Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(57)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Noi ne-am hotarat la acest carut:

carut

Sa inteleg Ariadna33 ca nu-l pot folosi pana la 2 ani? De ce?

Raportez ca am baut vin rosu , cam 100 ml la 2 zile, ah ce bun a fost!

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo1981 spune:

Buna fetele
Am fost ieri seara la medic si ne-a dat o veste buna, avand in vedere ca am stat cuminiti mi s-a lungit colul cu un 1 cm aprox, aveam 2.68 cm dupa cerclaj acum avem 3.57
Asa ca ne putem misca mai mult, imporant e sa nu facem efort fizic sa nu apara contractiile
dar macar un stres in minus
Iar fetitele sunt ok si grasunele, dimensiunile lor indica ca sunt cu o saptamana mai mari decat termenul lor de conceptie (noi avem 24 de saptamani si 2 zile si ele sunt de 25 de saptamani si 1 zi)
ambele cresc la fel si au aprox acelasi gramaj (740 si 726 gr)
Deci suntem in grafic si parca sunt si eu mai linistita acum
Dar m-am obisnuit cu "lenea" de acasa asa ca parca nu mai duc asa lipsa mersului la serviciu si a nebuniilor de acolo.
Incepem sa amanajam acum camera fetitelor, daca e dupa mine o sa fie o multime de chestii roz pentru bebite
24+ +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Camelia, felicitari pentru alegerea caruciorului, arata a fi un carucior bine facut, in care copiii vor sta foarte confortabil in el! Eu nu am zis ca nu-l poti folosi pana la 2 ani, cred ca ai inteles gresit, orice carucior poate fi folosit pana la 3 ani si unele chiar pana la 4, insa depinde de necesitatile fiecaruia. Daca stai la curte sau la parter si nu e nevoie sa cari 22,5 kg pe scari sau sa-l tot rabatezi si sa-l pui in masina zi de zi, il poti folosi mult timp. Eu stau insa la etajul 1 si cat au fost copiii bebelusi am carat zi de zi caruciorul pe scari pentru ca a fost mai important confortul lor, dar acum s-au marit si nu vor mai petrece asa mult in carucior. Practic am nevoie de un carucior pentru a-i transporta pana in parc, ca acum merg in picioare dar obosesc distante lungi... Si apoi mai vreau sa frecventez si alte parcuri decat cel de langa casa de care ni s-a cam acrit, am nevoie de un carucior pe care sa-l tin in masina si sa-l dau jos cu usurinta, sunt o piticanie de 1,53 si 47 kg, nu ma pot lupta cu 20 kg in fiecare zi, pune carutul, desfa carutul.
deci eu am vorbit in numele meu, astea-s necesitatile mele, dar vad ca majoritatea mamicilor au decis sa schimbe caruciorul dupa 1 an si cateva luni pe un carucior sport, usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Camelia, s-a latit tare pagina de la linkul ala, se citeste foarte greu, vrei sa modifici si sa-l pui pe astahttp://www.dat-babyhus.de/Kinderwagen/Zwillingskinderwagen/ADBOR-Duo-mit-Schwenkrad::5049.html , ca e mai scurt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Multumesc fetelor .
Ariadna, toti 4 bunici sunt in oras. Toti sunt pensionari dar mai au activitati sa mai castige un pic. Tatal sotului are 81 ani, iar mama sotului are grija de mama ei care are 93 ani.
Dar eu nu vreau sa implic bunicii pt ca am nevoie de ei intr-un we sau dupa mesele cand am eu un alt program. Nu pot sa-i fortez non-stop.
Cresa privata nu este la noi. Daca as avea bani as face eu.
Manumanu, eu am nevoie pt 9 ore/zi si sa gateasca pt ele. Am aflat de 2 bone disponibile cu recomandari buna si urmeaza sa iau legatura sa vad daca se baga la 2 copii.
Fetitele sunt mari, Laura mananca singura, Irina inca nu. Amandoua vor sa urce si sa coboare singure scarile. Comunicarea cu ele merge bine. Ma gandesc ca e mai usor decat cu un copil mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CAMELIA28

Noi ne-am hotarat la acest carut:

carut



cum am mai zis,eu am avut pt inceput carucior Tako,si anume www.babycomfort.ro/produse/230-carucioare-scaune-auto/243-tako-carucioare-copii---sisteme-3-in-1/1627-carucioare-copii-gemeni--duo-driver-green.html" target="_blank">asta

vad ca la dimensiuni caruciorul ales de tine e similar cu al meu....eu am avut surpriza sa nu incapa in portbagajul masinii mele pliat decat cu rotile scoase (e vb de un Logan, in masina combi nu am incercat pt ca din mai am trecut la unul sport tip umbrela si pe monstru l-am dus la curte la pastrare ,dar cred ca nu e o problema ... portbagajul e mai mare)

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Viss, tin pumnii, bravo! ai ajuns la termen!! abia astept sa ne anunti

Sugubina, mi-am pus pozele pe picassa, acum sunt vizibile. sper sa mearga :)
mi-au placut muult pozele de la botez, ce haioase erau fetele cu palarioarele SA VA TRAIASCA!!

https://picasaweb.google.com/109206671729889516448

sa stiti ca si eu am poftit alcool in sarcina si inca mai poftesc. am bea sampanie, vin alb dulce si bere neagra. UF! a zis sotul meu sa fac pauza o zi cu alaptatul si sa o facem lata hi-hi!

caut si eu carucior, sa fie clasic, gemenii alaturati, am eu un fix. daca aveti reco, va rog. multumesc frumos.

in rest sunt bine, doar ca nu dorm... alaptez, apoi biberon, apoi scoatem aerul, si fiind 2 fetite... cam toata noaptea sunt bizi. dorm cam 2-3 ore.
voi cum va descurcati noaptea? orice sfat imi prinde bine.

tuturor gravidutzelor multa bafta! iar mamicilor succes cu puiii

cu drag, Adishor si porumbitzele Ioana si Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Elena_Catalin - am vazut pozele de la botez
ce frumos, sa-ti traiasca flacaii!! voinici si frumosi, si petrecere pe cinste!

cu drag, adishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

ADISHOR- vazui toate pozele. frumoase..foc. si in maternitate, era particulara, nu? avea niste desene cu pestisori pe peretii albastri..si pozele din spital,ele in incubatoare, tu si tati langa..apoi poza cu tati cu cele 2 landouri in mana..acasa cu cele 2 in brate..voi frumosi,mandri, fericiti..de viss
- eu am gasit un carucior tako, pe okazii, il iau dupa nastere, vreau sa vad ca am 2 buburuze apoi trimit pe cineva sa-l ia.este asta:
http://www.okazii.ro/catalog/52364597/carucior-gemeni-tako.html. de la 8 mil,mi l-a lasat la 6.off..sa fie copii astia sanatosi, ca vad ca norocosi sunt

36 SA+ viitoare mami de 2 buburuze:

AMR 6 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Monica, sunt convinsa ca lucrurile se vor aranja si vei gasi o doamna care sa le ingrijeasca si sa le iubeasca pe fete, sunt atat de dragalase si cuminti incat nu stiu cine nu le-ar iubi

Adisor, eu si cateva mamici de gemeni de aici de pe forum (AndradaP, adipapazi, elenacatalin) am ales acest carucior http://www.marco4bb.com/index.php?id=131&article=1855 si am fost foarte inspirate pentru ca nici nu e foarte scump, si isi face treaba cu varf si indesat, copiii mei au dormit foarte bine in el, are suspensii excelente si roata din fata pivotanta, nu se simt denivelarile ca la carucioarele cu roti mici. nu mai spun ca se manevreaza cu o singura mana, foarte usor. Acum copiii s-au marit si vreau sa iau un carucior sport mai micut, si pe acesta l-am dat in vanzare. Se potrivesc la el perfect port-bebeurile din poza (adica au fost comandate special pentru caruciorul asta).
Ti-am admirat si eu buburuzele si mi-am permis sa las si cateva commenturi... Sa va traiasca, sunt frumoase si delicate ca niste flori!

Mergi la inceput