Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(57)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

VISS, eu nu sunt experta, dar acelasi lucru pe care l-a spus MANUMANU l-am auzit si eu de la o prietena care a consultat un medic pediatru. Nu e bine sa folosesti termometrul si nici sa inveti bebele cu supozitor, ci efectiv metoda cu ceaiul de musetel e cea mai buna, dar si naturala.
Repet, e o chestie pe care am auzit-o si am inteles ca functioneaza, nu am incercat-o personal.

30 sapt. cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzi-tzi spune:

Si eu zic tot de ceai de musetel, mai ales ca sunt micuti acum. Poti sa le dai ceiut si intre mese, cand se scoala din cauza colicilor, plus ceva cald pe burtica (un scutec ceva). eu am folosit humana milkzucker insa pe la 4 luni ale bebicilor, atunci a fost nevoie. Mai bine vorbeste cu pediatrul, vezi ce iti recomanda. Dar nu ii obisnui cu termometru sau supozitor. Sunt inca micuti si trebuie sa se obisnuiasca organismul lor cu multe schimbari, nu trebuie sa il ajuti decat cand chiar e nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

mary1975 uau vine ziua cea mare! Ce emotionant. Te rog sa ne tii la curent. Iti tin pumnii si ma gandesc la tine!

viss vai de mine da nu mai face atata treaba! esti proaspat operata,lauza, si ai doi pui mici mici, cere ajutor familiei pt curatenie, mancare..Tu tre sa stai cu ei acuma.O sa ai timp si de trebaluiala odata ce va invatati unii cu alti ca program.
Au scaun ok zic eu la 24-36h, lasa termometru/supozitoru ca ii inveti sa faca cacutza numa asa. Pune pozeee!

fa cum zice manu cu ceai de musetel - sigur va merge am mai vazut ca si alte fete au folosit cu succes metoda.

Noi am fost afara iara, fetele sunt din ce in ce mai active, ceea ce e bine ca acasa dorm rupte; azi am strans 12 uauri/complimente/opriri pe strada. Maine sa vedem-avem target 15. Puate ne iese.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- a plecat pediatra acum 30 minute. ce mi-a zis? sa-i stimulez cu supozitor seara, zilnic, dc nu fac in cursul zilei.eu am cumparat ceai babycalm. dar cum sa-l fac? sau ceaiul de musetel? cat tin plicul in apa, 1 minut,sau 3-5minute, sa iasa mai concentrat?nici eu nu i-as stimula cu supozitorul zilnic, ce naiba

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

tine pliculetu de ceai 1min, dupa prepari LPul.

Citat:
citat din mesajul lui viss

- a plecat pediatra acum 30 minute. ce mi-a zis? sa-i stimulez cu supozitor seara, zilnic, dc nu fac in cursul zilei.eu am cumparat ceai babycalm. dar cum sa-l fac? sau ceaiul de musetel? cat tin plicul in apa, 1 minut,sau 3-5minute, sa iasa mai concentrat?nici eu nu i-as stimula cu supozitorul zilnic, ce naiba

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT




Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Fetelor, va multumesc inca o data ptr incurajari, mai sunt 2 zile pana la marele eveniment. Ce anestezie ma sfatuiti sa fac? Epidurala, rahie sau totala ? Eu optez ptr prima, voi cum ati facut, cele care ati nascut deja ?
AMR 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Viss, imi permit si eu sa vin cu cateva sfaturi:
In primul rand, bebelusii au "ceasul" invers fata de noi si dureaza cateva saptamani bune, chiar luni, pana sa fie si la ei noaptea-noapte si ziua-zi... Nu stiu exact explicatia medicala, insa poti gasi pe net informatii mai detaliate, daca te intereseaza; ideea e ca ei noaptea sunt mai activi ca ziua, iar ca sa-i ajuti sa inverseze ciclul veghe-somn trebuie ca noaptea sa mentii in camera cat mai intuneric, sa fie liniste, odihna (adica sa nu chiuiti, sa nu va jucati, sa nu faceti galagie mare )...
Cat despre scaun, daca le dai lapte praf, il poti prepara cu ceai de musetel - cum deja spuneau fetele - sau poti schimba laptele, in ultima instanta... Noi am avut aceasta problema timp de mai bine de 2 luni si am trecut de pe Nan pe Aptamil, iar apoi pe Topfer - si numai cu Topfer s-au reglat fetele si au ajuns la scaun zilnic. Daca ai de ales intre termometru si supozitor eu iti recomand termometrul, pe care sa-l rotesti putin in fundulet, circular... ajuta mai bine. Ceaiul babycalm e suficient sa-l tii 1 minut in apa clocotica, nu e nevoie sa fie prea concentrat dar - din pacate - nici nu prea ajuta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui mary1975

Fetelor, va multumesc inca o data ptr incurajari, mai sunt 2 zile pana la marele eveniment. Ce anestezie ma sfatuiti sa fac? Epidurala, rahie sau totala ? Eu optez ptr prima, voi cum ati facut, cele care ati nascut deja ?
AMR 2 zile


Mary, mult succces si te asteptam repede cu vesti bune!!!

Eu am facut rahi, asa a decis anestezista si mi-a explciat ca e mai bine, pentru ca se elimina din riscurile durerilor de cap sau de coloana ulterioare. Eu n-am ramas cu nicio problema si n-am simtit nimic atunci cand mi-a facut-o (mi-a fost mai frica de anestezie decat de cezariana in sine).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Servus,am venit de aseara dar eram asa obosita ca nu am mai intrat si azi am avut multa treaba.Ieri am ajuns pe la 7:30 la Cluj m-am internat si apoi m-a chemat prof Stamatian pentru control si reevalure.Sunt 2 lucruri separate:
1.cordonul bivascular la cel mare - pentru care am facut amiocenteza dar a zis ca au toate organele sunt bine dezv si ca par OK dar cel mai sigur este amio.Nu doare,este mai mult frica ,ce m-a impresionat tare a fost ca i-am vazut pe motanei pe ecran si cand a bagat acul s-au speriat ,se retrag.
2.se pare ca se confirma sindromul transferat - transfuzor si nu e bine deloc.A zis ca important este momentul cand se face cezariana si trebuie sa se faca cezariana cand unul din ei are sanse mari ,ca nici pt cel mare nu este bine ca nu poate procesa atat de mult .dupa ce aflu rez ma mai duc o data la Cluj si poate raman acolo cu monitorizarea,a zis ca important este sa gasesc o clinica unde poate sa se asigure conditii si macar sa mai reusim sa-i tinem 6 saptamani,va dati seama ? eu sper sa nu fie asa dar sunt multe semne si a zis sa iau in calcul si varianta sa raman doar cu unul dar nici macar nu vreau sa ma gandesc o clipa ,eu stiu unde este fiecare ,misca diferit ...e cumplit.
Sper sa fie mai bine ca socul a fost cumplit ,mai ales ca pana acum totul a fost bine si eu ma simt mai mult decat bine si este greu ca eu nu pot sa fac nimic.

Va pup pe toate si va multumesc pentru sprijin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui misspii

Servus,am venit de aseara dar eram asa obosita ca nu am mai intrat si azi am avut multa treaba.Ieri am ajuns pe la 7:30 la Cluj m-am internat si apoi m-a chemat prof Stamatian pentru control si reevalure.Sunt 2 lucruri separate:
1.cordonul bivascular la cel mare - pentru care am facut amiocenteza dar a zis ca au toate organele sunt bine dezv si ca par OK dar cel mai sigur este amio.Nu doare,este mai mult frica ,ce m-a impresionat tare a fost ca i-am vazut pe motanei pe ecran si cand a bagat acul s-au speriat ,se retrag.
2.se pare ca se confirma sindromul transferat - transfuzor si nu e bine deloc.A zis ca important este momentul cand se face cezariana si trebuie sa se faca cezariana cand unul din ei are sanse mari ,ca nici pt cel mare nu este bine ca nu poate procesa atat de mult .dupa ce aflu rez ma mai duc o data la Cluj si poate raman acolo cu monitorizarea,a zis ca important este sa gasesc o clinica unde poate sa se asigure conditii si macar sa mai reusim sa-i tinem 6 saptamani,va dati seama ? eu sper sa nu fie asa dar sunt multe semne si a zis sa iau in calcul si varianta sa raman doar cu unul dar nici macar nu vreau sa ma gandesc o clipa ,eu stiu unde este fiecare ,misca diferit ...e cumplit.
Sper sa fie mai bine ca socul a fost cumplit ,mai ales ca pana acum totul a fost bine si eu ma simt mai mult decat bine si este greu ca eu nu pot sa fac nimic.

Va pup pe toate si va multumesc pentru sprijin.


Te pup si eu, ai grija de tine si nu fa nimic daca asta se impune.
Sa dea Dumnezeu sa reusesti sa-i mai tii 6 saptamani, cred ca e bine ca ramai la monitorizare in Cluj.
Sarcina usoara in continuare !
36+

Mergi la inceput