*LMA!!*Puiuti de Randunici 2008! (481)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Teodora, multa multa sanatate! Habar nu am remedii homeopate in generale, Ariel si Sovi sunt beton aici. La Sof am folosit alternanta ibuprofen/paracetamol si la febra mare, supozitoare cu novocalmin sau diclogesic. Si cand am fost in vara internate din cauza salmonellei, i-au bagat algocalmin in perfuzie, ca avea peste 40 temperatura. Si cand citesti prospectul de la algocalmin...si cum nu se mai prescrie intr-o gramada de tari...no, numai bolnavi sa nu fie! Saraca Antonia, nu s-a bucurat cum trebuie...Sa fiti sanatosi toti patru!

Mrlh, ma bag sa te trec in lista! Si data ta a nasterii ( ca sa ne faci cinste, nu de alta )?

Siluan e acasa cu fratiorii lui. E ingrijit cu multa dragoste de Simo si de familia lui, dar drumul e lung si greu, si...asta este...au nevoie de gandurile noastre bune tot timpul! Sa nu va opriti sa va rugati pentru ei niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui teodora racz

Mariana dau raportul!Tudor fara febra,Antonia nu a mai avut de azi noapte dar acum are 37,7si o doare capul;mie a inceput sa-mi curga tare nasul si parca tusesc mai tare;macar nu ma mai dor ochii,am inceput sa ma mai misc;Tudor cand ma vedea intinsa ma tot punea sa ma ridic si sa-mi iau compresa de pe frunte;
Acum a inceput si sotul dar i-am dat deja medicamente si sper ca sa-l ocoleasca;
Multumesc de felia cu branza mi-a lasat gura apa!

Teodora! Offf, mami...dupa cum se vede incet, incet treceti si peste raceala asta...Eu va doresc sanatate si ma gandesc tot timpul la voi . Ti-am mai oprit inca o portie , nu am mai reusit sa te servesc ieri.

Mariana, mamica de Bianca Alessia, berbecutza mea draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrlh

Buna fetelor!

Scuze ca am disparut pentru o perioada, dar stau
foarte prost cu timpul. Scriu de pe telefon, asa ca e
posibil sa fac si ceva greseli.
In primul rand trebuie sa-i urez sanatate multa
Teodorei si puiutilor ei.
In al doilea rand sunt datoare cu un "La multi ani!"
si numai bucurii, sanatate si noroc sarbatoritilor
carora n-am apucat sa le transmit toate cele bune.
Despre noi: Delia - 11.04.2008, iar Monica - 17.07.2010.
Delia este nascuta la Medlife, iar Monica la clinica Isis
(multumesc sovieticai pentru asta).
Noi am avut o alarma falsa (cred, sper) de probleme
cu amigdalele. Delia are niste ganglioni maricei,
iar medicul a zis ca poate fi un semn de infectie.
In plus mi s-a parut ca are amigdalele cam mari,
desi nu s-a vaitat ca o doare ceva.
Prin urmare sambata dimineata eram la recoltat
analize. O parte din ele sunt gata si se pare ca
a fost alarma falsa. Vsh-ul, proteina C reactiva si IgM
au iesit normale. Acum asteptam rezultatele
la exudat. Sper ca totul sa fie bine.


mrlh!
ca totul sa fie bine!
Asteptam vesti!

Mariana, mamica de Bianca Alessia, berbecutza mea draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olgutzika

Teodora, multa multa sanatate! Habar nu am remedii homeopate in generale, Ariel si Sovi sunt beton aici. La Sof am folosit alternanta ibuprofen/paracetamol si la febra mare, supozitoare cu novocalmin sau diclogesic. Si cand am fost in vara internate din cauza salmonellei, i-au bagat algocalmin in perfuzie, ca avea peste 40 temperatura. Si cand citesti prospectul de la algocalmin...si cum nu se mai prescrie intr-o gramada de tari...no, numai bolnavi sa nu fie! Saraca Antonia, nu s-a bucurat cum trebuie...Sa fiti sanatosi toti patru!

Mrlh, ma bag sa te trec in lista! Si data ta a nasterii ( ca sa ne faci cinste, nu de alta )?

Siluan e acasa cu fratiorii lui. E ingrijit cu multa dragoste de Simo si de familia lui, dar drumul e lung si greu, si...asta este...au nevoie de gandurile noastre bune tot timpul! Sa nu va opriti sa va rugati pentru ei niciodata

Olga mami de Vlad-Alexandru si Ioana-Sofia

You must be the change you wish to see in the world! ( Mahatma Gandhi )



Olgutzica! Mami, m-am ingrozit cand am citit ce a patit Sof . Sanatate multa va doresc!

De cazul lui Siluan am aflat si eu de la tv, multumim pentru info.
Bunul Dumnezeu sa ne asculte rugile si sa-si arate puterea milostivirii Sale.


Mariana, mamica de Bianca Alessia, berbecutza mea draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Buna dimineata randunici!

V-am pregatit cafeaua si ceaiul aromat….poftiti de serviti!


M-am trezit dis de morning “voios de pionier” hotarata sa va spicuiesc momente din viata mea…nu de alta dar vreau sa ma cunoasteti mai bine….Trecem rapid peste copilarie, adolescenta si “tineret mandria tarii” caracterizandu-ma pentru toate perioadele ca o fiinta timida si speriata de viitor. Mi-am luat serviciu, m-am “scolit” pe parcurs si inca mai am de aprofundat unele cunostinte. M-am casatorit cam “tarzior” (asa spuneau femeile din anturajul mamei la timpul acela) la 25 de ani cu randunoiul cu care sunt si in prezent dupa o “prietenie” de doar 1 an si jumatate. Prietenie care a fost marcata de imbolnavirea parintilor mei si plecarea la scoala de “epoleti” a fratelui meu. Casatorindu-ma, din cauza ca nu ne-am permis sa ne cumparam macar o garsoniera, m-am mutat la soacra mea….cu care locuiesc si in prezent. Acomodarea mea in “lucrurile” socrelei mele a fost foarte grea…..dar dat fiind faptul ca sunt o fire deschisa si cu “capul plecat” (ma mai doare si pe mine din cauza pozitiei si-l mai ridic din cand in cand, da’ fara folos..) si dupa principiul nu ma supara, nu o supar..convietuirea noastra este cat de cat buna…bineinteles ca sunt si exceptii de la regula….dar asta e, unii asa sunt sortiti indiferent de ce ar face. Si anii au trecut , si ma uitam cu ochii in lacrimi la copii de pe strada…nu va ganditi ca am avut unul din noi probleme..nu..pur si simplu randunoiul nu vroia pentru se gandea el ca va fi trecut pe locul 2….Dar bunul Dumnezeu a permis si s-a intamplat minunea, am ramas insarcinata la 38 de ani, m-am dus cu o colega de serviciu sa-mi faca “intrarea” la medic si nu va spun ca am iesit de acolo sarind in sus de bucurie (si acum imi dau lacrimile re-traind acel moment). M-am lasat de fumat si de cafea (eram o fumacioasa inraita iar lichidul zilnic pe care il consumam era cafeaua..nu dati..nu dati..stiu ca greseam). Sarcina am avut-o fara greturile matinale, fara sa am repulsie la mirosuri si mancarici..ce mai..de vis in comparatie cu alte mamici. Singurul inconvenient a fost ca spre sfarsitul sarcinii am avut HTA si am fost atent monitorizata. La 37 saptamani de sarcina m-am internat in spital, bineinteles ca din cauza HTA, nici nu vreau sa-mi amintesc ce m-au stresat cu “luarea” tensiunii din 3 in 3 ore si cate cazuri am vazut pe acolo….dar in saptamana 38 s-a nascut prin cezariana, iubirea mea draga avand 3.200 kg si primind nota 9. Eeei… si de aici au inceput toate, perioada de sarcina a fost linistea din inaintea furtunii. Bianca nu reusea sa suga bine (cica nu mi se formase bumburezele), nu mai spun de “furia laptelui” si inchipuiti-va o asistenta si o infirmiera mulgandu-ma de zor si eu tipand de durere, emotii sa scapam de icterul fiziologic, frica sa nu-si ia Bianca compresele de la ochi cand i se facea terapia, teama sa nu ma stresez prea tare si sa fac temperatura, ca nu-mi dadea drumul din spital, sa fie Bianca bine la controlul medicului pediatru…ufff … asteptam sa ajung acasa, sa fac si eu baie..ca parca statusem in salbaticie…si fazele cele mai tari de la terapie au fost cand aduceau copiii la alaptat pe un carucior cu doua nivele (parca erau de la room service), din cauza ca numele meu de familie este pentru unii greu de pronuntat mi-o dadea mereu ultima…si mai era si la nivelul de jos al caruciorului…imi inchipui ce simtea mititica cand treceau asistentele cu carutul peste praguri…dar a trecut si am ajuns acasa…socrela racita, mama mea nu putea sa vina, stiam ca nu trebuie sa fac nici un efort dupa operatie dar…am spalat, am facut mancare, am imbaiat singura, omu’ statea si el pe langa mine…a trecut. Stres ca parca Bianca nu suge cat trebuie, doar lua in greutate normal, intram in panica din orice, nu-mi convenea nimic…norocul meu a fost ca am o pediatra care m-a pus pe linia de plutire si sunt foarte multumita de ea si in prezent…au trecut 5 luni…….Bianca nu adormea decat in brate…cum o puneam in patut parca o puneam pe foc, ce mai ..avea senzorii de miscare activati….Cand Bianca avea 7 luni a trebuit sa ma intorc la serviciu si sprijinul meu de nadejde a fost si este si in prezent randunoiul meu cel vesnic “tanar si nelinistit” (copil schimbat, hranit, plimbat si culcat conform program) …..au trecut cu sanatate 1 an, 2 ani si acum avem 2 ani si aproape 11 luni…bineinteles ca au fost mici raceli ca la mai toti copiii dar au trecut….si pojarel in prima saptamana de cresa si asta la 2 ani, ma durea sufletul cand o duceam la cresa si o lasam plangand….a trecut…nu mai plange, chiar si in week-end vrea la copii…sunt foarte multumita de doamnele de acolo, isi dau tot interesul pentru ei…cam asta am avut sa va spun….mamaaaa ce-am mai scris.

Pupici si alea, alea…stiti voi!
Nu mai am timp sa pun si emoticons la poveste!


Mariana, mamica de Bianca Alessia, berbecutza mea draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrlh spune:

Multumesc pentru noutati Olgutza!
Data mea de nastere 16.10
Pentru cine intreba de alternative naturiste va redau ce a scris la un moment dat Sovi:

Extract din mladite de merisor - Plantextrakt - Din categoria:Gemoderivate
Indicatii terapeutice: Sindromul intestinal, colite, colibaciloze, tranzit perturbat (diaree sau constipatie);

Tinctura de afin – PlantExtrakt - Din categoria:Tincturi afectiuni Metabolice
Indicatii terapeutice: Adjuvant în forme usoare de diabet non-insulinodependent, diaree, infectii intestinale si urinare.

Tinctura de salvie - PlantExtrakt - Din categoria:Tincturi afectiuni Digestive
Indicatii terapeutice: Intern - tulburari dispeptice (flatulenta, inflamatii ale mucoasei intestinale cu diaree), transpiratie exagerata

FORMULA COMPLEXA 24 - PlantExtrakt - Din categoria:Homeopate
Actiune terapeutica : Este o formula complexa cu caracter antidiareic cu spectru larg,

probiotice:
http://www.armonianaturii.ro/Phyto-Enterol.html*productID_694-detalii_produs
http://www.sanavita.ro/Colostru-cu-Probiotice.html

pt febra:
FORMULA COMPLEXA 1 - PlantExtrakt - Din categoria:Homeopate
Extract Scoarta Salcie


ce am folosit acum la sasa si a fost foarte bun, e Baraka. sunt niste bilute minuscule de inghitit, facute special pentru copii. sasa n-a avut nici o problema sa le inghita, ii dadeam la inceput cu suc, sa il aburesc, acum ii dau cu apa. la el a debutat raceala la fel, cu tuse NON-STOP! ma ingrozisem.

uite din prospectul baraka:
http://www.magazin-naturist.ro/suplimente-alimentare-nutritive/baraka-100-mg,-24-capsule--610
* BARAKA este un supliment benefic persoanelor cu tuse persistenta, restanta dupa raceli sau viroze si persoanelor cu o sensibilitate pronuntata a aparatului respirator si care racesc frecvent...
desigur, asta alaturi de siropul de tuse si eternul aerosol cu ser-lamaie -solutie prospan. vijelios i-am dat in cap tusei. mai luptam cu ceva muci, dar nu e grav.
eu la recomadarea pediatrei i-am mai pus si tinctura de propolit in ser-lamaie asta primavara, cand dadea in bronsiolita deja. si cu asta i-a trecut! nu ca la tine ar fi cazul, dar sa stii ca exista si altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrlh spune:

Sper sa nu fi fost postat de altcineva, nu sunt sigura. Eu am un fisier in calculator in care am salvat diverse lucruri pe care le-am considerat eu utile de-a lungul timpului. Nu intotdeauna tin minte cine a postat sfaturile respective, asa ca nu dati cu pietre daca va citez fara "autorizare".
Tin minte ca si Naty scapase de o tuse sacaitoare cu Baraka.
Olgutza tu cum te descurci cu amandoi copiii? Din postarile tale se simte fericirea si parca o lejeritate, totul vine de la sine. Fericirea o am si eu, dar cu lejeritatea stau mai prost. Delia, fata cea mare descopera lumea si ar vrea sa stau cu ea tot timpul sa ne jucam, "sa cololam", "sa facem mancale", iar cea mica nu mai e chiar mica la aproape 8 luni deja exploreaza, vrea si ea atentie non-stop. Iar eu din pacate sunt una singura si trebuie sa ma ocup si de gospodarie: mancare, spalat, calcat, etc. Am o bona care ma ajuta si de care sunt foarte multumita, dar evident fiecare din cele doua matze ar vrea sa stea cu mine tot timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrlh spune:

Completare la remedii naturiste si homeopate:
"eu pt febra, cand a ajuns la 38.5 i-am dat extract de scoarta de salcie si de coacaz negru (prima pt febra, al 2-lea ca un antibiotic naturel) de la plantextract si m-am pus pe pozitii sa vad daca mai creste, sa ii pun si sosete ude cu otet, diclogesic, etc"
si
"Fetelor,eu am reusit minunea de a opri diareea cu pastile de afine naturale ERIDIAROM;costa in jur de 8 ron si eu am semnat pe proprie raspundere ca nu-l mai internez pe copilasul meu de 2 ani si 4 luni;am venit acasa,i-am dat mancare de regim si 5 pastile/zi;din acel moment au incetat durerile de burta si diareea;el avea 7,8 scaune pe zi;este bun si pt.copii si pt.adulti;eu l-am incercat de 2 ori pe copilasul meu si de fiecare data am avut parte de rezultate f.rapide;va doresc sanatate!"
Revin si spun ca sunt fragmente din informatiile postate aici pe forum, nu sunt din "stiinta mea". Din pacate nu ma pricep la homeopate, desi cred ca ar trebui sa studiez mai in detaliu acest aspect, caci cred ca poate inlocui cu succes medicamentele alopate, mai ales in formele mai usoare ale bolilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:


mrlh pentru informatiile transmise!
Le-am notat si eu in carnetel.
Eu ii dau Biancai pentru cresterea imunitatii, Baraka 1 capsula/zi, 10 zile, 1 saptamana pauza, dupa care ursuleti cu echinaceea dupa aceeasi schema (asa ne-a prescris medicul pediatru)timp de 2-3 luni.

Cum v-au iesit rezultatele la exudat?


Mariana, mamica de Bianca Alessia, berbecutza mea draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

randunici!

V-am pregatit inca o tura de si ceai....vi le las la receptie .
Ce liniste este ! Sa fie de vina, oare, timpul urat de afara?

si mai revin, nici gand ca o scapati de mine !


Mariana, mamica de Bianca Alessia, berbecutza mea draga

Mergi la inceput