Inscrieri gradinita 2011-2012 - se mai da spaga?!

Inscrieri gradinita 2011-2012 - se mai da spaga?! | Autor: fiona67

Link direct la acest mesaj

Salutare,

Cum la gradinitele de stat sunt si cate 40 de copii intr-o grupa stau si ma intreb: se mai da spaga pentru retinearea unui loc?! Noi n-am intreprins nimic in sensul asta, desi inscrierile incep in mai.
Mie mi se pare cam absurd sa "platesc" locul in conditiile in care sunt 40 intr-o grupa.
Voi ce stiti?!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui fiona67
Cum la gradinitele de stat sunt si cate 40 de copii intr-o grupa stau si ma intreb: se mai da spaga pentru retinearea unui loc?!

Pe noi ne intrebi?
Intreaba direct directoarea gradinitei sau, si mai bine, in scris ministerul invatamantului sau primaria de care apartine gradinita. Conform legii informatiilor de interes public, ultimii sunt obligati sa-ti raspunda in termen de 30 de zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Vaai, cum de nu m-am gandit?!
"Capcaunul" apreciez la maxim reply-ul tau!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Eu nu am auzit de 40 de copii in grupa, max 30...dar ma rog or fi...
Eu una, in afara de un buchet de flori nu am dat nimic, desi am vazut diversi cu bratele incarcate de pungi de cadouri.
Pasii normali sunt urmatorii: mergi si intrebi directoarea cand se depun dosarele si ce trebuie sa contina. Mai intrebi si daca exista vreun motiv sa nu-l inscrie.
In ziua inscrierii mergi la prima ora si depui dosarul.
E drept ca la o alta gradinita a facut figuri ca nu are locuri, dar cine stie, ca poate reuseste, ca sa mai trec...desi era langa domicliu...cand am vazut ca tinteste la spaga, am plecat la urmatoarea gradinita fara sa ma mai uit inapoi.
Detest ideea de spaga.


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelaf spune:

Buna
Cine nu detesta "spaga" in tara asta ? poate noi mamicile care din momentul in care e un embrion trebuie sa dam sa fim realiste,, asta-i tara romaneasca
insa in situatia in care ma aflu as fi dispusa sa joc cu cartile pe masa cat? deoarece mai avem un an si ar fi de grupa pregatitoare si incepem scoala ne-am mutat din sec 2 acum fiind in sec 4 si cand am fost la gradinita 133 pur si simplu mi sa spus ca nu au locuri sa mai trec pe acolo
insa sunt convinsa caci dacasa as avea o cunostinta s-ar rezolva cu taote ca am auzit prin parinti caci sunt si 40 de copii in grupa,, vorba mamicii de mai sus care a spsu pt ce sa mai dau spaga daca sunt deja 40 de copii?
dar situatia te impinge cate-odat
va urez succes tuturor si multa sanatate daca aveti ceva sugestii, s-au cunostinte sunt pregatita:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Si mie mi s-a cerut spaga pentru inscrierea fetitei la gradinita,mi se pare inaccpetabil,ar trebui filmate si date la tv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena
Si mie mi s-a cerut spaga pentru inscrierea fetitei la gradinita,mi se pare inaccpetabil,ar trebui filmate si date la tv

Care va sa zica, sa filmeze altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelaf

Buna
Cine nu detesta "spaga" in tara asta ? poate noi mamicile care din momentul in care e un embrion trebuie sa dam sa fim realiste,, asta-i tara romaneasca
insa in situatia in care ma aflu as fi dispusa sa joc cu cartile pe masa cat? deoarece mai avem un an si ar fi de grupa pregatitoare si incepem scoala ne-am mutat din sec 2 acum fiind in sec 4 si cand am fost la gradinita 133 pur si simplu mi sa spus ca nu au locuri sa mai trec pe acolo
insa sunt convinsa caci dacasa as avea o cunostinta s-ar rezolva cu taote ca am auzit prin parinti caci sunt si 40 de copii in grupa,, vorba mamicii de mai sus care a spsu pt ce sa mai dau spaga daca sunt deja 40 de copii?
dar situatia te impinge cate-odat
va urez succes tuturor si multa sanatate daca aveti ceva sugestii, s-au cunostinte sunt pregatita:)

ionelaa

Pai si e singura gradinita in zona?
Concret am auzit de la pers care au dat la prima strigare ca deh...le trebuia neaparat gradinita aia: 100 E + 1 cutie bomboane + flori. Cand le-am spus ca am incercat si eu la gradinita aia, m-au intrebat nonsalant "si dece nu i-ai pus 100 E in plic, ca rezolvai imediat...uite noi am rezolvat". Am preferat alta gradinita decat sa fac asta. Si nu cred ca la gradinitele unde directoarea se preteaza la mizeria asta umbla cainii cu covrigi in coada.


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelaf spune:

wow mi se pare foarte mult 100 Eur si flori si bomboane
asa ceva simbolic un parfum,, ,max dar chiar prefer sa-l tin acasa anul asta 2011-2012 decat sa dau atat doar nu iese de acolo savant, sa fim cinstite maximul pentru comunicare sa se pregateasca de sc. 45 de min sa stea cuminte
va multumesc mult insa ma depaseste suma
succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Mie un parfum nu mi se pare simbolic...pai e min 2 mil...si nu as da nici atat ca sa imi faca serviciul de a inscrie copilul, care de fapt e dreptul meu.
Dar totusi, de ce nu incerci la alta gradi?


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Fetelor mi se pare woow ca vi s-au cerut doar 100 de euro.Mie mi s-a cerut si 300 de euro+cadouri si nu orice fel de cadouri ci doar un anumit parfum,un cartus de tigari doar o anumita marcasi am refuzat sa platesc acest"pret"pentru un drept ce yi revine copilului meu.Sper sa reusim sa ne inscriem picii la gradinita Doamne ajuta

Mergi la inceput