Cum se administreaza corect antitermicele?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina_helena

Intrebari: 1.De la ce limita inferioara se administreaza antitermicele? (eu stiu ca pana la 38.5 nu se administraza; e corect?) 2.Cand se administreaza antitermice mai des de 8 ore? Se alterneaza in acest caz produsele (exemplu: paracetamol cu ibuprofen)? 3.Odata inceputa administrarea de antitermice se dau o anumita perioada de timp sau numai cat timp copilul face febra? (Medicul de familie ne zice sa-i dau 3 zile la 8 ore cand e racit chiar daca nu are febra si nu stiu daca este corect, mai ales ca am un copil cu fond alergic si de la antitermice se deranjeaza la stomac si da in diaree). 4.Care sunt antitermicele cel mai putin alergene, care nu deranjeaza burtica bebelusilor? 5.Ce putem face pentru combaterea febrei fara antitermic si pana la ce valoare a temperaturii procedam astfel?


Trebuie sa tratati corect si eficient fiecare puseu febril, in cazul in care febra persista in limita a 3 zile, ar trebui sa fie consultat de un medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

Citat:
citat din mesajul lui irina_helena
Ce putem face pentru combaterea febrei fara antitermic si pana la ce valoare a temperaturii procedam astfel?


Exact asta vroiam sa intreb si eu...


Exista tartamente homeopate pentru treaba asta?


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare


Antitermicele se administreaza in caz de febra mai mare de 38,5C,alternativ Nurofen si Panadol,alaturi de impachetarile hipotermizante ce reprezinta o modalitate eficienta de combatere a febrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

Buna ziua,
copilul meu are un teren alergic, pneumonii repetate, este pe tratament cu singulair pentru ca are risc crescut de a face astm.
Pe prospectul de la nurofen, am vazut ca nu este indicat in cazuri de astm. Dar copilul meu face febra mare, destul de des (mai repede de 8h, cateodata la 2-3h). Cu ce alt antitermic, in afara de nurofen, pot sa alternez panadolul?
Multumesc anticipat.


Daca s-a demonstrat aparitia unei reactii alergice la nurofen, singurele modalitati de combatere a febrei raman administrarea de paracetamol si mijloacele fizice(impachetari, hidratare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

Citat:
citat din mesajul lui irina_helena
Ce putem face pentru combaterea febrei fara antitermic si pana la ce valoare a temperaturii procedam astfel?


Exact asta vroiam sa intreb si eu...


Exista tartamente homeopate pentru treaba asta?




CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare


Da, exista. La noi a mers foarte bine Belladonna 9 CH sau 15 CH.

Dar depinde de tipul de febra si de manifestarile copilului. La noi era febra mare, cu cap si trunchi fierbinte, maini si picioare reci, si copilului nu ii era sete si nu cerea de baut.

Oricum, un remediu homeopat nu va face niciodata rau...daca dati remediul gresit, cel mult nu va functiona, dar nu va dauna in niciun caz.

Aconitum napellus, Ferrum phosphoricum, Gelsemium, Bryonia, Apis, sunt alte remedii utile in caz de febra, fiecare cu particularitatile lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Dragi parinti,

Avem alaturi de noi doi medici pediatri care va pot ajuta cu sfaturi si raspunsuri la intrebarile voastre: Doamna Dr. Ioana Mihaescu si doamna Dr. Catrinel Preda.

Intrebari precum: "Cum pot reduce febra copilului fara a folosi medicamente?" sau "Care sunt cele mai sigure antitermice pentru copilul meu, si cum procedez daca le vomita imediat dupa inghitire?", a avut fiecare parinte. Acum aveti ocazia sa adresati aceste intrebari medicilor nostri.

Aici puteti citi articolul complet despre www.desprecopii.com/info.asp?id=2748" target="_blank">Cum se administreaza corect antitermicele?

Asteptam intrebarile voastre!


O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ILoey

Am si eu o intrebare
Baitelul meu are de ieri febra. L/am dus totusi la gradita. Acum jumatate de ora avea 39.1
I/am dat dimineta niste nurofen, cand a venit acasa nu mai avea decat 37 si un pic, dar acum 15 de minute s/a plans ca i/e sete si am descoperit ca iar frige. Am bagat rapid un supozitor cu novocalmin, acum 3 minute i-a scazut la 38.7
Mi se pare ca insa ca ii bate inimioara cam repede. Mai pot face ceva?
Multumesc!



Tratati eficinet fiecare puseu febril  cu dozele adecvate de antitermice Nurofe si Panadol alaturi de o  hidratare corespunzatoare, in cazul in care  febra nu se remite in   72 ore sau apar alte modificari in starea generala a copilului dvs solicitati un consult pediatric.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui madau

Eu antitermicele le alternez la interval de 4 ore (Panadol si Nurofen), odata unul, odata altul. Vad ca zici ca ai avut rezultate cu Nurofenul, poti continua cu el. Novocalmin nu-i pun decat daca nu-i scade febra cu nimic si daca are peste 39-39.5, deci rarissim, stiu ca-i blamat, dar e ultima varianta care are efect sigur.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)

www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX






Nu necesita raspuns!!!este o discutie intre pacienti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oana-Laura

E super ca avem niste medici alaturi de noi. Eu as vrea sa stiu daca exista vreun aliment care ar putea sa anuleze efectul antitermicelor. Auzisem ca la antibiotice ar putea fi efecte de anulare de la unele alimente, dar despre antitermice nu stiu. Ma puteti ajuta?



Alimentatia nu interfera cu efectul antitermicelor sau antibioticelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

ce reactii adverse pot sa provoace antitermicele si cum trebuie sa procedam daca le observam? Aflati aceste raspunsuri si nu numai adresand o intrebare medicilor nostri care lucreaza in cadrul clinicilor Anima

Aici puteti citi articolul complet despre www.desprecopii.com/info.asp?id=2748" target="_blank">Cum se administreaza corect antitermicele?




O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soring1975 spune:

Buna seara din nou,

pot avea antitermicele efecte nefaste asupra ficatului/rinichilor copilului ?

Mergi la inceput