Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Bryny, Rotarixul este vaccinul impotriva rotavirusului, care este un virus ce ataca sistemul gastro-intestinal. Provoaca diaree, varsaturi si in consecinta, deshidratare. La copiii atat de mici se lasa in 90% din cazuri cu internare si hidratare prin perfuzii. Eu am primit indicatii ca dupa vaccin, la febra peste 38 sa ii pun un supozitor pentru copii cu paracetamol. Dar doar daca face peste 38. A facut, i-am pus! Este un vaccin care se da cu picatura pe gura, nu il inteapa. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Buna dimineata!

Multumim pentru felicitari, si noi ne bucuram tare mult pentru crestinarea lui David.
Sun, multumim pentru cafea, eu chiar am in plan sa-mi fac una. Raportez o noapte agitata, am mancat 1 kg de mujdei si bebe a avut parturi toata noaptea si s-a tot foit, deci mama lui bebe din lipsa de somn linistit.
Am vazut si eu pozele de la botez si sunt f reusite, dupa ce le prelucreaza, o sa le postez si eu. Sunt f multe si n-are rost sa va plictisesc cu toate. Am avut, ca surpriza de la domnuliubi, orchestra. Ne-am asteptat invitatii pe o muzica divina. Iar ursitoarele, intr-o saptamana, au compus o poveste f frumoasa si urarile au fost facute in rime, mentionand fiecare membru al familiei+nasi si mosi. Bineinteles ca am avut si o suparare, cabina foto nu ne-a mai fost adusa, iar noi am fost terminati pentru ca era atat pentru entertainment, cat si ca un mic cadou, marturie, la plecare. Asta e, ne-am impacat cu gandul si ne-am continuat petrecerea. La 5 dimineata au plecat ultimii invitati, eu am fost zombie cateva zile cu somnul. Mai multe detalii veti vedea in poze, eu sunt fericita ca am un mic crestin langa mine si asta e tot ce conteaza.

Corina, f frumoase pozele de la botez si intr-adevar copiii seamana cu tati mai mult.
Dana, voi pe cand botezul?
Symo, poze, poze, poze! Nora mea ce face? Papa mai bine acum?
Sugubina, iar incanti barlogul cu Puficele dragalase?
Revin, ca puiul iar mi-a adormit in brate si mi-e greu sa ma concentrez.
Sashenka, super mama cu 8 feluri de prajituri facute de tine!
Andreea, n-are leg cu batranetea. E bine sa fim perfectioniste, in felul asta ne apropiem de ideal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburica2 spune:

Neata si de la noi(pe la pranz adevarat) dar nici nu am apucat sa fac nimic.Raportez ieri a zi ffffffff groaznica.Daca va vine sa credeti lui bebe al meu ii ies dintisorii.Ieri a papa pe la 12:30 un bibe de 140 ml dupa care nu a mai vrut sa pape nici macar pe la 8 seara.Panicata toata sun pediatra si o chem acasa.Vine ea il consulta peste tot nimic.Febra nu a facut burtica relativ ok.Cand se uita in gurita ne da verdictul:gingii imflamate,cea de jos ceva mai alba si cu niste striatii ea zicea ca sunt forma dintisorilor.Ce mai urlete din partea ursuletului meu ceva de groaza.El plangea saracutul de foame dar nu primea biberonul din cauza durerilor de gingii.M-am chinuit sa-i dau ceva laptic cu lingurita si am reusit cam 110ml si s-a mai calmat nitel.Apoi cu plansete puternice am reusit sa-l adorm.Noapte a fost linistita pt el nu s-a agitat f tare.Dar acum de dimineata iar a inceput spectacolul.Iar urlete puternice Intrebarea mea catre voi ar fi daca mai stiu vreun remediu pt durerile astea.Eu i-am dat la indicatia doctoritei niste nurofen si un gel pt gingii.Voi ce mai stiti ca s-ar putea face?Va multumesc din sufletul pt raspunsuri si le astept cu mare nerabdare.Sunt un mare zombi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dosita spune:

O primavara minunata va doresc!
Noi suntem bine, cu pumnul in gura (pana la cot), si eu sper ca este doar o faza...Oricum suzeta nu vrea si nici lapte praf, se pare ca nu-i plac chestiile artificiale.
Ne-am saturat pana peste cap de iarna asta (cel putin eu, ca Aron saracul habar nu are ca mai exista si altceva), asteptam cu nerabadare primavara adevarata. Noi am iesit zilnic, ca nu aveam incotro...
Sunt la zi cu cititul, am vazut toate pozele, avem niste bebei minunati, fara exceptie.


Mami fericita de ARON (12.11.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Si multumim pentru noul capitol!

Olga,!

VBeatrice, ti-a dat tratament? Legat de intrebarea ta, in curand va fi emisiunea "Roamania, te iubesc!" si fix despre bacteriile si virusurile si toate ciupercile care se gasesc in spitale. Iimi pare tare rau de bebe Robert, sper sa va scapati rpd de uraciunea asta de bacterie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

neta fetele


corina superbe pozele in adevaratul sens al cuvantului.imi place foarte mult cea cu marturiile,cea din pat cand dansati si cei cu pici foarte frumoase...sincera sa fiu mie mi se pare ca seamana patric numai si numai cu tine din cate am observat are si alunita si am vazut ca pe tine te mosteneste. sunteti o familie foarte frumoasa sa va traiasca micutul crestin si sa va bucurati de el

sugubinaam vazut pozele si cu printesele tale foarte frumoase si o costumatie de vis, sa fiti sanatosi si sa va traiasca micutele crestine .sunteti frumosi toti 4

beatrice e-coli de obicei traieste la noi in tractul digestiv uneori se strica acel achilibru al florei si apr probleme...infectia a luat-o de la kk nu te speria se intampla destul de frecvent..a ajuns kk la organele genitale i-ar de acolo s-a contaminat tractul urinar.stai linistita important este sa tratezi sa nu se raspandeasca prea mult.

ana-oasteptam pozele si povestea numelui lui david ..imi pare rau de incidentul cu cabina foto imp e ca toata lumea a fost happy la final

mami de Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel 12.11.2008 si de Antonia Stefania 01.12.2010 minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

Olgutzika multumesc frumos!am inteles acum!am sunato si pe doctora noastra si mia spus ca ar fi bine sal facem, ne asteapta sa i dea vaccinu!acum fug sal imbrac pe BB!multumesc din suflet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

martutza teribila cu senzorica am ras de ma doare burta

dianab imi pare rau sa aud ca nu te-ai simtit bine la slujba..important e ca totula a avut un final fericit..copii nu racesc la botez

lidia-p e normal ca la copii cu greutate mare la anstere sa nu ia foarte bine in greutate dupa anstere....sa nu disperi desi a avut oo greutate mare la nastere organismul se echilibreaza singur...la 3 luni ar trebui sa isi dubleze greutatea de la anstere,dar nu este obligatoriu..unii sunt mai mancaciosi altii nu...vorbeste cu pediatru sunt sigura ca iti va spulbera orice urma de indoiala si daca totusi e ceva sunt convinsa ca iti va da sa faci ceva. va pupam

corinaauzi suricata , hai ma ca e un dulce nici un gand de suricata e curios si el mititelul

pupici

mami de Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel 12.11.2008 si de Antonia Stefania 01.12.2010 minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

babele enjoy

A fost odata ca niciodata (caci asa incep toate povestile) o femeie foarte rea la suflet, pe nume Dochia. Pe 1 Martie, Dochia isi trimite nora pe munte sa culeaga fragi. Nora acesteia o asculta si pleaca pe munte sa ii faca pe plac soacrei. Aceasta se intalneste cu un batranel (legenda spune ca era Dumnezeu) care ii daruieste o mana de fragi. Intorcandu-se acasa, baba Dochia crede ca s-a mai incalzit vremea, se imbraca cu 9 cojoace si pleaca cu oile pe munte. Primele 9 zile pe munte au fost foarte calde, asa ca Dochia a renuntat la cate un cojoc in fiecare zi. In ziua 10, vremea schimbatoare isi arata coltii iar baba Dochia, surprinsa de ger, ingheata impreuna cu oile sale. Cu timpul, sloiurule de gheata se pietrifica si pot fi intalnite sub aceasta forma in Muntii Bucegi.
In prezent

Traditia se pastreaza sub forma alegerii babelor, adica fiecare persoana isi alege o zi, mai bine zis o baba, intre 1 si 9 martie. Se spune ca asa cum va fi acea zi, asa este si firea omului, insa daca ploaua sau ninge este semn de bogatie.
O alta versiune sustine ca noul an va fi similar cu baba aleasa de fiecare. O "baba" senina, calduroasa si luminoasa va aduce celui ce a ales-o un an bun plin de implinii si un suflet curat. Dimpotriva, o baba mohorata, urata si ploioasa va aduce un an rau si o inima inghetata.
Cum iti alegi baba?

Alegerea babei se poate face in doua moduri: alegerea unei zile oarecare intre 1 si 9 martie sau in functie de data nasterii. Astfel, daca persoana respectiva este nascuta intre 1 si 9 ale oricarei luni, baba reprezinta data nasterii; daca ziua de nastere este in afara acestui interval, cifrele ce formeaza ziua nasterii se aduna si rezultatul reprezinta baba persoanei respective. De exemplu, daca ziua unei persoane este pe 21, baba persoanei va cadea pe 2+1=3 Martie.
Si totusi...

Fiecare om are baba lui, insorita sau mohorata, asa ca hai sa incercam sa ne alegem una plina de caldura, alaturi de persoana iubita!

mami de Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel 12.11.2008 si de Antonia Stefania 01.12.2010 minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Eliza, foarte frumoasa povestea. Luata cu botezul, m-a prins 1 martie nepregatita. Ca-n fiecare an, azi e baba mea. Sa vdm ce-mi rezerva ziua asta...
Te pup, avem 2 baieti Dimitrie!

Mergi la inceput