Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(57)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

MMammarutza - mersi de raspuns,medicul a zis sa mai astept dar parca nu mai am rabdare ca este destul de grav daca se confirma.am mai vorbit si cu alt medic de la Polisano Sibiu si acum astept si raspunsul dansului.la tine nu au fost diferente asa mari,nu?
am inteles ca sunt diferente dar sunt mai evidente la sfarsitul sarcinii si procentual nu atat de mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Ceci, felicitari!! ce tare, tripleti! deosebit, sa fie intr-un ceas bun, esti o norocoasa! eu am avut greturi mari la gemeni. mi-a fost foarte rau.. dar a trecut totul in sapt 12.
am o cunostinta cu tripleti care au 2 ani. a fost greu la inceput, dar e happy acum, bineinteles!

Mispii, stiu pe cineva care are gemeni baieti, de 5 luni si a nascut in sapt 28 din cauza acestui sindrom. a stat cu bebeii la incubator 3 luni si apoi acasa. acum sunt bine. cred ca unul din baieti avea 500 g.. la limita, dar uite, acum e sanatos tun! tanara este sora colegei mele de salon de cand am nascut. am pastrat legatura cu colega, asa ca ii pot cere telefonul sorei ei. ce zici?

Sugubina, in sfarsit iesim si noi afara, azi ne-a confirmat pediatra. ma gandeam la tine ca ai fost p'afara rapid cu Puficele. ce bine! prin ce parc iesiti de obicei?

intrebare pentru profesionistele de gemeni cand vor sa manance in acelasi timp, cum procedati?? care este tehnica? dar cand plang? si sunteti singure acasa..

si o intrebare retorica: oare cum este mai bine? sa ai ajutor, dar sa te streseze (soacra, mama)si sa n-ai intimitate, liniste. sau sa te straduiesti singura, sa n-ai bataie de cap decat cu gemenii? dar cu muuulta oboseala.

astept gravidutele la termen sa ne dea vestea cea mare!
succes tuturor!

cu drag, Adishor + Porumbitzele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzi-tzi spune:

elenacatalin, ai intrebat de rotarix... nu am fost foarte atenta daca ti-a raspuns cineva. Noi l-am facut, era cam 300 lei un vaccin. Se fac doua doze la interval de o luna, ambele pana in 6 luni. e foarte simplu de administrat, direct in gurita lor. daca mai vrei sa stii si altceva si pot sa iti raspund, cu mare drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

mis inseamna ca unul fura din mancarea celuilalt
asta va cauza nasterea lor mai devreme

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

MISSPII, sa stii ca si la mine la un moment dat, ptr. vreo 2 sapt. a crescut diferenta dintre pitici si atunci a fost momentul la care dr. mi-a amintit despre acest sindrom. Din fericire, la mine, fetita a recuperat repede si acum sunt sensibil egali. Eu iti doresc sa ai si tu parte de acelasi lucru.
In caz contrar, sa stii ca acum tehnologia in cazul nasterilor premature este extraordinar de avansata. De ex., dr. meu din Ungaria mi-a spus ca la maternitatea din Debrecen recordul s-a produs in septembrie 2010, cand s-a nascut un bebe de 370 gr., care dupa 5 luni de spitalizare a plecat acasa sanatos! Deci se poate! Sunt convinsa ca in marea majoritate a maternitatilor din Romania ar fi fost declarat avorton, dar in strainatate, pe langa dotari, exista si o alta mentalitate!

Multa sanatate tuturor mamicilor si bebelushilor!



29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici de gemenasi,
Pe 8 Martie au susit prematur si bubulinii mei (Eva Maria 1970 grame si fabian Mihai 2330 grame). Eu sunt bine dupa cezariana, ei sunt destul de bine, adica baiatul papa la biberon, iar fata a avut pana azi perfuzie si tubulet in stomacel pt alimentare, ieri a papat un pic la biberon si sper sa treaca total la biberon cat de curand.
Sunt cam ingrijorata dar...
Va pup si revin cand o sa pot.

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monas

Buna mamici de gemenasi,
Pe 8 Martie au susit prematur si bubulinii mei (Eva Maria 1970 grame si fabian Mihai 2330 grame). Eu sunt bine dupa cezariana, ei sunt destul de bine, adica baiatul papa la biberon, iar fata a avut pana azi perfuzie si tubulet in stomacel pt alimentare, ieri a papat un pic la biberon si sper sa treaca total la biberon cat de curand.
Sunt cam ingrijorata dar...
Va pup si revin cand o sa pot.

34+


Bun venit prichindei grabiti Eva Maria si Fabian Mihai!! Recuperara usoara!!

Felicitari Monas! Recuperare usoara si tie!!! Si sa va intoarceti acasa bine,sanatosi cat mai repede!!!



]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

MONAS, asta da cadou de 8 martie! Felicitari, sa fie sanatosi! Nu fi ingrijorata, te rog!! Copiii o sa fie bine, greutatile lor sunt foarte bune. Tubul de gavaj nu trebuie sa te ingrijoreze. Ai mei s-au nascut la 37 sapt. cu aprox. 2250 gr fiecare si au avut cateva zile tub de gavaj, dar mai ales noaptea. Fii optimista si fii langa ei, sa te simta aproape! refacere usoara si sa ajungeti cat mai repede acasa!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

adishor_1975 sa ne pove cum a fost afara. Reusesti sa ii scoti singura sau mereu tre sa ai ca si mine o a doa persoana?

Asta cu mancatu in acelasi timp-una o pun la titi asa de ogoiala si alta la bibe; apoi schimb.Cand plang..mai greu, tiu mana pe una si pe alta in brate, apoi schimb. Cand ma latra degeaba mai le si las in patut, si minune mare-mai maraie putin si tac. Deobicei cand avem urlaciune degiabista sunt obosite. (tehnica testata)

Ei, intrebarea ta cu ajutoru soacra/mama este exceleenta! Sa va povestesc exemplu azi: sotu lucreaza toata ziua, si fiind frumos afara am zis sa vie mama ca sa iesim la pranz cu ele. Normal ca nu pot iesi singura , si am nevoie de cineva, unu duce carutu, unu un bebe si apoi o pers se intoarce dupa bebedoi.
Domne ce figuri mi-a facut! Ca de ce sa iesim acu la 13-14 si nu mai devreme pe la 11 (ele mai dorm dimi, si au o masa pe la 12-13 asa ca putem iesi la fix in jur de 14); ca cum sa vie ea si maine ca e obosita si dimineata poate ea gati ca dupamasa si seara e obosita, ca are si ea programu ei si ca nu poate doo zile la rand! M-A UMPLUT DE NERVI! daca puteam iesi singura cu carutu si doo bebe pe cuvant ca ma lipseam.

In rest o chem pe ea sau socrela doar daca tre sa plecam si eu si Pufi; socrela lucreaza in timpu sapt si e disponibila doar seara; pe cand mum poate doar dimi; ceea ce e prost rau pt mine, ca fetele sunt f cuminti dimi, si asa mai pot sa lenevesc si eu dupa prima sculare, mai dorm vreo 2-3h si apoi chiar si dupa a doa sculare mai dorm vreo ora. Si asa se face 12 asa, si sunt si eu fresh,si ele cuminti si ne putem incepe ziua!

A si socrela e genu OBSEDAT de curatenie; nu va zic ca cum vine se arunca pe aragaz sa il spele?!

Monas felicitari !!! Bine ati venit pe lume Eva si Fabian!O sa fie bine ai sa vezi, sa fii linistita! Pune poze cand poti. Pupici.

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Fetelor - mersi mult de raspunsuri,pe langa acest sindrom mai este la unul si cordon bivascular,asa ca fac aminocenteza saptamana viitore.am vorbit la Sibiu si a zis sa nu stau pe ganduri ...asa ca medicul de la Sibiu o sa-mi zica o clinica de la Cluj unde sa ma duc deoarece cordomul bivascular da sindrom Down ,asa ca plec sapt viitoare ,sper sa fie bine,ca nu mai pot nici sa ma gandesc ca se intampla ceva.va pup pe toate.

Mergi la inceput