Tabara Pro Monica

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Lucialu: am mai raspuns la aceasta intrebare. In acest moment nu poate sa o scoata din tara fara acordul celuilalt parinte (declaratie notariala).

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

draga marius, te contrazic vehement pentru aceasta afirmatie. Poate acum dupa anii 90 sa nu mai existe astfel de cazuri, dar inainte am caz concret in familie in care tatal, propietarul unui apartament inainte de casatorie a pierdut casa in favoarea copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

draga marius, te contrazic vehement pentru aceasta afirmatie. Poate acum dupa anii 90 sa nu mai existe astfel de cazuri, dar inainte am caz concret in familie in care tatal, propietarul unui apartament inainte de casatorie a pierdut casa in favoarea copiilor.

stoian

Sigur ca ma poti contrazice - e Ok.

Te rog insa sa precizezi baza legala pentru sustinerea afirmatiei tale.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Declaratia notariala era facuta pt ca sa isi aranjeze ea nu sh ce ploi(gradinita sau ?) in SUA. In acea declaratie, Irinel afirma ca nu le intretine financiar nici pe Monica si nici pe Irina.Si a fost facuta in timp ce Monica si fetita erau de ceva timp in State. Judecatorii au sarit peste ea pe motiv ca a fost folosita pt America dc a fost redactata bilingv.
Da, cu hotarare judecatoreasca definitiva de custodie, parintele care are custodia poate pleca fara semnatura celuilalt, dar poate sa plece cu copilul fara acordul celuilalt parinte si dc vrea sa-i schimbe resedinta copilului intr-o alta tara? Pt ca judecatorii au sustinut ca Monica dorea sa se stabileasca in SUA, caz doar erau de notorietate publica(via media) declaratiile ca ea vrea sa se stabileasca acolo si sa-i faca un viitor mai bun fetitei.Repet, asta in conditiile in care viza era pe durata determinata.
Sunt doua chestii diferite.
Iar faptul ca au spus ca ea nu a dovedit(in timp ce era vorba de ord pres) ca are relatii stranse cu fiica ei este o porcarie de nedescris, baza fiind o fituica a unui psiholg oarescare, nu expert, in care se mentiona ca Irina i-a cerut Mosului sa-i aduca alta mama si ca fetita ar fi fost apatica
Marius, las-o mai moale cu baza legala pe bune. Eu iti zic ca stiu sigur ca aici mori cu dreptatea in mana, se administreaza probe de kko din ce vad in cazul ei. Monica se baza pe apartamentul avut de la Irinel cand a cerut fata, imi pare cel putin o inchidere de ochi a judecatoarei la faptul ca musiu revoca donatia fix in timpul desfasurarii procesului de custodie temporara, e evident motivul.
La fel de evident e faptul ca i-a luat bani din cont si ca i-a taiat puntile via media pt ca sa mai primeasca de lucru ca model.
Puteau sa-i ceara mamei sa specifice dc are alternativa la locuit. In plus si-au plecat ochii ft ft bine pe filmuletele de pe youtube, imi mananc palaria dc nu a fost asa. Au avut impact vorbele bunicii, nici nu au tresarit undeva acolo in strafundul constiintei lor ca Irinel si-a folosit si isi foloseste copilul in modul cel mai mizer, un copil care se afla in plina dezvoltare emotionala,acum se cladeste baza.
Nu au vrut sa-i dea fata Monicai, pt ca o considera un nimic si pt ca tatal Irinei e cine e.
La fel de notore sunt filmuletele cu Monica si fetita, sunt convinsa ca are jde filmari, Irinel e pe nicaieri acolo, numar pe degete de cate ori a aparut cu fata in public pana la divort, nu mai spun de tinut in brate.
Catalin Botezatu, am prins o declaratie pe KanalD, unde afirma la modul cel mai sigur ca Monica e o mama buna, dedicata, care isi petrecea tot timpul liber cu fetita si ca nu a batut-o ever. Se baza pe ce a vazut cu ochii lui, dar a vorbit si cu fostul sofer al Monicai, cel care a lucrat si pt el ca manechin, care exact asta a spus.
Monica e desfiintata de majoritatea presei si de instante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

draga marius, te contrazic vehement pentru aceasta afirmatie. Poate acum dupa anii 90 sa nu mai existe astfel de cazuri, dar inainte am caz concret in familie in care tatal, propietarul unui apartament inainte de casatorie a pierdut casa in favoarea copiilor.

stoian

Sigur ca ma poti contrazice - e Ok.

Te rog insa sa precizezi baza legala pentru sustinerea afirmatiei tale.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa
copii au dreptul la o parte din casa; pot face proces prin care sa isi ceara partea lor din proprietati si eventual sa cistige iar tatal va trebui sa le dea fie echivalentul in bani al proprietatii lor, fie sa le cedeze propritatile primind in schimb contravaloarea partii lui; greu, dar nu imposibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Si cardul cu bani detinut in SUA de Monica pt a demonstra ca are cu ce sa isi intretina copila a fost aruncat afara de judecatoare pe motiv ca il are de prea putin timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

din cate stiu eu, e adevarat ca , copii au dreptul la partea tatalui , dar asta dupa moartea lui.Cat traieste nu e obligat sa le dea nimic, decat daca vrea el...iar in cazul asta tatal traieste , iar partea lui de avere ii va reveni Irinei si eventualului alt copil al lui , dar dupa moartea lui...
Daca nu e adevarat ma intereseaza si pe mine , dar eu asa stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

iar in ceea ce priveste faptul ca Monica nu a fost 100% langa Irina zi lumina, si de aceea nu a primit copilul, ce vor face toate mamele care lucreaza pana seara si nu pot sta langa copii acasa, copilul ramanand cu o bona, bunica sau vecina...atunci inseamna ca mama respectiva nu s-a ocupat de copil si merita decazuta...e cam cusuta cu ata alba toata treaba aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Declaratia notariala era facuta pt ca sa isi aranjeze ea nu sh ce ploi(gradinita sau ?) in SUA. In acea declaratie, Irinel afirma ca nu le intretine financiar nici pe Monica si nici pe Irina.Si a fost facuta in timp ce Monica si fetita erau de ceva timp in State. Judecatorii au sarit peste ea pe motiv ca a fost folosita pt America dc a fost redactata bilingv.
Da, cu hotarare judecatoreasca definitiva de custodie, parintele care are custodia poate pleca fara semnatura celuilalt, dar poate sa plece cu copilul fara acordul celuilalt parinte si dc vrea sa-i schimbe resedinta copilului intr-o alta tara? Pt ca judecatorii au sustinut ca Monica dorea sa se stabileasca in SUA, caz doar erau de notorietate publica(via media) declaratiile ca ea vrea sa se stabileasca acolo si sa-i faca un viitor mai bun fetitei.Repet, asta in conditiile in care viza era pe durata determinata.
Sunt doua chestii diferite.
Iar faptul ca au spus ca ea nu a dovedit(in timp ce era vorba de ord pres) ca are relatii stranse cu fiica ei este o porcarie de nedescris, baza fiind o fituica a unui psiholg oarescare, nu expert, in care se mentiona ca Irina i-a cerut Mosului sa-i aduca alta mama si ca fetita ar fi fost apatica
Marius, las-o mai moale cu baza legala pe bune. Eu iti zic ca stiu sigur ca aici mori cu dreptatea in mana, se administreaza probe de kko din ce vad in cazul ei. Monica se baza pe apartamentul avut de la Irinel cand a cerut fata, imi pare cel putin o inchidere de ochi a judecatoarei la faptul ca musiu revoca donatia fix in timpul desfasurarii procesului de custodie temporara, e evident motivul.
La fel de evident e faptul ca i-a luat bani din cont si ca i-a taiat puntile via media pt ca sa mai primeasca de lucru ca model.
Puteau sa-i ceara mamei sa specifice dc are alternativa la locuit. In plus si-au plecat ochii ft ft bine pe filmuletele de pe youtube, imi mananc palaria dc nu a fost asa. Au avut impact vorbele bunicii, nici nu au tresarit undeva acolo in strafundul constiintei lor ca Irinel si-a folosit si isi foloseste copilul in modul cel mai mizer, un copil care se afla in plina dezvoltare emotionala,acum se cladeste baza.
Nu au vrut sa-i dea fata Monicai, pt ca o considera un nimic si pt ca tatal Irinei e cine e.
La fel de notore sunt filmuletele cu Monica si fetita, sunt convinsa ca are jde filmari, Irinel e pe nicaieri acolo, numar pe degete de cate ori a aparut cu fata in public pana la divort, nu mai spun de tinut in brate.
Catalin Botezatu, am prins o declaratie pe KanalD, unde afirma la modul cel mai sigur ca Monica e o mama buna, dedicata, care isi petrecea tot timpul liber cu fetita si ca nu a batut-o ever. Se baza pe ce a vazut cu ochii lui, dar a vorbit si cu fostul sofer al Monicai, cel care a lucrat si pt el ca manechin, care exact asta a spus.
Monica e desfiintata de majoritatea presei si de instante.

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine


In ceea ce ma priveste daca este sa discutam realist - eu cel putin, nu discut decat argumentat. Indiferent despre cine. Nu am sa pun patos si cuvinte deduse sentimental si agitatii gratuite nefondate, si fara o baza determinata.
Suntem pe un forum deci tot ceea ce spunem/scriem este asa... schimb de opinii fara nici o valoare atat de o parte cat si de cealalta. Sunt doar opinii. Eu am precizat ca opinia mea este bazata doar pe argumente. Ca unii nu sunt de acord - asta e.


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Marius
Cica Irinel ar fi afirmat ca nu vrea ca fiica lui sa locuiasca alturi de matusa, aceasta fiind de moravuri usoare( dl lup la ce fel de moravuri se incadreaza? ). Cica a adus in sprijinul celor afirmate ca proba un articol de tabloid, ca tot vorbim de "probe"
aici mai pe larg
http://www.cancan.ro/showbiz/showbiz-intern/zi-mare-pentru-iri-si-moni-de-doua-ori-in-fata-judecatorului-pentru-procesul-de-custodie-a-irinei-si-prima-infatisare-la-divort-154868.html


Mergi la inceput