Poznasi smecherasi de mai-iunie 2004 (16)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Citat:


ziua doarme intr-un balansoar, usor curbat. vad ca e mai bine, ii vine inapoi reflux in somn si nu il trezeste. noaptea doarme pe plan inclinat, dar e mai greu. oare are ceva daca il tin in balansoar mereu? sling nu pot purta, ca e greu pt coloana mea.

SMS 858 - Doneaza 2 EURO pentru inima copiilor
Madutza 3x:Mariuca(17 Mai 2004), Andreea (21.11.2008) si Radu(31.03.2011)

http://community.webshots.com/user/padme_ami2003?vhost=community



Haide mai, ca in burtica sigur a fost mai greu decat in sling. Si eu am oarecare probleme cu coloana, am purtat-o pe Amélie pana peste 1 an, se imparte greutatea frumos pe toata spinarea.
Nu cred ca are ceva daca e pe plan inclinat, atat timp cat inclinarea e dreapta ... na, ca suna ciudat, dar ai inteles tu.
Noi - ca intotdeauna - am facut-o si pe asta, adica operatie de polipi, plus micsorare de amigdale. Suna-ma, e mai usor asa!

Vanesa, condoleante sincere! Sper sa treci usor peste piederea grea!

Ioana, saracuta de Rebeca, saracuta de tine. Tot nu pot sa-mi inchipui cum se poate rupe un os asa de tare dintr-o greseala asa mica. Na, ca acum o sa fiu si mai speriata (de bombe)! Si cred si eu pe Sara ca-i irascibila la atatea pe voi. Multa putere si refacere rapida (si cum trebuie) Rebecai!

Mi-a venit sotul acasa, trec la facut de clatite ... mai aveam de povestit, dar nu mai stiu ce ... batranetea asta!
SAnatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Irinusha, clatite, mniam mniam, mi s-a facut p [ofta!!! Am facut si eu acu' ceva vreme, insa numai cu fainuri altele decat alba, ca sa pot manca si eu mai cu curaj, ca poate nu ingrasa la fel
De cand am nascut si pana acum am dat jos numai 9 kilograme... Si mai este cale lunga, mai am 20 de dat jos ca sa ajung la 55. Sau 25 ca sa fiu ca inainte

Madutza, si eu votez pt sling sau wrap. Daca legi bine, atunci nu simti greutatea decat dupa catevaore bune de tinut.

Eu trebuie sa fac un rmn pt coloana, speram ca dupa sarcina sa treaca durerile, insa ele se intetesc.

Iar in ceea ce o priveste pe sara, astazi a fost ok. Insa nu a fost Rebeca acasa. Foarte posibil sa fie geloasa, mai studiem problema.

Sar de la una la alta, insa gandurile sunt vraiste in capul meu si ma grabesc sa pun cornul in perna
Va pup, noapte buna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Ioana, bine mai, daca si tu esti femeie urata, care trebuie sa slabeasca asa mult, nu stiu ce sa mai zic. Ma duc sa-mi pun un sac in cap si sa nu mai ies din casa ... uf!
Hai sa-ti spun ce am facut eu ieri seara. Copiii erau deja in pat, al meu sot facea pe balcon poze la apus, ies si eu crezand ca n-au aparut Mitica, Vasilica si Co. (explicatie: de ceva ani avem niste monstrii de paienjeni pe balcon, care seara/noaptea ies la panda ... ziua stau pititi, dar noaptea atarna deasupra capului, nu-ti mai trebuie film oror). In fine, ma uit in sus, Vasilica cat casa ....mi-a trecut tot cheful, si mare asa cum sunt mi-a intrat o frica/scarba/greata in piept, asa ca mi-am luat avant sa intru in casa cu un salt ... doar ca am uitat ca eram cu sosete in picioare, noi cu laminat pe jos, asa ca am reusit o busitura de toata frumusetea. Cand picam mi-a venit Rebecuta in cap cu gandul: daca asa copila mica si usoara isi rupe mana picand duntr-un leagan, eu la tona mea, si 1,45m inaltime ma fac praf .... Dar uite c-am avut noroc, in afara de o sperietura (s-ar putea si niste vanatai zilele urmatoare), n-am nimic ... dar zau ca m-am gandit la voi!
Refacere rapida inca o data!!!!

Mona, ca te uit mereu: nu ne mai spune de vremea voastra faina cu strand aproape ca vin sa te mananc (asta-i amenintarea ptr. copiii mei :)). Deja ma uit la pozele voastre si inghit in sec ...

Sa va mai zic si de dintii lui fi-miu: el e mai fricos asa, n-a vrut sa-i scoatem noi nici unul, el nici atat, asa ca am fost mereu la dentist (unul super ptr. copii). Ptr. ultimul avea programare peste 2-3 sapt., asa ca l-am rugat sa nu-l mai miste asa, sa tina. Intr-o seara s-a "batut" cu tac-su, acesta l-a ridicat pe sus, l-a scapat si cand a picat s-a infipt cu dintele pricina in mana lui B.., asa ca am scapat de dentist :D ....

Fi-mea azi-noapte a tusit putin, azi dimineata o durea in gat, are iar mucisori uscati pe gat ... asta cu antibioticul ptr. otita (ca iar a facut, cu febra cu tot, la aceeasi ureche ... asta sa-mi confirme parerea ca otita nu trece fara antibiotic) cu tot. Am zis, nu mergi nici azi la gradi. Jumatate plangand spunea:" Uite nu sunt bolnava, uite ... merg la Kindergarten!" Si ta-su: "Te gandeai tu in noiembrie ca vrea fi-ta la gradinita, de buna voie?" :) Asa ca am trimis-o contra parerei mele ca un copil bolnav sta acasa. Sper sa fie bine!

Si gata, ca am treaba ...iar!
Va pup! Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Irinusha, bine ca nu a fost altceva decat o sperietura!!! Eu am 1,65 si 75 de kg acum. Nu ma simt bine, ma misc foarte greu, obosesc usor, ma dor picioarele cumplit. Asa ca ar trebui sa slabesc, ca sa usurez sarcina oaselor mele MA gandesc ca otita nu se transmite si, daca isi ia tratamentul si nu sta pe afara, nu ar trebui sa fie o problema mersul la gradinita. Numai sa nu culeaga ceva de pe acolo si sa se complice la ea treburile.

Astazi avem o doamna la noi, care o scoate pe sara afara si ma mai ajuta prin casa, in timp ce noi suntem la cumparaturi. Asa ca acum il astept pe andrei toata imbracata, aranjata, pt ca este ziua mea preferata!!!

Tot astazi a vrut rebeca sa mearga la gradi si am un mic morcov, copiii sunt agitati, alearga, se imping, sper sa nu intre si fata la mijloc prin alergaturile lor, pt ca nua are voie sa se loveasca sau sa cada sau sa faca miscari bruste. Abia astept sa o luam la ora 1, sa o vad eu intreaga.
I se misca si ei al doilea dintisor, de data asta nu as mai astepta mult pana sa i-l scot, ca sa nu iasa cel definitiv iar stramb, ca si primul...

Ma duc,, va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulia P. spune:

Buna fetelor,

Madutza, nu stiu ce sa-ti spun legat de operatia de polipi, caci noi nu am facut. Sanatate multa Anei si, daca se ajunge la operatie, sa treaca repede si usor. Ce mai face bebe Radu? Sa stii ca si Thomas avea perioade cand nu vroia sub nici un chip sa doarma decat in leganusul lui, deci, neavand alta solutie, il lasam sa doarma acolo (leganusul fiind langa patul nostru, evident). Si eu mi-am facut griji la vremea respectiva, dar nu au fost probleme.

Irinusha, au aparut vanataile? Saracuta de tine, ce sperietura... Bine ca nu s-a intamplat nimic rau. Cum se simte Amelie? Cum ii e urechiusa? O mai doare in gat? si sanatate multa. Si ce haios Cris (ca de obicei) cu dintisorul lui. Bine ca a scapat usor...

Ioana, a fost bine ieri la cumparaturi? Si mie imi place la cumparaturi...

Cum mai este bratul Rebecai? A fost totul ok la gradinita? si Sarei mici si scumpe. Intr-adevar, este foarte posibil sa fie vorba de gelozie. Eu sunt copil de mijloc, ca sa zic asa (am o sora mai mare si un frate mai mic, exact ca si Sara), deci o inteleg foarte bine. Cauta pe Internet informatii legate de middle child syndrome. Uite un link:

http://www.suite101.com/content/the-middle-child-syndrome-a34191

Va doresc o zi frumoasa si linistita.

Iulia P., Thomas Anthony (16 iunie 2004, http://lbyf.lilypie.com/pgYgm4.png) si David William (14 noiembrie 2006, http://lb5f.lilypie.com/wA54m5.png)

http://iuliapp.wordpress.com/

Thomas: For Earth Hour, we should all light candles like is everyone's birthday, everywhere in the world...

Mommy, when I smile at you, that is my way of showing you that I love you! (Thomas)

Our freedom starts with the prison we choose...

Nous sommes peut-être devenus aveugles et nous ne voulons pas le...voir.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna fetele

Si eu pe fuga de la munca. Of, am o perioada foarte aglomerata si nu se zareste nimic la orizont pt un liber.

Irinusha Of, mama ei de otita. Asa e si Bia, cum ii curge nasul, hop si otita. Desi stam cu gra pe ea sa sufle nasul. sa treaca repere. si lui Cris cel stirb. Azi cand am luat-o pe Bia de la gradi s-a plansa ca a muscat ceva mai tare si o doare dintele. E de scos, da m-a anuntat ca o sa planga pentru ca e primul dinte care ii cade. No, sa vezi recital cand so intampla.

gata fug ca ma asasineaza astia

Nicoleta si Bia Ciocarlia Sarbatoarea recoltei www.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

"Viata poate fi inteleasa doar privind in urma. Dar poate fi traita doar privind inainte." (Soren Kierkegaard)

www.libertatea.ro/stire/transplantat-de-rinichi-e-campion-la-ping-pong-25686.html" target="_blank">Un mare campion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Of Ioana ce necaz cu Rebecutza! Imi pare tare rau si va tin pumnii sa treaca cu bine! Ce-ai facut cu bebe Andrei cat ai fost pe la spital? L-ai luat si pe el?

Irinusha poate ne vedem luna viitoare spre sfarsit, inca nu stiu sigur daca putem merge, sa vedem cum ii dau voie la sot ca-s cu lipsa de personal dar sper totusi sa venim si daca sunteti acasa sa ne si vedem. Cand stiu ceva sigur iau legatura. Ok?

Noi in continuare in plin proces de adaptare. Merge si Timi la gradi, prima zi a facut scandal monstru cu urlete si dat din maini in toate partile, a luat-o educatoarea (una din cele 3) pe sus si a dus-o in sala de clasa si eu am plecat cu inima stransa. Cand m-am intors era toata un zambet si n-avea nici o treaba. Cred si eu ca-i place ca toata ziua doar se joaca si merg afara, se joaca in super curtea lor, sapa in gradinita din spate, merg in parc e o dolce vita nu alta.
Vlad s-a cam saturat de scoala mai precis de teme. Probabil ptr ca l-au vazut silitor si din dorinta de a recupera lunile bune cat ii lipsesc lui Vlad din anul asta scolar ii dau destul de facut si acasa si cum Vlad (acasa ca la scoala e tare cuminte si face ce i se cere) nu-i genul constiincios cam trag de el si ne intindem pe 2 ore la ceva ce am putea termina fara probleme in juma de ora. Asta e.

Ne-am mai plimbat pe aici prin zona cat ne permite programul sotului, am fost la gradina zoo locala, f faina ptr copii plina de locuri de joaca si atractii ptr ei chiar daca animale nu sunt nu stiu cat de multe. Saptamana trecuta am fost la Duisburg la zoo, unde sunt mult mai multe animale dar mai greu ptr ei sa nu se plictiseasca ca n-au decat un singur loc de joaca undeva in spate, dar chiar inainte de plecare am fost la delfinariul gradinii si copii (si noi adultii de fapt) au fost absolut extaziati. Sunt minunate animalele astea si asa frumos facut spectacolul mai ales ptr copii! La sfarsit am facut si o baie Vasile si puii mari cand incercau sa iasa s-au intors delfinii si au mai tras o stropeala i-au udat din cap pana in picioare! Noroc ca era f cald in ziua respectiva (parca era vara) si am avut haine de schimb ptr copii. Cu oricine vorbeau povesteau cum iau stropit delfinii.

Pupilici la toata lumea!


Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acris spune:

Buna dragele mele,

Madutza, sa va traiasca printisorul !!! Sa fie sanatos si cuminte. Sanatate fetelor!
Am intrat mai mult sa-ti spun ca eu am operat-o pe Amalia de polipi, cand avea 3 anisori. Operatia a avut loc la Sp. "Gr.Alexandrescu", dr.Zanfir Diana. O dr.extraordinar de buna si mamoasa.
Operatia a fost ok si rapida. Dim la ora 7 ne-am internat, la ora 8 i s-a facut pre-anestezia(niste picaturi in nas, iar la ora 9 au luat-o in sala de operatie. Amalia mi-a zis ca a pus-o sa sufle intr-un balon si a luat-o somnul. La 9:30 era inapoi in salon. Dupa e putin mai greu, in sensul ca incepe sa treaca efectul anesteziei si incep durerile. Sangereaza pe nas si gura si trebuie tot timpul curatat. Asistentele super dragute, se ocupa ele si iti arata cum sa procedezi. cand se opreste hemoragia o mai vede dr. odata si apoi iti da drumul acasa. Noi la 11 am fost externate. La ora 13 deja copilul imi cerea de mancare, semn ca nu o mai jena asa rau gatu'. Refacrea a fost extrem de rapida. Trebuie mancare cat mai fluida cateva zile care sa nu jeneze la inghitire si stat in casa parca o saptamana.
Cam atat...

Ioana, sanatate multa Rebecai, iar tie multa putere sa ai grija de puiuti. Eu ma simt coplesita cu doi . Mihai e tare nazdravan .

Vanessa, sincere condoleante si putere sa treci peste. Si eu am fost crescuta de bunica. O iubeam mai mult decat pe mama. Imi lipseste enorm. Avea intotdeauna darul sa ma linisteasca....

Ufff, as mai scrie, dar uite teroristul nu ma mai lasa, imi trage scaunul. Cica "nu ata" (nu asta), adica sa nu stau la calc. ci sa ma joc cu el...
Pup!!! Aveti grija de voi.

Cris, Amalia(20.04.2004) si Mihai(19.09.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

IULIA, multumesc tare mult pt linkuri. Am reusit sa citesc putin din unul.

DIANA, bebe a stat cu noi mereu, motiv pentru care de 10 zile ne luptam cu o viroza. Fain ca ati reusit sa plecati din tara... as pleca si eu, ieri

Sambata am mers si la spital, sa il vada un medic si i-a dat un tratament care l-a lasat fara voce, si anume ventolin cu acc. Asa ca ieri am mers la alt medic, medic care ne-a psus ca ventolinul si acc-ul nu se administreaza copiilor mici. Si acum are adrenalina.
Duminica o sarbatorim pe Sara, acum caut ceva retete pt ceva aperitive, cu buget redus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulia P. spune:

Buna fetelor,

Ioana, pentru bebe mic sa se faca bine curand. Uf si cu doctorii astia care prescriu medicamente aiurea... Nu-i destul de greu ca ai copilasul bolnav, mai incurca si ei lucrurile cu incompetenta lor.

si frumoasei Sara si in avans. Distractie placuta duminica.

Legat de plecarea din tara, veniti in Canada. Va asteptam cu bratele deschise.

Diana, ce frumos s-au distrat copilasii la delfinariu. Ma bucur ca acomodarea este usoara. Succes in continuare.

Nico, si Tommy se plange ca il doare un dinte de jos. Dentista spunea ca unii dintre dintii lui se misca oarecum, dar mie nu mi se pare deloc ca este asa. O sa vedem cum va reactiona si el cand va cadea primul dintisor. lui Bia cea harnica si cuminte.

Eu sunt cu gandul la si la Iepuras. Nici nu-mi vine sa cred ca este weekend-ul viitor. Zilele acestea trebuie sa merg sa cumpar ceva cadouri de Iepuras, caci sunt total nepregatita. Plus ouale de ciocolata pe care le vor cauta copiii prin toata casa... Voi ce pregatiri faceti?

Va doresc o zi frumoasa si linistita.

Iulia P., Thomas Anthony (16 iunie 2004, http://lbyf.lilypie.com/pgYgm4.png) si David William (14 noiembrie 2006, http://lb5f.lilypie.com/wA54m5.png)

http://iuliapp.wordpress.com/

Thomas: For Earth Hour, we should all light candles like is everyone's birthday, everywhere in the world...

Mommy, when I smile at you, that is my way of showing you that I love you! (Thomas)

Our freedom starts with the prison we choose...

Nous sommes peut-être devenus aveugles et nous ne voulons pas le...voir.

Mergi la inceput