Ce facem in caz de febra la copil?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Nu sunteti siguri ce trebuie sa faceti cand febra la copil este acompaniata de greata, voma, dureri de stomac, sau cand este necesar sa va prezentati la medic? Aflati aceste raspunsuri si nu numai, adresand o intrebare medicilor nostri

Aici puteti citi si articolul: www.desprecopii.com/info.asp?id=2744" target="_blank">Cum se ia corect temperatura la copii




O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dr.Mihaescu

Citat:
citat din mesajul lui aditzaC

buna ziua
ce medicamente pt febra/raceala putem administra unui copil de 2 luni ?
cand imi pot da seama daca copilul este racit , precizez ca are mucisori dar nu prezinta alte simptome in afara de o tuse rara .

multumesc

D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu
aditza ..mami fericita de pui scump Mihai


In cazul aparitie febrei la un sugar de 2 luni puteti folosi Paracetamol in diverse forme de prezentare sau impahetari hipotermizante, hidratare corespunzatoare, "tinuta lejera". Nurofenul se administreza la un sugar in varta mai mare de 3 luni.
Simptomele asociate unei infectii respiratorii sunt reprezentate de febra, tuse, rinoree, obstructie nazala


multumesc frumos pt raspuns . Pediatra mea mi.a recomandat panadol , desi pe prospect scrie ca se da dl 3 luni in sus , iar la bebelusii mai mici numai la recomandarea medicului. Oricum doza rec era de 3 ml pe zi .

D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu
aditza ..mami fericita de pui scump Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac

Nu sunt medic, dar cred ca un copil de 2 luni nu se poate trata cu sfaturi de pe un forum. (de fapt, nici unul mai mare, dar cu timpul ajungi sa iti dai seama cand e de mers la medic si cand se mai poate astepta) Pana il consulta medicul, eu i-as da oscillococcinum, dar medicul trebuie sa il vada neaparat...mai ales ca spui ca si tuseste un pic. Parerea mea.


normal ca nu se poate trata dupa sfaturi de pe net , nici eu nu ma tratez dupa niste sfaturi dupa net , intrebam doar si nu este vb de tratat. Multumesc frumos pt ras .
Tuseste de cand l.am nascut ...iar mucisorii dupa parerea mea sunt in cantitate normala , am intrebat doar .
Pediatra mea imi spune ca nu are nimik , sa il curat in nasuc si atat. Tuseste f rar ....banuiesc ca daca ar fi fost racit sau ar fi avut vreo prb ar fi tusit des.


D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu
aditza ..mami fericita de pui scump Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Va rog sa-mi dati cateva detalii: cum stabilesc o doza corecta de nurofen pentru copii, in functie de greutatea copilului ?
De exemplu pentru un copil de 30 kg, cati ml de nurofen este corect sa-i administrez la o doza ?

Multumesc mult !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui CADIA

Buna ziua!

Fata mea cea mare 2 ani si 3 luni a facut febra azi-noapte 40.2 in funduletz si a varsat.Am fost la dr, avem dagnostic faringita si infectii ale cailor respiratorii.
Ne-a dat Augumentin 3 ml la 12 ore, dar din pacate am pus prea multa apa in sticluta. Va rog ajutati-ma, ce pot face?????I-l dau asa dar ii maresc doza????



Intre timp i-am mai dat Panadol si acum i-am bagat din nou Novocalmin,pentru ca ardea rau. Ce altceva mai pot face????

Va multumesc din suflet.

Claudia, mamica de puiutz Clara Maria cu falcutze incluse (27.01.2009) si broscutza Eliza Violeta (16.11.2010).



Trebuie sa faceti o dilutie corecata a antibioticului pt a evita administrarea unor doze empirice!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui manuelacrina

Va rog sa-mi dati cateva detalii: cum stabilesc o doza corecta de nurofen pentru copii, in functie de greutatea copilului ?
De exemplu pentru un copil de 30 kg, cati ml de nurofen este corect sa-i administrez la o doza ?

Multumesc mult !



Daca este vorba de un copil cu greutatea de 30kg,poate primi 200mg Ibuprofen /doza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:
citat din mesajul lui aditzaC
normal ca nu se poate trata dupa sfaturi de pe net , nici eu nu ma tratez dupa niste sfaturi dupa net , intrebam doar si nu este vb de tratat. Multumesc frumos pt ras .
Tuseste de cand l.am nascut ...iar mucisorii dupa parerea mea sunt in cantitate normala , am intrebat doar .
Pediatra mea imi spune ca nu are nimik , sa il curat in nasuc si atat. Tuseste f rar ....banuiesc ca daca ar fi fost racit sau ar fi avut vreo prb ar fi tusit des.

Sper ca nu te-ai suparat. Ai scris "Multumesc frumos pt ras " Ai vrut sa spui raspuns, nu? Ca eu nu am ras de tine.
Din primul mesaj nu intelesesm ca tuseste de cand s-a nascut, nici ce fel de mucisori are, uscati, curgatori, etc ci doar ca are mucisori si tuseste. Amandoua de-data si in legatura una cu alta. Mucisori uscati a avut si copilul meu... ohohooo... trebuia sa ii inmoi bine, bine cu ser si sa ii scot cu batista bebelusului, altfel nu putea respira. Am redus caldura, am crescut umiditatea in camera - tot degeaba.
Te rog sa ma scuzi daca ai simtit ca te-am jignit, nu a fost asta intentia mea - pur si simplu am inteles altceva din primul tau mesaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac

Citat:
citat din mesajul lui aditzaC
normal ca nu se poate trata dupa sfaturi de pe net , nici eu nu ma tratez dupa niste sfaturi dupa net , intrebam doar si nu este vb de tratat. Multumesc frumos pt ras .
Tuseste de cand l.am nascut ...iar mucisorii dupa parerea mea sunt in cantitate normala , am intrebat doar .
Pediatra mea imi spune ca nu are nimik , sa il curat in nasuc si atat. Tuseste f rar ....banuiesc ca daca ar fi fost racit sau ar fi avut vreo prb ar fi tusit des.

Sper ca nu te-ai suparat. Ai scris "Multumesc frumos pt ras " Ai vrut sa spui raspuns, nu? Ca eu nu am ras de tine.
Din primul mesaj nu intelesesm ca tuseste de cand s-a nascut, nici ce fel de mucisori are, uscati, curgatori, etc ci doar ca are mucisori si tuseste. Amandoua de-data si in legatura una cu alta. Mucisori uscati a avut si copilul meu... ohohooo... trebuia sa ii inmoi bine, bine cu ser si sa ii scot cu batista bebelusului, altfel nu putea respira. Am redus caldura, am crescut umiditatea in camera - tot degeaba.
Te rog sa ma scuzi daca ai simtit ca te-am jignit, nu a fost asta intentia mea - pur si simplu am inteles altceva din primul tau mesaj.



da am scris multumesc frumos pt raspuns , am prescurtat
nu m.am suparat ..stai linistita . Mucisorii sunt si uscati si aposi , uneori am impresia ca are nasul ff uscat , alteori ca are multi mucisori . eu il aspir cu para.. nu stiu care ar tb sa fie cantitatea normala de mucisori pe care sa o aiba in mod normal pe zi , dar il aspir dim si seara si la nevoie la pranz , si peretii parei sa zicem ca aproape se umple si cu mucisori aposi dar si cu uscati . Culmea la batista bb nu iese mai nimik . Luni mergem la dr la vaccin si am sa pun din nou problema. Si da ..de cand s.a nascut tuseste rar ..stranuta , este horcait , sforaie si uneori in spate se simte ceva atunci cand sforaie . La 2 zile cei de la grigore alex au zis ca nu are nimic , la fel si pediatra la o saptamana .
Vom vedea , oricum sunt hotarata sa merg cu el la alt medic daca luni dr mea nu ma lamureste .


D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu
aditza ..mami fericita de pui scump Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naverdi11 spune:

Buna ziua doamna doctor, am o intrebare.
Fetita mea a facut bronsiolita si a avut febra cam 3 zile. Mi-a fost greu sa ma lupt cu febra ei si am avut chiar momente de panica cand am vazut ca fetita avea temperatura de 39 de grade. Ce medicamente sunt mai bune? cele pe baza de paracetamol pentru copii sau cele pe baza de ibuprofen pentru copii? Ce recomandati si de ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui naverdi11

Buna ziua doamna doctor, am o intrebare.
Fetita mea a facut bronsiolita si a avut febra cam 3 zile. Mi-a fost greu sa ma lupt cu febra ei si am avut chiar momente de panica cand am vazut ca fetita avea temperatura de 39 de grade. Ce medicamente sunt mai bune? cele pe baza de paracetamol pentru copii sau cele pe baza de ibuprofen pentru copii? Ce recomandati si de ce?



Este indicat sa tratam orice puseu febril. Pentru copii,ca agent antipiretic se poate utiliza Nurofenul suspensie sau forma de administrare intrarectala(supozitoare 125mg), febra incepe sa scada in aproximativ 15 min. de la administrarea preparatului,iar timpul de actiune este de pana la 8 ore. Se mai pot utiliza Paracetamol si mijloace fizice de scadere a febrei(hidratare, impachetari hipotermizante)

Mergi la inceput