Parintii intreaba, doctorii raspund!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns davidalessia spune:

scuzatimi greselile de scris burtica si incoarda dar mam grabit sa scriu repede si am gresitva multumesc daca imi raspundeti ca mis ft nelinistita din cauza somnului a lui bebita mea va rog ajutatima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Ma confrunt cu o problema la baietelul meu de 4 luni si va cer sfatul si ajutorul. Bebelul a avut o raceala la 3 luni, a primit tratament cu Eurespal si Ibalgin, s-a facut bine cam intr-o saptamana. Dupa o saptamana, deci pe la 3 luni si jumatate, a inceput sa manance foate putin, comparativ cu cat manca inainte (750 ml lapte de-al meu, muls). A ajuns la cantitati de 500, 600 de ml. Nu l-am fortat, dar am observat ca nu ia in greutate si, la vaccinul de 4 luni (acum 3 zile), i-am zis dr. pediatru care este situatia: bebe avea 6,400 kg, iar acum 6,300. A spus ca e in grafic, dar nu trebuie sa mai scada si trebuie sa manance 900 ml de lapte pe zi. I-a prescris fier Haussmann (5 pic, apoi 6, apoi7), 6 pic. de vit. C zilnic, pe langa ce ii dadeam dinainte (Vigantol, Infant formula).
Bebe mananca la fel, adica tot 600 ml pe zi. Stiu ca trebuie sa am rabdare, voi apela din nou la d-na dr, dar as mai vrea niste pareri, daca se poate. Va multumsc si va doresc multa sanatate!

Mami de Robert (7.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliana_maria spune:

Buna tuturor.
Numele meu este Alina, am baietel de 14 saptamani, are 7600 gr, l-am nascut la 3950 gr si 55 cm, nu a fost alaptat la san decat foarte putin. Am nascut prin cezariana si lapte am avut prea putin, il hranesc cu lapte NAN 1 iar de la 8 saptamani ii dau zilnic suc de fructe mar si morcov fie in cobinatie morcov + mar fie simplu adica o zi mar o zi morcov. Este ok il bea cu multa placere.
Voi ce parere aveti? am procadat bine sau nu? si ce sugestii imi dati de acum in colo? adica de cand ar fi bine sa ii introduc si cerealele fara gluten care se dau de la 4 luni?
Va multumesc Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andyyy25 spune:

Buna ziua! Sunt mamica unei fetite de 6 luni si o saptamana. In urma cu cu vreo 2 saptamani am observat ca inainte sa adoarma a inceput sa tremure din capsor si ambele manute,insa am oprit-o eu cand mi-am dat seama ca dura deja de cateva secunde. M-am speriat rau de tot, iar a 2 a zi am si fugit la doctor. Doctorul in urma controlului a spus ca nu ar fi suspecta de epilepsie, si ca ar fi doar un proces de maturare a sistemului nervos, impreuna cu cel muscular. Ne-a sugerat de asemenea sa o monitorizam, si daca avem posibilitatea sa o si inregistram daca mai observam astfel de convulsii. De atunci am mai observat ca o data a tremurat usor dintr-o manuta...si am linistit-o, insa astazi dimineata a tremurat din nou, aproape la fel ca prima data...si am linistit-o. Sunt tare speriata...si as vrea sa va intreb daca totusi nu poate fi ceva grav, si ar fi necesare niste investigatii mai amanuntite? Doctorul nu a condiderat necesar sa ii faca eeg sau altceva, ci doar i-a controlat reflexele...si a zis ca nu am avea motive de ingrijorare...alte opinii?

Specific faptul ca locuiesc in Germania in prezent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadespa spune:

Buna ziua! Fetita mea are 5 luni si nu vrea sub nici o forma sa manance mere (copt, suc, crud dar pasat, firt).Legumele le adora in schimb. Tinand cont de sezon si de faptul ca are reflux - deci sucuri clare si citrice nu pot sa-i dau ca scoate afara, tot ce-i dau e pasat - ce fructe pot sa-i introduc la varsta asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bellla spune:

Buna! E foarte bine ca daora legumele. Sunt hranitoare si au continut redus de zahar. Daca mar nu doreste, inceaca bananele pasate, iar in sezon, introdu caisa si piersica, pasate si fara coaje. Cu marul ai rabdare ca n-ai incotro. Mai las-o 2 -3 saptamani si mai inceraca cu mar copt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema_gheorghe spune:

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am o fetita de 5 luni. la 4 luni conform sfatului pediatrei am inceput diversificarea cu pulpa de fructe si supa cu legume pasate. in 3 saptamani am inlocuit doua mese de lapte cu mesele de fructe si supa. de o saptamana insa refuza cu incapatanare fructele si supa, daca nu ii dau si lapte nu mananca deloc. este normal sa refuze fructele si supa dupa ce pana acum o sapt le-a acceptat fara probleme ? mentionez ca mananca lapte praf. multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliana_maria spune:

Draga mea.
Sa sti ca si eu ma confrunt cu aceias problema, fiul meu de 4,5 luni este tot pe lapte praf. i-am dat suc de fructe (dat ptin biberon) de la 8 saptamani, o perioada a mancat cu mare placere, acum le refuza. I-am introdus si supa de legume pasata tot data prin biberon. A mancat la incept apoi la fel. Dar nu dau batuta, am adoptat o metoda, nu prea de recomandat, dar care imi da liniste ca a amancat. Fie ii dau prin somn, daca ii dau la biberon supa si sucul fie il pacalesc cu ceai, adica ii dau sa bea ceai, ii scot biberonul si repede ii bag sticla cu suc sau supa.
Daca are alcineva alte metode de al face pe bebe sa pape va rog sa le zica. Eu asa il pacalesc pe bebe mic si nazdravan.
Cu stima Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

Buna ziua.Sunt mama unui baietel de 8 ani care de la varta de 1 ani i se simt ganglionii de pe gat,axila si inghinal de marimea unui bob de mazare,de orez.
de-a lungul timpului i-am facut foare multe analize,radiografii,ecografii si toate i-au iesit bune,mai putin EBV vca igg care timp de 2 ani tot crestea de la 300,dupa 6 luni 321 si dupa 12 luni la 411,in acest timp ebv vca igm a fost negativ .anul trecut repetand analiza la un alt laborator ebv vca igg scazut la 139.
mentionez ca am fost la pediatrie,infectioase,oncologie-hematologie,si toti medicii au spus ca sunt virali si se vor retrage in timp,dar de 7 ani eu nu vad nici o schimbare.
i-am spus medicului oncolog sa-i faca o biopsie la un ganglion sau o punctie medulara si nu a fost de acord.
mentionez ca si la mine se simt ganglionii pe gat si am descoperit zilele astea si la o mamografie apar cei dse la axila.urmeaza sa fac alte investigatii.
a-si dori sa stiu daca ganglionii baiatului sunt normali sau sa ma indrumati spre o clinica unde pot face investigatii.
Va multumesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliana_maria spune:

Buna fetelor
As avea o intrebare, de la ce varsta pot sa ii dau SARE IN MANCARE, bebe mic are 5 luni si papam incet incet de toate, adica suc de fructe de la 2 luni si de la 4 luni am inceput diversificarea, numai ca legumele pasate nu prea le papa asa cum ar trebui.Crede-ti ca ar fi o problema daca ii pun putina sare in mancare?
Va multumesc.
Alina

Mergi la inceput