Parintii intreaba, doctorii raspund!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanacristea spune:

buna.vreau si eu un sfat cine poate sa mi-l dea?am un baietil de 3 ani si 6 luni.de ceva timp(cam 2 ani)tot face infectie la urechi iar medicul mi-a zis ca trebuie operat.a luat antibiotic de fiecare data ii trece dar cam la 4-5 luni apare iar.nu stiu ce sa fac,care ar fi motivul re-reaparitiei.multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coripin spune:

aliana, mie medicul mi-a zis ca pot sa ii pun un praf de sare fetitei mele in mancare de cand avea 3 luni. stiu ca sunt o multime de teorii conform carora sarea nu se introduce pana dupa varsta de 1 an, si atunci foarte putina, maxim 3 g pana la 3 ani. eu am urmat sfatul medicului meu si in legatura cu diversificarea timpurie si nu imi pare rau. asculta mai multe pareri si fa exact cum iti spune inima. pofta mare la bebel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_tgv spune:

Buna ziua! Si eu as dori cateva sfaturi de la doamnele doctori cu privire la diagnosticul de HIPERCALCEMIE.Fetita mea se numeste Ingrid si are 6 luni,iar de curand a fost diagnosticata cu hipercalcemie in baza unor analize! Cauzele sunt evident excesul de calciu si vitamina d administrate in cantitati mai mari la recomandarea medicului de familie si al pediatrului! precizez ca la analize calcemia a iesit 11.8 si stiu ca limita este de 11. Din ce am citit pe net< Ingrid nu a avut nici un simptom ale acestei boli, doar ca nu prea manca si automat nu-mi lua in greutate. Intrebarea catre doamnele doctor este daca exista un tratament anume pentru hipercalcemie avand in vedere ca puiul meu are doar 6 luni! Va multumesc anticipat si va doresc o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Buna ziua. As vrea si eu parerea unui medic. Cum sa folosesc aerosolii (nebulizator) la copilul meu de 6 luni. Ii curg mucisorii iar noaptea ii se infunda foarte tare nasul ca se trezeste plangan. Mai tuseste din cand in cand din cauza mucozitatilor din gat. Pot folosii inhalant in aparatul de aerosoli? Cum procedez? Aparatul il am de curand si inca nu l-am folosit.As vrea sa stiu daca in afara de ser fiziologic pot sa mai pun si altceva si in ce proportii.Despre dexametazona ce puteti sa-mi spuneti? Medicul meu pediatru mi-a indicat sa pun din acesta dar nu stiu ce este. Puteti sa-mi spuneti mai multe? Este indicat pentru copil atat de mic? Ce efect are si daca are contraindicati.

Va multumesc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Dexametazona este un antiinflamator steroidian destul de potent. Ca orice medicament din aceasta clasa provoaca multe reactii secundare..scade imunitatea,etc. Eu l-as indica doar in cazuri grave/urgente. In cazul dvs problema este mucusul din caile respiratorii in principal, nu inflamatia acestora. Ca mucolitic recomand acetilciesteina ( ACC/Fluimucil). Nu va pot face recomandari in legatura cu dozele recomandate la aceasta varsta deoarece nu sunt pediatru.
PS: ser fiziologic gasiti si in recipiente mari, flacoane perfuzabile, la preturi mai accesibile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Evelina2007 spune:

postez aici

Bronsita, astmul la copii
Buna ziua,

De ceva timp am probleme cu fetita...are 1 an si jumatate si in urma racelilor repetate tratate de fiecare data cu antibiotic pt ca facea temperatura mare a ramas cu secretii, haraiala si respiratie zgomotoasa.
La recomandarea medicului pediatru am fost la un medic alergolog si i-a dat singulair. De o luna si jumatate de cand i-a acest medicament nu vad nicio ameliorare. In continuare are secretii, iar din 2 in 2 sapt face temperatura mare, chiar si 40. I-am spus medicului pediatru ca nu se vede nicio ameliorare, in continuare haraie si respira greu. Explicatia a fost ca trebuie sa avem rabdare, ca de-abia dupa 3 luni se vor vedea efectele iar temperatura mare este de la dinti.
Sunt foarte ingrijorata pt faptul ca acele secretii se tot infecteaza si iar trebuie sa-i dau antibiotic si nu vad nicio rezolvare in urma tratamentului cu antibiotic. Pur si simplu suntem intr-un cerc vicios.
As dori niste sfaturi daca este cazul sa mergem la un alt medic, eventual pneumolog pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorina_B spune:

Buna! am un bebelut de 5 sapt caruia au inceput sa ii apara acum vreo 2 sapt, bubite ca niste cosuri pe obraji. Am vbit cu doc si mi-a zis sa il dau cu un pic de spirt pe fata si dupa aceea cu pudra de dermatol...A mai folosit cineva asa ceva?...nici unele farmacii nu au auzit de pudra asta...In plus, am vazut ca i-au aparut ceva zgrabunte pe scrot. Am inceput sa il dau cu crema Sudocrem...sper sa aiba efect...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorina_B

Buna! am un bebelut de 5 sapt caruia au inceput sa ii apara acum vreo 2 sapt, bubite ca niste cosuri pe obraji. Am vbit cu doc si mi-a zis sa il dau cu un pic de spirt pe fata si dupa aceea cu pudra de dermatol...A mai folosit cineva asa ceva?...nici unele farmacii nu au auzit de pudra asta...In plus, am vazut ca i-au aparut ceva zgrabunte pe scrot. Am inceput sa il dau cu crema Sudocrem...sper sa aiba efect...


Din ce spui tu este cu siguranta acneea bebelusului. De dat cu spirt pe fata nici nu poate fi vorba (parerea mea)... tu te dai cu spirt pe fata? Personal, eu nu folosesc si nu recomand pudra pt nimic, mai mult rau face.

Acneea bebelusilor se vindeca de obicei in doar cateva saptamani, dar poate dura si cateva luni. Daca nu se vindeca in trei luni sau esti ingrijorata, mergi la medicul pediatru. El ti-ar putea prescrie o crema sau un alt tratament.

Ce poti face?

Cum acneea bebelusilor nu presupune un tratament, nu prea sunt lucruri pe care ar trebui sa le faci ca sa scapi bebelusul de pustule. Exista insa cateva lucruri pe care este bine sa NU le faci:

• Evita sa folosesti crema sau ulei pe pielea bebelusului pentru ca acestea pot inrautati acneea.

• Nu folosi medicamente sau produse impotriva acneei.

• Nu freca zona afectata. Acneea bebelusilor nu este cauzata de mizerie. De fapt, o spalare prea deasa si prea insistenta a fetei poate irita pielea bebelusului. Spala fata bebelusului ca de obicei, de doua – trei ori pe zi, cu apa si, ocazional, cu un sapun fin pentru bebelusi. Sterge-o cu blandete cu un prosop moale.

• Nu stoarce pustulele. Poti cauza mai multa iritatie sau infectie.

Cu rabdare vei vedea ca acneea va trece. Pe bebe oricum nu il deranjeaza in nici un fel, asa ca incearca sa o ignori si sa nu te deranjeze nici pe tine.




2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deutzamica spune:

Bebelusul meu de 3 luni are un picior mai scurt decat celalalt. Diferenta a crescut fata de ziua in care l-am luat din maternitate. Atunci era vorba de jumatate de centimentru, acum e un centimetru. Am observat acum ca si laba piciorului este mai mica decat a celuilat picior, fapt care ma ingrijoreaza foarte tare. De ce nu se dezvolta piciorusul drept la fel ca cel stang. Medicul ortoped la care am mers nu vrea sa vorbeasca despre aceasta diferenta inca...noi mai avem si alta problemuta pentru care mergem la doctor. Mie mi se pare ca e tratata cam superficial aceasta diferenta de marime si ma tem ca mai tarziu sa nu fie prea tarziu de rezolvat. Credeti ca se poate face ceva pentru a stimula cresterea piciorusului cu probleme? Poate in alta tara, daca aici nu. Ce ma sfatuiti sa fac? Unde sa merg?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cri7Cri spune:

Buna ziua,

Urmeaza sa nasc in curand si as dori sa stiu daca recoltarea de celule stem la nastere este o procedura recomandata, adica daca se merita. Am doua prietene care au facut recoltarea dar sotul meu nu vede utilitatea medicala.

Va multumesc

Mergi la inceput