postarile Tiliei.
Dar cred ca aceasta polemica nu mai are nici un sens...Realitatea este ca unii oameni nu pot fi convinsi cu argumente sa simta intr-un anume fel care noua, celorlalti, ni se pare poate absolut firesc. Acesti oameni exista printre noi, in societate (reala sau virtuala), ne intalnim si interactionam cu ei, fie ca vrem, fie ca nu. Nu ne inteleg si nu ii intelegem. De multe ori nici nu putem accepta diferentele dintre noi. Dar a-i combate nu duce nicaieri pentru ca pur si simplu nu putem noi sa schimbam oamenii care nu vor ei insisi sa se schimbe. Nu spun sa ne resemnam, ci sa nu ne consumam energia aiurea. Trebuie sa constientizam existenta unor astfel de persoane si sa evitam sa interactionam cu ele pe cat posibil. Scuze de toata filozofia asta off-topic...dar chiar cred ca nu are rost sa mai intretinem cu posturile noastre pro si contra aceasta polemica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Perfect de acord cu IepumicAstfel de oameni vom intalni tot timpul si astfel de pareri deja le-am auzit si in jurul meu, din pacate.

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Ai dreptate iepuric-Eu nu am inteles un lucru ,si anume de ce Tilia posteaza aici ,am senzatia ca vrea sa ne provoace sau se simte bine cind cineva o contrazice.
De obicei, cine posteaza aici o face pt. informatii , sfaturi ,incurajeri, in nici un caz pt. provocari.Mai ales pt.fetele care sint la inceput de drum si au nevoie de optimism,incredere ,sustinere ,nu de proasta dispozitie din partea unora care sint lipsiti de sensibilitate.
De obicei oamenii care citesc ,au studiat mai mult si sint mai pregatiti decit altii ar trebui sa fie mai buni ,mai intelegatori ,mai sensibili ,din pacate nu se intimpla mereu asa.
O zi buna



Mami di Marco

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_75



Ce-o avea sula cu prefectura, nu stiu. Da, putem sa vorbim despre fata aia care facuse o pasiune pentru mine daca-i cazul. Dar, stai, nu-i cazul, depre altceva e vorba in topic! Mai sa fie, cand lipsesc argumentele orice merge, corect?
[/quote]

Tilia- ha ha ha.....iar ma faci sa rad.....frumos vorbesti....sula cu prefectura....e uite "draga mea" ca are legatura.nu o vezi?? nici nu ma asteptam sa-ti dai seama de tine.Sincer chiar nu pot sa ma cobor la nivelul tau sa-ti explic....
vrei argumente?? ce-ti trebuie tie fetita argumente??pentru ce?chiar nu m-as obosi sa-ti explic tie ce inseamna adoptia.E inutil.tu nu poti intelege pentru ca intervine limita......!!!!!
cu riscul sa mi se dea avertisment insa nu ma pot abtine .....oare ce cauti tu la subiectul asta? se vede ca nu ai preocupari de vii aici si cauti ce???
pacat ca sunt oameni care gandesc asa...carnea din carnea lui..eu una as da o lege celor ca tine si NU le-as da voie sa faca copii...decat sa iasa ca tine ingusti si limitati mai bine .....sa se piarda gena!!!!!!!!!!!!!!!!!!111
nu stiu de ce ti se mai raspunde la prostiile care le debitezi...si culmea! mai faci si pe desteapta si vii cu niste explicatii de rad in hohote!!!
Mi-e mila de tine,si iti doresc sa ajungi intr-o zi sa vezi un pic,doar pentru un minut dincolo de limite!!!Dar din pacate cred ca nu vei putea face asta.....
si lasa filozofiile ,cartiile ca nu ma impresionezi...daca ai avea cea mai mica cultura iti spun eu ca nu debitai toate tampeniile astea aici......
pacat ca exista in scoli asfel de cadre didactice.....eu daca as avea copilul la tine in clasa ce ai face?l-ai marginaliza ca e adoptat?? crede-ma ca nu ai mai iesi intreaga din scoala sau de unde profesezi tu! si nu-ti doresc sa ai de a face cu una ca mine.....aici e doar un forum dar nu cred ca ai tupeul sa-i spui unei mame adoptatoare toate prostiile astea in fatza.....cel putin daca mi le-ai spune mie...ha ha ha ha ha ha ha ha ha //// vai si amar/////

Mami de Alexandru....minunea mea!!!
[/quote]

Deci nu ai argumente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Eu dupa ce am citit postarea Tiliei am ajuns la concluzia ca unii parinti biologici ar trebui sa mearga la psiholog inainte sa li se dea dreptul la a avea copii.



Cam tarziu, eu am ajuns la concluzia respectiva prin adolescenta. Si nu unii, toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui marumiha

Tilia-
Citat:
Exista destul de multe teorii care raspund chestiunilor astora mult mai bine decat pot incerca eu. Printre altele explica si de ce barbatii cu ochii albastri cauta partenere cu ochii ... albastri, de ce exista ceea ce noi numim atractie sexuala samd.

Personal nu o sa am nicio zvacnire daca un copil pe care-l nasc eu nu-mi seamana, pentru ca stiu ca e al meu. In afara certitudinii asteia, cu cat un copil din familie seamana mai mult cu familia, cu atat o sa fiu, in mod natural, mai iubitoare fata de el. Da, da, stiu, sunt o fiinta crude si nedezvoltata emotional, voi iubiti in mod egal toti copiii din lumea asta , asta e, mai acceptati si alte pareri.

Si mai lasati-o moale, n-am zis niciodata ca ar fi copiii adoptati mai cu mot sau mai fara mot decat cei biologici. Am zis ca eu nu cred ca as putea iubi un copil adoptat cat de mult mi-as iubi copilul meu. Si da, faptul ca stiu ca nu e sange din sangele meu si carne din carnea mea conteaza. De fapt, primeaza.

Nu stiu daca ati citit cartea ,, Sophie a ales". Eu bine, in caz ca as avea doi copii - unul biologic si unul adoptat - cate dintre voi - si nici nu trebuie sa recunoasteti aici, doar in sinea voastra - ati sacrifica copilul biologic ca cel adoptiv sa traiasca?



Nu pot sa comentez ceea ce spui tu ,cred ca e inutil.
Eu am invatat ca in viata trebuie sa fiu toleranta ,sa-i ascult si pe altii ,te inteleg ca nu poti iubi copii altora numai ca argumentele tale cu singele tau ,cu carne si aberatiile aste nu ma fac decit sa trag concluzia ca esti o persoana f.egoista si rautacioasa din cale afara.Si asta e problema ta ,probabil ca si prietenii pe care ii ai ,daca ai ,trebuie sa aiba anumite criterii pt.ca altfel nu poti sa accepti pe oricine in viata ta.
Cind copilul meu imi spune mami te iubesc mult,mult de tot ,daca nu are singele meu pt.mine nu conteaza absolut deloc.Mai mult,sint mindra ca acest copil e asa fericit ,si eu la fel.


mami di Marco

Poze


Doamne fereste, bineninteles ca prietenii mei trebuie sa indeplineasca anumite conditii pentru a-mi fi prieteni. Ma crucesc, serios. Voi nu aveti criterii in viata? Bineinteles ca nu accept pe oricine in viata mea, off, ipocrizia e in floare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui analias

Asa ma port eu cu elevii mei: sunt corecta cu ei, nu ii ofer unuia mai mult decat celorlalti, nu discriminez. Ma rog, ar fi multe de spus, pentru ca ii iubesc cu adevarat pe toti - si pe premianti, si pe mediocri, si pe cei care abia tin pasul.

Dar ca mama ... nu pot vorbi doar de 'a fi corecta' in relatia cu copilul meu.

Ceva insa imi scapa: de ce se discuta 'limitele' unei mame - nu conteaza daca e naturala sau adoptiva??? Ca profesor, mie nu mi-a venit niciodata ideea de a discuta 'limitele' unor colegi dascali, desi sunt destui cei care doar predau, fara a avea si daruirea obligatorie profesiei. Nu zic ca sunt eu profesorul cu motul cel mai mare, insa vin dintr-o familie de dascali cu daruire, sunt a treia generatie la catedra si iubesc din tot sufletul ceea ce fac. Insa nu iubesc in mod egal toti copiii: am invatat acasa, apoi mai tarziu pe bancile facultatii, ca iubirea nu are unitati de masura STAS, deci nu putem iubi mai mult sau mai putin.

Sunt tare fericita ca nu am simtit niciodata limite, asa incat pot fi si mama si profesor :). Altfel nu as fi avut curaj sa fiu nici una, nici alta.




Mai, mai, ce usor aruncam cu vorbele. Chiar asa, iti iubesti toti elevii cu adevarat? Ti-ai da viata pentru ei? Iti rupi tie de la gura sa le dai lor? Le duci mancare, haine, ii tii in brate, ii pupi, ii ingrijesti cand sunt bolnavi? Ai alege intre viata a doi copii de la scoala si viata copilui tau, viata lor?

Nu stiu, mie mi-ar fi rusine sa spun enormitati dintr-astea. Sau poate nu m-am uitat la destule telenovele.
Ce usor spunem ca iubim, cand de fapt simtim o afectiune superficiala.

Mergi la inceput