Zmeurici de iulie-august 2009 (14)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

motana ASA e, sa iesi pe plus trebuie sa ai peste 50 copii. Atunci musai un spatiu de peste 600mp, rezulta o chirie de peste 2000 euro. Sunt multe de spus, eu am vrut sa deschid si acum 3ani. Am umblat la toate institu#539;iile, te omoare īnainte sa incepi ceva. Si de una singura nu am nicio sansa, prea mult#259; munca si alergatura. ASA ca vorba sotului: mai bine de banii aia cumparam un ap. Īl dam in chirie si am salariul lunar fara mari batai de cap.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Am simtit miros de primavara si am venit sa va uram una frumoasa si cu cat mai multa verdeata.
Noi suntem bine, bebele inca face figuri la mancare, mai nimic nu pot manca din ce gatesc, cu toate ca mi-e pofta, dar cand vad mancarea ma ia greata instant. Ceva cruditati, compot, dropsuri de menta, iaurt, cam asta pot manca. Bia are de cateva zile scaune moi, e pe regim de cateva zile si e mai ok, de la dinti i se trage, zic eu, stau vreo 2 sa ii sparga. Toata ziua striga "Tata", tare ii mai duce dorul, cand il vede intrand pe usa e asa de fericita, Doamne! Apoi musai sa se joace cu el, "tata" in sus, "tata" in jos. Intr-o dimineata am mers la analize si a ramas cu ta-su. A dat peste apa mea termala, si da-i cu "mama", m-a cautat peste tot in disperare, noroc ca am ajuns acasa la scurt timp.
In alta ordine de idei, azi si maine cica o sa fie cald, dar de maine seara iar precipitatii si frig. Uof...

corina ce bine vb Maria ta . Imi pare rau pt incident. E varsta nazbatiilor, oricat am sta cu ochii pe ei, tot mai fac cate o boacana

gioa sa va traiasca finuta!

moniland felicitari pt job si spor la cautat bona/cresa!

bely cand o mai vedem pe surioara?

clara f frumoase hainutele!

noce blogul alinei downunder il gasesti aici http://cuvintelaplimbare.wordpress.com/

Gata, fug, plange pe langa mine, vrea papa

de si10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Salutam tufa!
Noce, se vede ca sunt profana, nu? pt mine vegan e egalcu vegetarian. am inteles ce zici tu acolo.
Giova, jur ca mie imi vine sa-mi iau familionul si sa ma duc incotro vaz cu ochii. Astia care ramanem pe aici suntem ori matsochisti ori inconstienti, pe bune. Chiar ieri ii spuneam lui al meu ca acuma suntem si noi ca-n occident, nu ne mai distram, suntem robotizati, dar nivelul e de cacao, mizeria la ea acasa, oricati bani am avea, tot in praful si gunoiul caracteristic ne invartim, tot peste aceeasi oameni dam.
Adriana, eu le-am remarcat pe fetele din Canada pe sus pe la subiectele despre copii. Am cunoscut personal pe o fata din CA de pe form si e super, ca sa nu mai vorbim de Mqqmica noastra. Imi dau senzatia ca sunt unite,sufletiste si deschise la cap. Cat despre preturile ca-n vest de la noi, da-mi voie sa te contrazic, la noi sunt tot timpul mai mari decat la ei, la tot, nu mai vorbesc de mancare, se face specula la greu.
Elenada ai o mandreata de printesa! papam falcutele si pulpitele Si cavalerul e un frumos desigurce sa mai spun ca ma tot repet, ai copii ft reusiti, sa-ti traiasca!
Inutsa, eu gateam - mancam exclusiv ce imi facea pofta. Si dupa ce ma ratoiam la fructiera din baie, atacam din nou potolul la noi e frig rau deja.
Bely, we frumos dc va weekenditi prelungit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Uliasi, imi pare rau .

Corina, pupam Mariuca mica, sa ii treaca. Am vazut-o si eu cu urarile de martisor .

Am vazut si creatiile Clarei. Foarte frumoase! Iti doresc succes!

Am admirat-o si pe Maria Catalina.

mQQm, concediu placut! Super e pepitzelul! Stie si culorile !

Cat despre copii si "performantele" lor, comparatiile nu isi au rostul. Fiecare are ritmul lui. Si pana la urma si noi suntem diferiti si ei sunt si vor fi si e foarte bine ca e asa. Si eu ii mai compar pe ai mei si ma minunez cat de diferiti sunt. Dar ma bucur de fiecare in parte, de fiecare realizare a lor. Sigur de-a lungul vietii imi vor oferi surprize de toate felurile .

V-am zis ca si eu as vrea sa il dau pe Vladimir la cresa? Doar ca si la noi sunt probleme mari cu inscrierile si m-am trezit f. tarziu. In ditamai orasul sunt doar 5 crese. Pe de alta parte, am inteles ca sunt conditii foarte bune, sunt bine ingrijiti. Eu as prefera cresa bonei, dar depinde de la caz la caz.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Inutsa, ce surpriza frumoasa, multumesc

Legat de Canada, am si eu niste prieteni care au plecat in vara acolo cu doi copii mici. Au viata frumoasa, mai buna ca Romania, n-au muncit deloc de cand au ajuns acolo, el e platit sa invete franceza, ea face facultatea, copiii la gradi, totul pe banii statului. Plus chirie, mobila integrala ikea (in Romania e un lux sa-ti mobilezi toata casa ikea), casa frumoasa cu terasa si veverite in gradina, etc. Eu mai citesc uneori blogul lui www.bogdancristescu.com/bogdancristescublog/Blog/Blog.html" target="_blank">aici, iar ea scrie frumos pe fb.
Noi ne gandeam ca ar fi o varianta sa mergem sa stam 3 ani, sa luam cetatenia si cate o diploma canadiana, iar cu ele sa cautam joburi in dubai, qatar, unde americanii si canadienii sunt super platiti, super apreciati. Asta ca noi tot tindem spre caldura.

Motana, venim saptamana viitoare, luni-marti, chiar ma gandeam ca poate ne vedem la diverta. Noi mergeam in Plaza, nu stiu daca e si in Afi. Cu adoptia nu-i gand nou, noi vrem familie cu copi, 4-5 acolo, dar nu prea avem spor la facut. Ne-am bucura de un copil venit pe orice cale, tot de la Dumnezeu vine.

Bely, la voi la bona e ca la cresa, mai multi copii, socializare, joaca, masa mare. Cred ca e frumos, am citit ca si in Franta se practica sistemul. La noi n-as avea incredere in bone, poate e o impresie falsa, poate doar mai emigrante, cafenii si cu ochii alungiti

gata, pauza mea de pranz s-a incheiat. duminica frumoasaa!

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Salutare fetelor,ce zi frumoasa a fost azi si vad acum la pro tv ca vine iarna de maine.

Bine ziceti ca sunt diferiti copiii,al meu parca e un mosneag deala tipicar,totul trebuie pus intr-o anumita ordine,daca lasi o bluza pe un scaun iti atrage atentia sa o iei sa o pui in sifonier,jucariile trebuie sa le pun tot timpul intr-o anumita ordine,aseara am pus repede una anapoda si dimineata a vazut,a luat-o si a pus-o unde stia el ca sta deobicei.Afara cand iese are un anumit traseu,nu se poate abate de la el.
In rest noi suntem bine,sanatosi,inca mai are semne unde a avut bubitele alea,sper sa dispara,ca ma enerveaza rau.

toti copiii

mami fericita de baietel Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Hello!
Noi azi am fost la Szeged. Vremea ca la noi..... Caldut, dar innorat.
Am citit tot, dar va nominalizez cānd intru de pe comp. De pe telefon e mai greu cu bolduitul.
Va pup si o duminica frumoasa sa aveti.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Buna fetelor

Noce mi-ai dat de lucru cu blogul prietenului vostru. Citesc la el de cateva ore. L-am luat de la inceputuri si imi place mult cum scrie si ce scrie. super.

Va pup fetelor

elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti

"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste" - Paulo Coelho


Infertilitatea este o boala. A avea un copil nu trebuie sa fie un lux

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

noce de azi dimi am lasat balta totul casa, copii, sot si stau si citesc pe prietenul vostru din `canada...scrie super misto...noroc ca de la 1 doarme Anastasia si am reusit sa citesc aproape tot blogul...scrie as frumos ca maine as pleca in Canada chiar daca e frig si zapada cat casa
`Cand va intoarceti in bucuresti? pate ne vedem cu copilasii si vb de emigrare

pupici la toata lumea si we placut

ps: cica vine iar zapada...nah asta e ar tb sa ma obisnuiesc cu ea daca vreau canada
hai ca s-a trezit si si Anastasia ma striga...s-a dus cititul


_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


ce fac mamicile si zmeuricile?
Noi de dimineata am fost pana in Metro. Sunt reduceri de 40% la jucarii. Asa ca Marco si-a luat un Lego, iar Edi un set de curatenie(matura, mop, faras si maturica). Ii place la nebunie, matura peste tot.

La noi e frig afara...a si fulguit putin, la Alba zicea ca ninge bine de tot.

Elena ai dreptate...si eu m-am gandit sa stau o perioada fara dieta, si ju pt. ca am sarit din una-n atla, ci ca ba am tinut-o ba nu a tinut-o. as vrea macar miercurea si vinerea sa tin si eu post. Iar dupa ce venim din Spania sa ma apuc de dieta si Zumba.
Inesa of mami...greu cu greturile astea...hai ca mai ai putin, doar nu te-or tine pana la sfarsit.
Lucialu stiu ce zici...noi am fost plecati 3 ani in Italia, acolo as mai merge sau oriunde in Europa, dar parca in America/Canada...nu...e mult prea departe.
Noce nu stiu ce sa zic...am o prietena care a plecat acum 1 an in canada si nu e chiar roza situatia...au dus-o destul de greu la inceput...ce casa la curte...stau in apartament. pana nu si-a gasit sotul ei un job full time, le-a fost tare greu. acum nici nu stiu cum se mai descurca, ca nu prea am mai avut timp sa citesc pe blogul ei.
Si verisoara mamei mele e acolo...ea nu lucreaza inca, doar el...dar isi permit multe...parintii ei sunt acolo 6 luni din 12, merg toti 4 in Mexic si alte destinatii. acum cred ca depinde de noroc si profesie. cam ca si la noi in tzara. si aici daca ai bani o duci foarte bine, daca nu....iti mananci nervi si te necajesti pt. tot.
Cornelia ce mai fac copiii? si eu prefer cresa versus bona. Daca aveti si conditii misto la stat, e super. eu cred ca numai din aug/sept. il duc pe Edi, tot unde e si Marco...asa ca mor cand ma gandesc cati bani vom carta lunar.
Anemona ce tare e Alex...un mare tipicar.
Bibuga, lui Tomi! sa va traiasca baiatul, sa creasca mare si sanatos! Numai bucurii sa va aduca!
Dienuta hai intra si zi-ne cum e la casa noua?
Adriana si tu cu blogul dat de Noce? hai ca l-am salvat si eu...sa vedem cand am timp sa citesc.

fete va si o duminica frumoasa sa aveti.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput